Fonie Lublina - In memoriam Ludwig van Beethoven i Św. Jan Paweł II
Fonie Lublina - Pieśni i arie klasyków wiedeńskich
Fonie Lublina - Pieśni i arie klasyków wiedeńskich
Fonie Lublina - Mozart/Beethoven
Fonie Lublina - Mozart/Beethoven
POMOC STOART
Z kroniki SPAM 2008
Opera Narodowa na rzecz Domu Muzyka Seniora
Będziemy znowu mieszkać w swoim domu, Będziemy stąpać po swych własnych schodach, Nikt o tym jeszcze nie mówi nikomu, Lecz wiatr już o tym szepce po ogrodach.
Te piękne strofy Leopolda Staff a przypomniał w programie koncertu Opera Narodowa na rzecz Domu Muzyka Seniora Prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Edward Pałłasz. Dziś o idei budowy Domu Muzyka Seniora szepce nie tylko wiatr po ogrodach, ale coraz głośniej mówi się o tym w całym środowisku muzycznym. Najlepszym tego przykładem może być zorganizowany dzięki inicjatywie dyr. Janusza Pietkiewicza w dniu 4 października br. w Teatrze Wielkim w Warszawie koncert na rzecz Domu Muzyka Seniora. W koncercie udział wzięli, rezygnując ze swoich honorariów, soliści: Adam Palka (bas), Bernadetta Grabias (mezzosopran), Adam Kruszewski (baryton), Janusz Lewandowski (bas), Vera Baniewicz (mezzosopran), Joanna Tylkowska (sopran), Agnieszka Zwierko (mezzosopran), soliści baletu: Anna Lorenc i Robert Bondara oraz chór Alla Polacca pod dyrekcją Sabiny Włodarskiej, a także chór, balet i orkiestra Opery Narodowej, którą poprowadzili – również charytatywnie – Will Crutchfi eld, Mieczysław Nowakowski, Gabriel Chmura, Bogdan Hoff mann, Krzysztof Słowiński. Występom artystów towarzyszyła wspaniała, monumentalna scenografi a bezpośrednio nawiązująca do idei budowy Domu Muzyka Seniora. Wizualizacja projektu Domu, którą zaprezentowano na początku II części koncertu, uświadomiła publiczności, szczelnie wypełniającej Salę Moniuszki, jak bardzo realne i ważne dla całego środowiska muzycznego jest to zamierzenie. Dom bowiem, oprócz opieki nad muzykami-seniorami, będzie pełnił ważną rolę kulturotwórczą, organizując koncerty, spotkania i warsztaty muzyczne. Ze scenografi ą pięknie współbrzmiał dziecięcy chór Alla Polacca, którego występ w zamierzeniu realizatorów odbywał się jakby na dziedzińcu Domu, a skierowany był do jego mieszkańców. Podkreślono w ten sposób wartości, które Dom uosabia – łączność międzypokoleniową, szacunek dla tradycji, dla odchodzących w „jesień życia” znakomitych polskich muzyków. W przerwie koncertu odbyła się aukcja. Wśród wystawionych na sprzedaż eksponatów znalazły się autografy Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara oraz obrazy Wiesława Ochmana. Dochód z koncertu oraz aukcji przeznaczono na budowę Domu Muzyka Seniora. 2 Biuletyn SPAM Prezes Fundacji p. Zofi a Wit w krótkim wystąpieniu serdecznie podziękowała wszystkim wykonawcom i organizatorom, podkreślając jednocześnie, iż koncert odbywa się przy fi nansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Rada Fundacji i Zarząd Główny SPAM przyłączają się do tych podziękowań.
Antoni Wroński
A oto fragmenty wypowiedzi przedstawicieli Stowarzyszeń Twórczych, zamieszczonych w Programie Koncertu.
Wsparcie dla Domu Muzyka Seniora to ten sam znak, który dajemy naszą pracą i całokształtem działań. Nie szczędzimy więc radości spełnienia naszego marzenia o własnym Domu Muzyka Seniora. Idea jest wielka – bądźmy wobec niej wielcy.
Jerzy Kornowicz Prezes Związku Kompozytorów Polskich
W tym Domu będą mogli spokojnie odpocząć po wiecznej rywalizacji, po stresach, które towarzyszą każdemu występowi. Muzycy coś o tym wiedzą.
Irena Santor Honorowy Prezes Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Polskich
Im więcej będzie konkretnej pomocy dla Fundacji ze strony środowiska muzycznego oraz całego społeczeństwa, tym szybciej ta piękna idea stanie się rzeczywistością.
Krzysztof Knittel Prezes Polskiej Rady Muzycznej
Całym sercem pragniemy się aktywnie przyłączyć do tego projektu, bo również muzyków jazzowych może dosięgnąć los wymagający środowiskowego wsparcia.
