Archiwum: 2020

Koncert pamięci Mieczysława Dawidowicza

1 stycznia 2021 - Nowy Rok i imieniny Mieczysława Dawidowicza. 

Z tej okazji UCZNIOWIE
Elżbieta Karaś-Krasztel

Tomasz Herbut
Grzegorz Biegas
Agnieszka Schulz-Brzyska
Jerzy Kornowicz

Piotr Wijatkowski
 przygotowali koncert. Szczegóły już wkrótce

Filharmonia Lubelska
 
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
 
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. Lublin
Czytaj więcej »

FREELIGHT prawykonanie utworu młodej kompozytorki polskiej w Wiedniu

Prawykonanie "FREELIGHT" for Violin and Choir (2020)

28 grudnia 2020 (poniedziałek), godz. 19.00
Premiera na https://www.youtube.com/watch?v=3RfwbWouoXM&feature=emb_title

Czytaj więcej »

Zmarł Zasłużony Członek SPAM profesor Mirosław Pietkiewicz


Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, iż 22.12.2020, w wieku 87. lat, zmarł Przewodniczący Zarządu Łódzkiego Oddziału SPAM, Zasłużony Członek SPAM, organista, pedagog - profesor Mirosław Pietkiewicz.

***

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi w zakresie


Czytaj więcej »

Życzenia świąteczne Zarządu Głównego SPAM

Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz szczęścia w nadchodzącym Nowym Roku
życzy
Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków

Czytaj więcej »

Tarcza Antykryzysowa 6.0

16 grudnia 2020 r. weszła w życie tzw. Tarcza Antykryzysowa 6.0 (ustawa z dnia 9 grudnia 2020 r. zmieniająca m.in. ustawę z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19), przewidująca wsparcie finansowe dla przedsiębiorców z określonych sektorów, w tym sektora kultury. Dotyczy to przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą oznaczoną wg PKD, jako rodzaj przeważającej działalności, m.in. kodami: 90.01.Z (wystawianie przedstawień artystycznych, w tym działalność orkiestr, zespołów muzycznych i indywidualnych artystów), 90.02.Z (działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych) oraz 90.04.Z (działalność obiektów kulturalnych). 
Czytaj więcej »

KOLĘDOWY KONCERT FINAŁOWY

VIII Festiwal ARS MUSICA w Suwałkach 18.10 – 20.12.2020

KOLĘDOWY KONCERT FINAŁOWY dn. 20.12.2020 godz.19.00

uświetniający obchody Jubileuszu 300-lecia Suwałk

Konkatedra pw. Św. Aleksandra w Suwałkach

Czytaj więcej »

Fonie Lublina - Koncert finałowy

Koncert finałowy Fonie Lublina 2020

13 grudnia 2020, godz. 18.00
Trybunał Koronny w Lublinie
Czytaj więcej »

20 KOLĘD WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO

VIII Festiwal ARS MUSICA w Suwałkach 18.10 – 20.12.2020

KONCERT 20. KOLĘD WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO

12 grudnia 2020 godz. 17.00 /sobota/

Muzeum Podlaskie-Ratusz w Białymstoku ul. Rynek Kościuszki 10

Czytaj więcej »

Senator Gabriela Cwojdzińska oraz Profesor Andrzej Cwojdziński HONOROWYMI OBYWATELAMI MIASTA Koszalin

Z wielką radością i satysfakcją informujemy, że w dniu 2 grudnia 2020 r. na XXIV Sesji Rady Miejskiej w Koszalinie została podjęta uchwała o nadaniu tytułu HONOROWY  OBYWATEL  MIASTA  Senator Gabrieli Cwojdzińskiej oraz Profesorowi Andrzejowi Cwojdzińskiemu. Jest to piękne ukoronowanie Ich kilkudziesięcioletniej pracy na rzecz muzyki w mieście, regionie, kraju oraz naszego Stowarzyszenia.

Serdecznie gratulujemy!

