Archiwum: 2019
Biuro nieczynne
Informujemy, że w dniach 27, 30 i 31 grudnia 2019 r. Biuro Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków będzie nieczynne. Za ewentualne utrudnienia z tym związane serdecznie przepraszamy.
Czytaj więcej »Świąteczne życzenia
20 Kolęd Witolda Lutosławskiego
III Cykl Koncertów Kameralnych - Nowe Interpretacje 2019
Konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Opery Wrocławskiej
Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłasza konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Opery Wrocławskiej z siedzibą przy ul. Świdnickiej 35, 50-066 Wrocław
Oferty wraz z załącznikami należy przesyłać w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Konkurs – Dyrektor Opery Wrocławskiej „NIE OTWIERAĆ” na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Departament Rozwoju Społecznego i Rynku Pracy, ul. Walońska 3-5, 50-413 Wrocław w terminie do dnia 17 stycznia 2020 r. Za datę złożenia oferty uważa się datę wpływu do Urzędu. Oferty, które wpłyną po terminie nie będą poddane procedurze konkursowej.
Czytaj więcej »
Adam Porębski - Suita "Pierwsze dowództwo"
Koncert
75. Sesja MUSICA MODERNA
INAUGURACJA 75. SESJI MUSICA MODERNA
Koncert laureatów 6. Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Grażyny Bacewicz
29 listopada 2019, piątek, godz. 19.00
Czytaj więcej »75. Sesja MUSICA MODERNA
MŁODZI KOMPOZYTORZY.
MŁODZI WYKONAWCY
4 grudnia 2019, środa,
godz. 12.00
Sala Kameralna Akademii Muzycznej w Łodzi,
al. 1 Maja 4
wstęp wolny
Moniuszko i muzyka religijna
Poranek Muzyczny dla Dzieci
„Na dachu świata” – Poranek Muzyczny dla Dzieci
17.11.2019 (niedziela), godz. 12.30
Wstęp wolny.
Czytaj więcej »MUZYKA NOWA – NOWE TECHNOLOGIE
Jak Sąd uzasadnia skazanie pianisty
Szanowni Państwo,
Poniżej publikujemy obszerne fragmenty z uzasadnienia wyroku, o którym tak głośno było kilka tygodni temu zarówno w mediach publicznych, jak i społecznych. Chodzi mianowicie o skazanie pianisty, Jarosława Janikowskiego w I instancji na karę grzywny w wysokości 2000 złotych za to, że graniem na fortepianie zakłócał spokój dzienny dwojgu mieszkańcom bloku w Konstancinie. Sędzia Sądu Rejonowego w Piasecznie, Agnieszka Szpilska, w swoim uzasadnieniu wskazuje, że zachowanie to wypełnia znamiona czynu opisanego w art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń. Sąd II instancji podtrzymał wyrok. Czekamy na jego uzasadnienie.
W sentencji publikowanego wyroku jest błąd – chodzi o słowa „zakłócał spokój oraz spoczynek nocny”. Na stronie 10 sama sędzia A. Szpilska, stwierdza, że nie doszło do zakłócania spoczynku nocnego, a omyłkowe słowa ze strony 1 powinny zostać skorygowane przez sąd odwoławczy. Co też sąd II instancji uczynił.
Tytułem komentarza: nie możemy dokumentu opublikować w całości, ze względu na dobra osobiste innych osób, zeznających w procesie. Za zgodą p. Jarosława Janikowskiego publikujemy fragmenty, które dotyczą jego samego i jego zeznań.
Zwracamy uwagę na fakt, iż w wyroku gra na fortepianie została zakwalifikowana jako wykroczenie z art. 51 § 1 kw, co może mieć dalekosiężne skutki w zakresie możliwości egzystowania w zawodzie muzyka; może także wywoływać skutki dla każdej innej głośniejszej czynności domowej.
To, co najbardziej dziwi nas, nie–prawników, to to, że sąd, zarówno I jak i II instancji, w swoich orzeczeniach pominął istnienie przepisów art. 112–115 Prawa o ochronie środowiska i wydanego na ich podstawie Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 roku, które określają poziom dopuszczalnego hałasu w mieszkaniach. Przepisy i Rozporządzenie jak do tej pory zawsze były podstawą wydawania wyroków w podobnych sprawach, wyroków – dodajmy – korzystnych dla muzyków. Także Sąd Najwyższy wielokrotnie powoływał się na nie w swoim orzecznictwie. Niestety, brak oparcia się na obiektywnych miarach w przypadku tej sprawy wywołuje wrażenie uznaniowości końcowego werdyktu. Mamy prawo mieć wątpliwości, czy sąd zebrał materiał dowodowy w sposób wyczerpujący i czy rozważył wszystkie aspekty tej sprawy.
