Wielcy Polscy Muzycy

Ada Sari – Jadwiga Szajerówna (ur. 1889 r. w Wadowicach), jedna z najznakomitszych śpiewaczek koloraturowych. Studiowała w Mediolanie a pierwsze występy (około 1912 roku) dawała w Rzymie i Krakowie, odnosiła wielkie sukcesy występując na największych scenach świata. W 1923 roku została zaangażowana przez Arturo Toscaniniego do La Scali w Mediolanie. Następnie odbyła tournée po Ameryce Północnej i Południowej. Adę Sari nazywano królową koloratury. Była uwielbiana, w teatrach całego świata wystawiano jej portrety i rzeźby. W 1936 sprzedała swoje mieszkanie w Mediolanie i powróciła na stałe do Warszawy, gdzie przebywała w okresie okupacji i Powstania Warszawskiego. Jej Warszawskie mieszkanie doszczętnie spłonęło. Przebywała w obozie w Pruszkowie a następnie wyjechała do Krakowa. Po wojnie osiadła w Warszawie poświęciwszy się pracy pedagogicznej jako profesor PWSM. W 1966 roku odbył się jej jubileusz w Teatrze Wielkim – 80- lecie urodzin i 60-lecie pracy artystycznej. Jej uczennicami były m.in. Halina Mickiewiczówna de Larzac, Bogna Sokorska, Urszula Trawińska-Moroz, Nina Stano, Maria Fołtyn, Zdzisława Donat, Lidia Kłobucka. Była współzałożycielką i członkiem honorowym Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków SPAM, twórczynią Koła Seniorów. Zmarła w Ciechocinku, 12 lipca 1968 roku, w wieku 82 lat. W wycinku z gazety, zamieszczonym w kronice SPAM napisano: „W prawdzie sędziwy wiek – 82 lata – w każdej chwili pozwalał spodziewać się katastrofy, ale właśnie słowo „sędziwy” zupełnie nie pasowało do Ady Sari, zawsze pełnej życia i młodzieńczego niemal zapału, gdy szło o sprawy jej umiłowanej sztuki. Była jedną z ostatnich już, nie tylko w Polsce, lecz i całym świecie, przedstawicielek wspaniałej epoki bel canta – epoki, która w dziedzinie twórczości operowej zamknęła się około połowy ubiegłego stulecia, lecz w dziedzinie odtwórczości wokalnej trwała jeszcze niemal do trzydziestych lat naszego wieku...”
Promowanie działalności artystów oraz koncertów i wydarzeń muzycznych o charakterze edukacyjnym współfinansowano ze środków ZAW STOART www.stoart.org.pl #stoart #stoartwspieramuzyke
Czytaj więcej »

Dni Muzyki Instrumentalnej w Dusznikach Zdrój w dniach 30 czerwca - 08 lipca 2024 r.


41. Kurs Interpretacji w Zakresie Gry na Instrumentach Dętych 
realizowany w ramach 
Dni Muzyki Instrumentalnej w Dusznikach Zdrój 
w dniach 30 czerwca - 08 lipca 2024 r.
Czytaj więcej »

Wielcy Polscy Muzycy

Prof. Margerita Trombini-Kazuro – pianistka, klawesynistka i pedagog, była członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Urodziła się 19 listopada 1891 roku w Warszawie. Była córką Cezara Trombini – włoskiego skrzypka, dyrygenta, który przez kilkanaście lat był dyrektorem Opery Warszawskiej. Jej matką była Emilia Dąbrowska śpiewaczka. Ukończyła studia pianistyczne u prof. Rudolfa Strobla w Warszawie, a następnie wyjechała do Rzymu, gdzie w Accademia di Santa Cecilia uzyskała tytuł „Magistero” w klasie fortepianu Giovanniego Sgambatiegio. Pod kierunkiem Wandy Landowskiej studiowała grę na klawesynie, stała się również w tej dziedzinie wybitną specjalistką. Występowała na czołowych estradach w całej Europie. W 1923 zawiera związek małżeński z prof. Stanisławem Kazuro – wybitnym propagatorem kultury muzycznej, znanym kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, pierwszym rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w powojennej Warszawie, mającym wielkie zasługi w odbudowie uczelni.

W 1919 roku została przyjęta w poczet pedagogów Konserwatorium Warszawskiego przez ówczesnego dyrektora Emila Młynarskiego. Z uczelnią związała całe swoje życie. Wykształciła wielką liczbę wspaniałych polskich artystów. W okresie okupacji pracowała w konspiracji nauczając w konspiracyjnym konserwatorium na ulicy Sienkiewicza 12 w Warszawie oraz biorąc udział w koncertach w kawiarniach m.in. w kawiarni Dąbrowskiego przy ulicy Bagatela. Po wojnie wystąpiła z pierwszym recitalem chopinowskim w wyzwolonej Warszawie. Kontynuowała pracę pedagogiczną pełniąc przez wiele kadencji obowiązki kierownika Katedry Fortepianu. Była jurorem wielu konkursów międzynarodowych m.in. czterokrotnie konkursu Chopinowskiego w Warszawie, w USA, Rio de Janeiro, Moskwie, Padwie czy Lipsku. Za swoją działalność otrzymała szereg odznaczeń m.in.: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Zasłużony Działacz Kultury, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Państwową Nagrodę Artystyczną I stopnia i inne. Zmarła 1 stycznia 1979 roku w Warszawie.