Czytaj więcej »

"poGŁOSka - tam, gdzie możliwości spotykają się z wyobraźnią i wiedzą o nowych zadaniach wokalnych" odcinek 4

"poGŁOSka" to cykl spotkań związanych ze współczesną sztuką wokalną, poświęcony jej najciekawszym zagadnieniom. Wybrane, omówione, a następnie zaprezentowane w nagraniach lub na żywo nowe zadania wokalne, wcześniej nieopisywane lub mało znane w polskiej literaturze, mają być źródłem wiedzy i inspiracji dla śpiewaków, kompozytorów, muzykologów, ale przede wszystkim dla melomanów.
Czwarty odcinek otwiera zabawa-przypominajka z podsumowaniem dotychczas prezentowanych przez Joannę Freszel zjawisk wokalnych. Następnie opisuje kolejne dwa nowe zadania tj. "duże skoki" oraz "glissando". Gośćmi poGŁOSki są: śpiewaczka operowa Ewa Biegas oraz kompozytor Mikołaj Stroiński.
Czytaj więcej »

Zmarł Zasłużony Członek SPAM Pani Zofia Stańczykowska-Kostrowska

Msza święta żałobna odprawiona zostanie w poniedziałek 7 grudnia 2020 roku o godz. 11.20 w kościele pw. św. Wincentego a Paulo (drewniany) na Cmentarzu Bródnowskim, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego. 
Czytaj więcej »

Fonie Lublina - L. van Beethoven i K. Szymanowski

Ludwig van Beethoven i Karol Szymanowski

29 listopada 2020, godz. 18.00
Trybunał Korony w Lublinie

Czytaj więcej »

"poGŁOSka - tam, gdzie możliwości spotykają się z wyobraźnią i wiedzą o nowych zadaniach wokalnych" odcinek 3

"poGŁOSka" to cykl spotkań związanych ze współczesną sztuką wokalną, poświęcony jej najciekawszym zagadnieniom. Wybrane, omówione, a następnie zaprezentowane w nagraniach lub na żywo nowe zadania wokalne, wcześniej nieopisywane lub mało znane w polskiej literaturze, mają być źródłem wiedzy i inspiracji dla śpiewaków, kompozytorów, muzykologów, ale przede wszystkim dla melomanów. 
Trzeci odcinek to propozycja kilku ćwiczeń rozgrzewających nasz aparat artykulacyjny oraz omówienie terminu "ćwierćton". Gośćmi poGŁOSki są: Ewa Biegas oraz Szymon Bywalec 

Czytaj więcej »

Propozycj przygotowywanych przez Ministerstwo środków osłonowych na drugą falę pandemii

Propozycja przygotowywanych przez Ministerstwo środków osłonowych na drugą falę pandemii
Czytaj więcej »

Aktualizacja terminów wydarzeń VIII Festiwalu Ars Musica' 2020

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami ze względu na pandemię COVID-19, niektóre z planowanych wcześniej wydarzeń festiwalowych odbędą się w innych terminach. W najbliższym koncercie planowanym obecnie w Sali Kamedulskiej Hotelu LOFT 1898 w Suwałkach w dniu 06.12.2020 o godz.19.00 ,,Prof. Halina Słonicka - In Memoriam. W 20. Rocznicę" w/g aktualnych wytycznych może  uczestniczyć maksymalnie 67 osób. Przewidujemy również transmisję koncertu w formie streamingu (on-line). Do udziału w koncercie zostały zaproszone m.in. wybitna pianistka Anna Marchwińska, córka Prof. Haliny Słonickiej oraz znakomite artystki śpiewaczki, sopranistki - Katarzyna Trylnik i Kira Boreczko (wychowanki wokalne Prof. H. Słonickiej), a także związane z Suwałkami, młode, niezwykle utalentowane adeptki sztuki wokalnej, kontynuujące tradycje estetyki przekazywanej przez Prof. H. Słonicką, obecnie studentki UMFC w Warszawie tj. Anna Obrączka - sopran koloraturowy, Aleksandra Pełszyńska - sopran liryczny oraz Roksana Maria Maciejczuk - mezzosopran. Bardzo proszę o pomoc w rozpropagowaniu imprez organizowanych w ramach VIII Festiwalu Ars Musica 2020, zapraszam na dodające otuchy koncerty, w ten trudny i wymagający dla wszystkich czas.
Czytaj więcej »

Dostępne są nuty Sonaty op. 7 na skrzypce i fortepian Stanisława Wisłockiego.