Czytaj więcej »AKCJA ZNICZ
Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków od wielu lat organizuje w Warszawie Akcję Znicz. Symbolicznym światełkiem oraz tabliczką "W hołdzie i pamięci Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków" przywracamy pamięć o zmarłych muzykach, często legendarnych postaciach życia muzycznego i wybitnych osobowościach, którzy tworzyli nasze stowarzyszenie, działali w nim przez wiele lat, a którzy często byli samotni.
Czytaj więcej »Serdecznie zapraszamy do Kalisza!
Serdecznie zapraszamy 26.10.2019, do Hotelu Komoda w Kaliszu gdzie odbędzie się benefis Mirosławy Kuczyńskiej, zasłużonej wykładowczyni Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu. Organizowany koncert jubileuszowy będzie częścią obchodów 100-lecie Szkoły muzycznej w Kaliszu. Środki zebrane z sprzedaży biletów orz aukcji będą przeznaczone na cele charytatywne, na rzecz Hospicjum w Kaliszu.
LEGALNA MUZYKA
W czasach nieograniczonego dostępu do internetu mamy możliwość dotarcia i skorzystania z wielu cennych informacji, które stwarzają nam nowe możliwości muzycznej pracy. Jako muzycy wykonawcy powinniśmy jednak zwrócić uwagę na legalność źródeł, które są dla wszystkich dostępne. Przy ogromie możliwości często nie mamy pewności, czy to z czego korzystamy idzie w parze z poszanowaniem praw i pracy innych.
Akcja informacyjna Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków LEGALNA MUZYKA zorganizowana dzięki wsparciu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, skierowana jest zarówno do muzyków zawodowych jak i uczniów szkół muzycznych oraz studentów. Zaprezentujemy najważniejsze zagadnienia dla wykonawców muzyki związane z codziennym, legalnym korzystaniem z zasobów muzycznych w internecie. Przeprowadzimy szereg wywiadów ze znawcami tematów z dziedziny prawa autorskiego i pokrewnego oraz specjalistów od zasobów muzyki w sieci.
Maria Szymanowska Maestra zapomniana
Koncert nr 587. Maria Szymanowska
Koncert Co łączy Grażynę Bacewicz z Sherlockiem Holmesem
Przeciwko tej decyzji sądu zdecydowanie protestujemy...
Oświadczenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków ws. wyroku Sądu Rejonowego w Piasecznie (II Wydział Karny, sygn. akt II W 1088/17), z dnia 11 lutego 2019 r.
O Ustawie o Statusie Artysty
Szanowni Państwo,
Pragniemy przytoczyć parę faktów w sprawie Ustawy Status Artysty i sprostować nieprawdziwe informacje jakie znalazły się w mediach:
1. Ustawa Status Artysty została stworzona przez artystów wszystkich dziedzin sztuki i reprezentujące ich organizacje pozarządowe. Politycy na tym etapie nie brali w tym udziału.
2. Głównym celem jaki przyświecał twórcom ustawy jest pomoc artystom wszystkich dziedzin, którzy nie pracują na etatach i zarabiają miesięcznie zbyt mało, aby opłacać sobie składki, a czynnie uprawiają sztukę.
3. Status Artysty będzie przyznawany artystom zarówno z dyplomem ukończenia studiów artystycznych jak i bez dyplomu. Osoby, które czynnie uprawiają sztukę, a nie posiadają wystarczających środków na opłacenie miesięcznej składki emerytalnej i zdrowotnej, będą mogły zwrócić się o dofinansowanie.
4. Nie będzie żadnej komisji, której celem miałoby być ocenianie twórczości!
5. Brak Statusu Artysty w żaden sposób nie ograniczy możliwości uprawiania sztuki!
Artykuł SKAZANY PIANISTA
Szanowni Państwo.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Pani Małgorzaty Chmurzyńskiej w sprawie kuriozalnego wyroku Sądu Rejonowego w Piasecznie (II Wydział Karny, sygn. akt II W 1088/17), z dnia 11 lutego 2019 r. w którym gra na fortepianie w ciągu dnia, w prywatnym mieszkaniu została porównana z czynem chuligańskim.
Zamieszczamy również stanowisko ZG SPAM.