Krzysztof Sadowski Prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego
Dom Aktora w Skolimowie funkcjonuje już blisko 80 lat. Muzycy także na taki Dom zasługują. Anna Malewicz-Madej Prezes Zarządu Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego Dom Muzyka Seniora będzie nieustanną lekcją wychowania muzycznego, poszanowania polskiej kultury muzycznej, świadectwem ciągłości pokoleń w historii polskiej muzyki.
Antoni Wroński Wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków
Czytaj więcej »Tarcza Antykryzysowa dla sektora kultury
Niezwłocznie po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego i ograniczeń w działalności instytucji kultury MKiDN przystąpiło do pracy nad rozwiązaniami rekompensującymi straty związane z zawieszeniem działalności w tym sektorze. Dzięki temu polscy artyści mogą dziś liczyć na wielowymiarowe wsparcie ze strony państwa polskiego.
Poniżej prezentujemy podjęte działania i narzędzia wsparcia dla sektor kultury:
Czytaj więcej »Zespół Antykryzysowy ds. Kultury
APEL BRANŻY KREATYWNEJ I PRACOWNIKÓW KULTURY DO WICEPREMIER, MINISTER ROZWOJU JADWIGI EMILEWICZ
APEL BRANŻY KREATYWNEJ I PRACOWNIKÓW KULTURY DO WICEPREMIER, MINISTER ROZWOJU JADWIGI EMILEWICZ
W związku z informacjami o kontynuowanych pracach zespołów kryzysowych przy Ministerstwie Rozwoju, które zadecydują o uruchamianiu kolejnych rozwiązań i środków finansowych – w wysokości przekraczającej 100 miliardów złotych – na pomoc sektorom poszkodowanym w sytuacji pandemii COVID-19, dotarły do nas niepokojące głosy, że udział i interesy branży kreatywnej i sektora kultury są w tych pracach zmarginalizowane.
Czytaj więcej »Konkurs na dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Zarząd Województwa Pomorskiego informuje, iż zmienia się termin rozpatrzenia złożonych ofert i zakończenia postępowania konkursowego związanego z przeprowadzeniem konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Termin ten został określony do dnia 30 czerwca 2020 roku (Uchwała nr 321/140/20 Zarządu Województwa Pomorskiego z dnia 21 kwietnia br).
Zarząd Województwa Pomorskiego ogłasza konkurs na dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Oferty można składać do 28 lutego 2020 r.
Do konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku mogą przystąpić kandydaci posiadający następujące kwalifikacje i umiejętności.
Kwalifikacje wymagane od kandydata:
- udokumentowane ukończenie jednolitych studiów magisterskich lub studiów drugiego stopnia (tytuł zawodowy magistra lub równorzędny);
- udokumentowany co najmniej trzyletni staż pracy na stanowisku kierowniczym
w instytucjach artystycznych lub organizacjach związanych z działalnością kulturalną
lub naukowo-dydaktyczną albo co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe
w samodzielnym zarządzaniu i realizacji projektów z dziedziny kultury
o charakterze ogólnopolskim i/lub międzynarodowym.
Umiejętności i kompetencje, jakie ma posiadać kandydat:
- udokumentowane doświadczenie zawodowe związane z działalnością kulturalną,
- udokumentowane doświadczenie w zarządzaniu instytucjami i/lub zespołami ludzkimi.
Oferty wraz określonym w ogłoszeniu kompletem załączników w zaklejonej kopercie z napisem
„Nie otwierać - konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
im. Fryderyka Chopina w Gdańsku”, prosimy kierować na adres:
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Kultury
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk
lub dostarczyć osobiście do sekretariatu Departamentu Kultury UMWP (Gdańsk, ul. Rzeźnicka 58).
Oferty muszą wpłynąć do dnia 28 lutego 2020 roku, do godziny 15.45.
Uwaga: dotyczy ofert nadsyłanych pocztą. Nie decyduje data stempla pocztowego!
Czytaj więcej »Bezpłatny pakiet wspieraMY dla artystów muzyków i tancerzy
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom środowiska, Instytut Muzyki i Tańca uruchamia bezpłatny pakiet wspieraMY dla artystów muzyków i tancerzy.
W jego skład wchodzą:
poradnictwo psychologiczne on-line,
poradnictwo prawne on-line,
baza wiedzy w zakresie możliwości uzyskania wsparcia finansowego.
Mamy nadzieję, że ta forma wsparcia będzie konstruktywna, inspirująca i satysfakcjonująca. Jesteśmy otwarci na sugestie środowiska co do zakresu oferowanej pomocy.