Dostępne są nuty Sonaty op. 7 na skrzypce i fortepian Stanisława Wisłockiego. Została ona napisana w 1942 roku w Rumunii, kiedy Stanisław Wisłocki podczas wojny studiował w Bukareszcie u George Enescu. Kompozycja jest wyraźnie inspirowana Sonatą nr 3 op. 25 George Enescu – szczególnie w sposobie notacji partii skrzypiec. Składa się z części:

1. Maestoso

2. FANTAZIA-PRELUD Adagio

3. RONDO-KRAKOWIAK Allegro vivace

Z rękopisu wynika, że Wisłocki pracował nad Sonatą po skończonej edukacji. Świadczą o tym liczne zmiany wprowadzone już do czystopisu (pisanego czarnym atramentem) atramentem niebieskim, ołówkiem, napotykamy wykreślone, lub dopisane i doklejone fragmenty. Sam opus- początkowo 14 został ostatecznie zmieniony na 7.

Przepisał, zedytował i opracował kolega Wojciech Świętoński.

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czytaj więcej »

Fonie Lublina - Koncert młodych wirtuozów

Koncert młodych wirtuozów

21 listopada 2020, godz. 18.00
Trybunał Koronny w Lublinie
Czytaj więcej »

"poGŁOSka - tam, gdzie możliwości spotykają się z wyobraźnią i wiedzą o nowych zadaniach wokalnych" odcinek 2

"poGŁOSka" to cykl spotkań związanych ze współczesną sztuką wokalną, poświęcony jej najciekawszym zagadnieniom. Wybrane, omówione, a następnie zaprezentowane w nagraniach lub na żywo nowe zadania wokalne, wcześniej nieopisywane lub mało znane w polskiej literaturze, mają być źródłem wiedzy i inspiracji dla śpiewaków, kompozytorów, muzykologów, ale przede wszystkim dla melomanów. https://www.youtube.com/watch?v=a9cPkrMDMq8
W drugim odcinku Joanna Freszel kontynuuje rozpoczętą poprzednio 1. grupę nowych zadań wokalnych, tj. tych odnoszących się do pojedynczej wysokości dźwięku. Będzie mowa o takich środkach jak: tremolo, mormorando, operowanie pojedynczymi sylabami na konkretnych wysokościach dźwięku, parlando, gorgia.
Czytaj więcej »

APEL do Prezesa Rady Ministrów w sprawie pilnego i systemowego wsparcia grupy zawodowej artystów freelancerów

Szanowni Państwo,

ZG SPAM dołącza się do apelu Pani Weroniki Sławińskiej z Bydgoszczy, puzonistki, freelancerki. 

Czytaj więcej »

Program reorientacji zawodowej muzyków 2020

Instytut Muzyki i Tańca ogłasza nabór wniosków aplikacyjnych do drugiej edycji Programu reorientacji zawodowej muzyków na sezon 2020/2021. Termin przyjmowania zgłoszeń do programu upływa 16 listopada 2020 roku.

Program reorientacji zawodowej muzyków jest adresowany do profesjonalnych muzyków, obywateli polskich i rezydentów, którzy z powodów zdrowotnych lub innych życiowych przeszkód nie mogą uprawiać zawodu artysty, a nie posiadają prawa do emerytury lub renty. W szczególności dotyczy to następujących specjalności: śpiewacy – soliści i chórzyści oraz muzycy grający na instrumentach dętych.

Czytaj więcej »

FREELIGHT prawykonanie utworu młodej kompozytorki polskiej w Wiedniu - koncert przełożny!

Szanowni Państwo, w związku z obostrzeniami związanymi z pandemią Covid w Wiedniu koncert odbędzie się w innym terminie!!!