Czytaj więcej »
Koncert Finałowy VII Międzynarodowego Festiwalu ARS MUSICA
Poranek muzyczny dla dzieci
I Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego
Koncert Inauguracyjny Ludomir Michał Rogowski in memoriam w 65 rocznicę śmierci
7 października 2019, godz.18.00
Trybunał Koronny w Lublinie
Czytaj więcej »AKCJA LEGALNA MUZYKA - PYTANIA
BIURO ZG SPAM NIECZYNNE
Oddział Warszawski SPAM zaprasza!
DON GIOVANNI w Nieborowie
11-13 WRZEŚNIA, II MIĘDZYNARODOWY KONKURS WOKALNY
II MIĘDZYNARODOWY KONKURS WOKALNY
„Viva Calisia” - KALISZ 2019
11-13 września 2019 roku
Czytaj więcej »
Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier
Wstęp bezpłatny.
VII Międzynarodowy Festiwal Ars Musica 2019
VII Międzynarodowy Festiwal Ars Musica 2019
XVI Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. K. Serockiego 2019
XVI Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. K. Serockiego 2019
Pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Pod patronatem honorowym Związku Kompozytorów Polskich i patronatem medialnym Polskiego Centrum Informacji Muzycznej
Pod patronatem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków
SUMA NAGRÓD: 25.000 złotych
TERMIN NADSYŁANIA ZGŁOSZEŃ: 5 września 2019
Nagrodzone utwory zostaną wykonane na koncercie Laureatów przez
Hashtag Ensemble http://www.hashtag-ensemble.org/
VII Międzynarodowy Festiwal Ars Musica 2019
VII Międzynarodowy Festiwal Ars Musica 2019
Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier
Wstęp bezpłatny.
Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier
II edycja cyklu koncertów „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier”
W dniach 4 sierpnia – 8 września 2019 roku odbędzie się II edycja cyklu koncertów „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier” organizowanego przez Fundację „Czas Sztuki” dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.
„II Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier” obejmują pięć koncertów, które odbędą się w powiecie mińskim i siedleckim w małych malowniczych miejscowościach: Kałuszyn, Seroczyn, Jeruzal i w Chlewiskach. Każdy koncert posiada odmienny repertuar klasyczny i rozrywkowy. Wykonawcami cyklu koncertów będą: kwartet smyczkowy The Time Quartet, mezzosopranistka Magdalena Cornelius, akordeonista Maciej Zimka, skrzypek Maksymilian Grzesiak, pianistka Aleksandra Dallali oraz organiści Zuzanna i Maciej Bator. Wstęp na koncerty jest wolny!
Szczegóły dotyczące koncertów można odnaleźć na fanpage’u „Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier” na portalu społecznościowym Facebook.
Czytaj więcej »
AKCJA SPAM LEGALNA MUZYKA
Dziękujemy za nadesłane pytania! Czekamy na kolejne!
Legalne publiczne odtwarzanie muzyki.
Dlaczego muzycy wykonawcy powinni być członkami STOART i jakie prawa dzięki temu im przysługują?
Kto i dlaczego powinien wnosić opłaty do STOART? Czy darmowe platformy plików typu youtube oraz płatne typu spotify wnoszą opłaty do STOART i czy tantiemy z tych odtworzeń trafiają do wykonawców?
Czy za odtwarzanie muzyki podczas imprezy rodzinnej np. w sali weselnej organizator (rodzina) powinien wnieść opłatę do STOART? Czy te opłaty trzeba również wnieść jeżeli impreza zorganizowana jest w prywatnym domu?
Czy organizator koncertu, który przed koncertem publicznie odtwarza muzykę z głośników powinien wnieść opłatę do STOART?
Pozyskiwanie nut w sieci i legalne korzystanie z publikacji:
Czy darmowe ogólnodostępne internetowe bazy nut (np. IMSLP ChoralWiki) są powodem strat dla polskich autorów i wydawców takich jak PWM? Jakie formy korzystania z zasobów tych baz są legalne?
Czy PWM posiada w ofercie bezpłatny dostęp do nut np. w formie możliwości darmowego wypożyczania nut dla orkiestr szkolnych lub muzyków nieprofesjonalnych? Czy można to zrobić przez internet?
Czy za komercyjne wykorzystanie nut PWM (podczas koncertu lub nagrania CD) artysta wykonawca powinien wnieść opłatę do PWM? Jeżeli tak, to dlaczego?