Czytaj więcej »

Promocja Polskich Muzyków

dr Maja [Maya] Baczyńska – muzyk i performerka, scenarzystka i reżyserka, pedagog specjalny i arteterapeutka, poetka, librecistka, autorka opowiadań dla dzieci i publicystka.

 • Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawiev(gra na organach), doktor sztuk muzycznych. Ukończyła seminarium krytyki muzycznej oraz Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne. Absolwentka Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego, Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu (pedagogika specjalna), Akademii Filmu i Telewizji oraz Wajda School.

 • Laureatka nagród muzycznych, poetyckich (m.in. I nagroda Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Złotą Pszczołę” na tomik poetycki, I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Śląski Shakespeare”), filmowych i teatralnych.

 • Autorka libretta do Pasji na solistów, chór i orkiestrę Rafała Kłoczko, a także filmów (m.in. Miła, padnij!, Kilka pytań o słyszenie świata, Prawykonanie x 3, Warsaw Music: Suita warszawska II, Rotmistrz Pilecki – przywrócenie pamięci cz. I) spektakli autorskich (m.in. Dziwnotwór, Motyl i wilk, Matka skodyfikowana) oraz tomików poetyckich: Pióra dzikich, Matka skodyfikowana, Ojcowizna i książki dla dzieci Jezioro Sekretów i inne opowiadania.

 • Stypendystka m.in. Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Związku Artystów Wykonawców STOART, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, programu "Młodzi naukowcy" (kwerenda naukowa w Polish Music Center przy USC w Los Angeles).

 • Gra koncerty muzyki intuitywnej na styku eksperymentu i tradycji oraz muzyki relaksacyjnej i ambientowej. Tworzy muzykę do spektakli butoh. Występowała wraz z Warsaw Gamelan Group m.in. w Filharmonii Narodowej. Od 2023 roku współpracuje (gra na skrzypcach) z zespołem punkowym Ciary. Od ponad 17 lat prowadzi zajęcia muzyczne i arteterapeutyczne oraz warsztaty (m.in. improwizacji na bazie pieśni tradycyjnej czy medytacji z dźwiękiem misy). Autorka solowych projektów muzycznych: tryptyku – Strange Songs, Tribal Songs (w 2022 wydany jako album CD live, w przygotowaniu wersja studyjna do streamingu finansowana ze środków ZAW STOART), City Songs oraz Haiku Music i Flower Songs.

 • Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków od 2012 roku.


Czytaj więcej »

Chopin meets Vivaldi - koncert inauguracyjny

KONCERT INAUGURACYJNY  

Chopin meets Vivaldi

2.07.2024, wtorek, godz. 19.00

Oratorium Marianum


Czytaj więcej »

Wrocław Summer Classics 2024

Festiwal obejmie 18 koncertów muzyki klasycznej od 2 lipca do 30 sierpnia w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego. Wystąpi ok. 40 wykonawców w tym najlepsi wrocławscy muzycy i zagraniczni goście. 

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz JM Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.
Czytaj więcej »

Promocja Polskich Muzyków

Marlena Borowska - absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Studiowała u Mistrzów Bel Canto – I rok w klasie śpiewu solowego Prof. Kazimierza Pustelaka, dalsze lata i Dyplom u Prof. Haliny Słonickiej. Jest uznaną solistką wielu renomowanych festiwali o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Często występuje jako ceniona solistka i kameralistka, stale poszerza repertuar, aktywnie koncertuje w kraju i za granicą, zbierając za swoje występy znakomite recenzje.

Czytaj więcej »

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu

Koncert z okazji urodzin Romualda Twardowskiego

16 czerwca 2024, niedziela, godz. 18:30
Sień Główna, Pałac Radziwiłłów Nieborowie

Wstęp wolny

Czytaj więcej »

Zaproszenie na Renaissance Claritas

Renaissance Claritas

29 czerwca 2024, sobota, godz. 18.30
Uroczysta Msza Inauguracyjna w Bazylice Mariackiej w Krakowie 
30 czerwca 2024, niedziela, godz. 13.00
Powitanie w Pałacu Bonerowskim w Krakowie


Kraków
Czytaj więcej »

Promocja Polskich Muzyków

Prof. dr hab. Dariusz Mikulski – dyrygent, waltornista  i pedagog.

 • Profesor Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów  w Łodzi.

 • Profesor gościnny Kazakh National University w Astanie, Mahidol University w Bangkoku i University of Manaus w Brazylii.

 • Dyrektor Orkiestry Sinfonia Masovia i Vienna Royal Artist Orchestra.

 • Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.

 • Dyrygent Opery Poznańskiej i Opery Wrocławskiej.

 • Prezes Fundacji MikulskiART.

 • Dyrektor operacyjny Euopean Centre of Art & Education.

 • Założyciel i dyrektor MEETMIKULSKI Concert Management & Artists Agency w Berlinie.

Czytaj więcej »

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M