W niedzielę, 15 listopada br o godzinie 19.30, w kościele św. Elżbiety w Wiedniu w ramach festiwalu VOCUMENTA odbędzie się światowa premiera utworu młodej utalentowanej kompozytorki polskiej Nikolet Burzyńskiej.
Czytaj więcej »

Program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Rozwój Sektorów Kreatywnych

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą w ramach sektora kreatywnego lub reprezentujesz podmiot prowadzący działalność gospodarczą, organizację pozarządową lub samorządową instytucję kultury, możesz w ramach organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu „Rozwój Sektorów Kreatywnych” ubiegać się o bezzwrotną dotację w wysokości do 300 000 zł na realizację projektu z zakresu:
- działania edukacyjne dla przedstawicieli branży kreatywnej (m.in. organizacja konferencji, warsztatów, seminariów, targów),

·    - projekty badawcze (na przykład analizy gospodarcze sektora kreatywnego w Polsce i poza jej granicami),

Czytaj więcej »

List otwarty przedstawicieli europejskiego Sektora Kultury i Sektora Kreatywnego

Informacja dotycząca Listu otwartego przedstawicieli europejskiego Sektora Kultury i Sektora Kreatywnego do KE oraz rządów krajów członkowskich UE

Czytaj więcej »

"poGŁOSka - tam, gdzie możliwości spotykają się z wyobraźnią i wiedzą o nowych zadaniach wokalnych" odcinek 1


Odcinek 1 cyklu edukacyjnego Joanny Freszel pt. "poGŁOSka"

"poGŁOSka - tam, gdzie możliwości spotykają się z wyobraźnią i wiedzą o nowych zadaniach wokalnych.
Jest to cykl spotkań związanych ze współczesną sztuką wokalną, poświęcony jej najciekawszym zagadnieniom. Wybrane, omówione, a następnie zaprezentowane w nagraniach lub na żywo nowe zadania wokalne, wcześniej nieopisywane lub mało znane w polskiej literaturze, mają być źródłem wiedzy i inspiracji dla śpiewaków, kompozytorów, muzykologów, ale przede wszystkim dla melomanów."

Czytaj więcej »

Cykl edukacyjny Joanny Freszel pt. "poGŁOSka"

"poGŁOSka - tam, gdzie możliwości spotykają się z wyobraźnią i wiedzą o nowych zadaniach wokalnych."

Jest to cykl spotkań związanych ze współczesną sztuką wokalną, poświęcony jej najciekawszym zagadnieniom. Wybrane, omówione, a następnie zaprezentowane w nagraniach lub na żywo nowe zadania wokalne, wcześniej nieopisywane lub mało znane w polskiej literaturze, mają być źródłem wiedzy i inspiracji dla śpiewaków, kompozytorów, muzykologów, ale przede wszystkim dla melomanów.
Czytaj więcej »

Akcja Znicz - Wspominamy

Prof. Marek Szwarc

Odszedł nieoczekiwanie. Pozostawił po sobie tylko dobre wspomnienia.
Był człowiekiem wielkiej wiary i pewnie chciałby, żebyśmy dzisiaj wspominając czas jaki mięliśmy dany z nim spędzić nie zapomnieli pomodlić się za jego duszę.
28.07.2020 r. – odszedł prof. Marek Szwarc
Wspomnijmy naszego Przyjaciela cudownego człowieka ,wybitnego artystę Roztaczającego niesamowitą energię i radość życia. Pełnego wiary i ufności w Boga.
Urodził się w Warszawie w 1939 roku. Studiował grę na skrzypcach w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna im. I.J Paderewskiego) w Poznaniu w klasie prof. Edwarda Statkiewicza, którą ukończył z wyróżnieniem. W 1962 roku otrzymał wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1962). Rząd belgijski przyznał mu stypendium i w roku akademickim 1966/1968 pogłębiał umiejętności wiolinistyczne u André Gertlera w Brukseli, oraz Louisa Pouleta (muzyka kameralna). Ukończył oba kursy z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonalił w Sienne na kursach mistrzowskich prowadzonych przez Franco Gulli (skrzypce) i Riccardo Brengola (muzyka kameralna).
W latach 1973–75 występował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej jako solista i członek orkiestry.
40 lat swojego życia poświęcił pracy w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Był muzykiem orkiestry, a w latach 1976-2002 jej koncertmistrzem.
Kiedy z inicjatywy Tadeusza Ochlewskiego, dyrektora PWM w 1967 roku powstała orkiestra kameralna „ Con moto ma cantabile” Marek Szwarc został jej liderem,a z czasem kierownikiem do końca jej działalności w roku 1982. Zespół w tym czasie przyciągał na koncerty tłumy publiczności, odegrał ważną rolę w popularyzacji muzyki dawnej, zwłaszcza polskiej.
Z Poznaniem nie rozstał się nigdy , bowiem w latach 1968 -90 wraz z pianistą prof. Waldemarem Andrzejewskim stworzył duet, z którym wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą.
W Poznaniu też rozpoczął swoją misję pedagogiczną (1968 r.) w Akademii Muzycznej im. I.J Paderewskiego.
Nauczał również w Akademii Muzycznej G. i K. Bacewiczów w Łodzi.
Od 1991 roku prowadził zajęcia ze studiów orkiestrowych i zespołów kameralnych w Warszewskim UMFC. Swoją pedagogiczną pasję kultywował na Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich w Łańcucie, gdzie prowadził klasę skrzypiec i orkiestrę.
W roku akademickim 2004/2005 prowadził klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Keimyunga w Daegu (Korea Południowa).
Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.
Czytaj więcej »