Koncert dialogu z okazji 450-lecia Unii Lubelskiej
Fotorelacja z upamiętnienia 30 rocznicy odejścia Pani Profesor IRENY DUBISKIEJ
Spotkanie autorskie z Panią Katarzyną Janczewską - Sołomko i Panią Bożenną Rożniatowską
Leksykon "MUZYCY-PEDAGODZY W KULTURZE POLSKIEJ urodzeni do 1871 roku"
Moniuszko i muzyka francuska
Rocznica śmierci Pani Profesor Ireny Dubiskiej
Badanie wśród zawodowych muzyków
Wyniki z tego badania zostaną wykorzystane do pracy licencjackiej i są w pełni anonimowe.
Pokochaj muzykę Stanisława Moniuszki
Doroczny koncert monograficzny SPAM w Olsztynie
w 200 rocznicę urodzin kompozytora
19 maja 2019 (niedziela), godz. 17.00
Ratusz, Sala Sesyjna, Olsztyn
Wstęp wolny
Czytaj więcej »
Moniuszko i muzyka rosyjska
Serdecznie Zapraszamy na recital Moniuszkowski
ZACZYNAMY NOWĄ AKCJĘ SPAM!
Pozyskiwanie nut w sieci i legalne korzystanie z publikacji nut przez artystów muzyków.
Legalne publiczne odtwarzanie muzyki.
zapraszamy do Jedynki Polskiego Radia na reportaż 23:10
I Ogólnopolski Konkurs Obojowy im. Bohdana Łukaszewicza
Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych
przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością, radosnego, wiosennego nastroju
5. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego w Toruniu
04 - 13 października 2019 r.
Toruń – CKK Jordanki
Termin rejestracji: 30 kwietnia 2019 r. - data stempla pocztowego Czytaj więcej »
Stanisław Moniuszko i wielka opera romantyczna
PIANISTA SKAZANY za fortepianowy WYBRYK
Nadzwyczajny Koncert Charytatywny
Moniuszko i Młoda Polska
Najnowszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie umów o dzieło
Szanowni Państwo,
oto fragment artykułu dotyczącego najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie umów o dzieło dla muzyków wykonawców. Cały artykuł można przeczytać: https://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/303159954-Sad-wynagrodzenie-muzyka-za-udzial-w-probach-z-50-proc-kosztami.html
WYROK: Sygnatura akt: II FSK 673/17
Czytaj więcej »#AMSmusicsaves
Prowadzona jest zbiórka funduszy na wybudowanie nowego budynku szkoły na stronie AMS, ale możemy pomóc w inny sposób - oddając African Music School instrumenty i sprzęty, których już nie używamy, może planowaliśmy się pozbyć - każda pomoc, sprzęt, instrument się liczy!
Nominacja Talent Roku 2019
Jak historia toczy koło
Wstęp wolny!
Od Moniuszki do Starszych Panów
W 2018 roku Oddział Lubelski SPAM realizował projekt "Od Moniuszki do Starszych Panów" w ramach programu Kultura Dostępna, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
W ramach projektu powstała unikatowa miniatura kabaretowa, której scenariusz autorstwa Urszuli Lewartowicz, oparty został na wybranych pieśniach F. Chopina, S. Moniuszki, M. Karłowicza i S. Niewiadomskiego oraz utworach z repertuaru kabaretu Starszych Panów. W widowisku udział wzięli lubelscy artyści i zaproszeni goście, a uzupełnieniem programu stały się warsztaty z zakresu teatru i muzyki, będące nierozerwalną częścią sztuki.
Dzięki dofinansowaniu z MKiDN, widowisko zostało dziewięciokrotnie zaprezentowane w obrębie miast i miejscowości gminnych województwa lubelskiego, ciesząc się ciepłym przyjęciem i aprobatą ze strony tamtejszej widowni.
Gratulujemy zakończonego projektu i życzymy dalszych sukcesów w promowaniu wartościowej kultury muzycznej.
Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków - Oddz. Warszawski SPOTKANIE NOWOROCZNE 5.01.2019
SPOTKANIE NOWOROCZNE 5.01.2019
Spotkaliśmy się w kameralnym, przemiłym gronie żeby nie tylko złożyć sobie życzenia, ale też porozmawiać o sprawach, które są ważne dla naszego środowiska. Jedną z nich jest Ustawa o prawach autorskich, a w szczególności jej rozdział dotyczący praw pokrewnych do artystycznych wykonań. Niedoskonałość zapisów w tej kwestii powoduje znane komplikacje dotyczące zawierania umów o dzieło z artystami wykonawcami. Jest to jedno z ważniejszych zadań jakim, jako Stowarzyszenie, powinniśmy się zająć i to niezwłocznie.
Z Noworocznym Pozdrowieniem, Jan Popis Czytaj więcej »