Fonie Lublina - Muzyka religijna ostatniego ćwierćwiecza

Muzyka religijna ostatniego ćwierćwiecza

7 listopada 2020, godz. 19.00
Bazylika oo. Dominikana w Lublinie
Czytaj więcej »

WYBORY ODDZIAŁU WARSZAWSKIEGO SPAM

Szanowni Państwo,
Kończy się kadencja obecnego Zarządu, wobec tego musimy przeprowadzić wybory nowych władz Oddziału Warszawskiego SPAM.
Czytaj więcej »

Escape from the shadows

Premiera na Facebooku oraz kanale YouTube Aleksandry Demowskiej-Madejskiej
29 października (czwartek) 2020, godz. 21:30
Projekt "Escape from the shadows" ma na celu przypomnienie artystycznemu światu i publiczności wartościowych, niemal zapomnianych dzieł, pozostających w cieniu koncertowego wykonawstwa kameralnego, przeznaczonego na altówkę z fortepianem. Polska premiera koncertowa utworów odbyła się w ramach IV Festiwalu WarszeMuzik w sierpniu 2020 roku.
Czytaj więcej »

Krakowski Festiwal Akordeonowy 2020

V Krakowski Festiwal Akordeonowy dobiegł końca, krótka relacja z całości wydarzenia.

Klipy z każdego dnia festiwalowego produkcji Chillology są dostępne na
naszym kanale na YouTube:
https://www.youtube.com/channel/UCuFawWFalFueZaZnPcNE0Zg/videos

Reportaże fotograficzne (autorzy są oznaczeni pod zdjęciami) znajdą
Państwo na naszej stronie www w zakładce "My w Obiektywie":
https://krakowskifestiwalakordeonowy.pl/v-krakowski-festiwal-akordeonowy-2020-2/
Czytaj więcej »

KORYFEUSZ 2020

7 listopada na antenie TVP Kultura poznamy laureatów dziesiątej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Laureaci wybrani przez środowisko muzyczne odbiorą statuetki w kategoriach: Osobowość rokuWydarzenie rokuNagroda honorowa oraz Odkrycie roku.

Rada Programowa ds. Muzyki Instytutu Muzyki i Tańca podczas posiedzenia 30 września wytypowała nominowanych we wszystkich kategoriach spośród nadesłanych 187 kandydatur.

O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej 2020 w kategorii Osobowość roku rywalizować będą:

  • Adam Bałdych – za kreatywność na polu jazzu i wykonawstwa muzyki współczesnej, za twórcze łączenie obu tych dziedzin oraz za wielką wyrazistość muzycznych interpretacji.
  • Łukasz Długosz – za inspirowanie kompozytorów, przyczynienie się do powstania nowych dzieł muzycznych i znakomite wykonawstwo muzyki współczesnej.
  • Anna Szostak-Myrczek – za stworzenie i prowadzenie chóru Camerata Silesia, za wizjonerską politykę repertuarową tego zespołu.
  • Adam Sztaba – za uszlachetnianie kultury popularnej, za łączenie ludzi w trudnym okresie pandemii w projekcie #wdomuzagrane.
  • Lutosławski Piano Duo – Emilia Sitarz i Bartek Wąsik – za niestandardowość, śmiałość programową i znakomitą klasę interpretacji utworów różnych muzycznych epok, w tym najnowszych.
Czytaj więcej »

Hashtag Ensemble – #SweetLoveAway

Koncert odbędzie się w ramach Festiwalu NEOARTE

25 października 2020, godz.17.00 
Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego, Gdańsk
Czytaj więcej »

Fonie Lublina - Ludwig van Beethoven i Gabriel Fauré

Ludwig van Beethoven i Gabriel Fauré

25 października 2020, godz. 18.00
Trybunał Koronny w Lublinie
Czytaj więcej »

Program Poradnictwa Psychologicznego

Wczoraj na antenie TVP Kultura dr Małgorzata Chmurzyńska, jedna z przycholożek, które udzielają konsultacji, opowiadała o  programie poradnictwa psychologicznego wspieraMY  http://www.vod.tvp.pl/.../informacje-kulturalne,12102020... [od 12:36].
Czytaj więcej »

Nagrody dla laureatów konkursu skrzypcowego im. T. Wrońskiego wręczone

30 września w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu skrzypcowego im. Tadeusza Wrońskiego. Nagroda STOART, dla najciekawszej osobowości konkursu, została przyznana dwojgu skrzypkom - laureatce drugiej nagrody Aleksandrze Kuls oraz laureatowi piątej nagrody, zaledwie 13 - to letniemu Mateuszowi Izdebskiemu.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz laureatom i życzymy dalszych sukcesów na muzycznej drodze.

Czytaj więcej »

Mińskie Muzyczne Spotkania bez Barier

Anna Wróbel - wiolonczela, Małgorzata Marczyk - fortepian

11 października 2020, godz. 16
Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim

Wstęp wolny
Czytaj więcej »

Zmiana lokalizacji koncertu Finałowego V Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego


Z przyczyn niezależnych od organizatora została zmieniona lokacja i godzina finałowego koncertu 5. KFA zespołu Kroke 11.10.2020 r. zapraszamy Państwa do Kościoła PW. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie przy ul. Augustiańskiej 7 o godzinie 19.00.



Czytaj więcej »

Biuro zamknięte do 9 10 2020

Szanowni Państwo,

z przykrością zawiadamiamy, że z powodu COVID biuro ZG SPAM będzie zamknięte do 9 października. 
Czytaj więcej »

Mińskie Muzyczne Spotkania bez Barier

Katarzyna Boniecka - skrzypce, Maksymilian Grzesiak - skrzypce
2 października 2020, godz. 19, sala koncertowa im. Piotra Skrzyneckiego w Miejskiej Szkole Artystycznej im. Konstantego Ryszarda Domagały w Mińsku Mazowieckim

Roshko Brothers i The Time Trio
3 października 2020, godz. 19, Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim

Czytaj więcej »

II Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego

139 rocznica urodzin Ludomira Michała Rogowskiego 

4 października 2020, godz.18.00
Trybunał Koronny w Lubinie
Czytaj więcej »

Filozof zmieniony


Wydarzenie zostało upublicznione 21 września 2020 o godz. 20.00 na kanale Youtube Muzeum w Nieborowie i Arkadii.
Czytaj więcej »

Fonie Lublina - Sonata Un-done, czyli muzyczny poradnik jak napisać sonatę

Sonata Un-done, czyli muzyczny poradnik jak napisać sonatę

1 października 2020, godz. 17.00
Szkoła Muzyczna im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie
Czytaj więcej »

III Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier


26 września 2020, godz. 19 
Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim

Wstęp bezpłatny
Czytaj więcej »

Powiatowy Przegląd Muzyki Polskiej

The Time Quartet
27 września 2020, godz. 13
Kościół św. Trójcy w Latowiczu, po mszy świętej.

Maksymilian Grzesiak - skrzypce i Aleksandra Dallali - fortepian
27 września 2020, godz. 17
Gminne Centrum Kultury w Mrozach

Czytaj więcej »

Symfonia Życia Codziennego

Wielcy Polscy Kompozytorzy

27 września 2020, godz. 19.00
Gminna Biblioteka Publiczna Kulturoteka w Cegłowie
ul. Piłsudskiego 22

Wstęp bezpłatny
Czytaj więcej »

V Krakowski Festiwal Akordeonowy

V Krakowski Festiwal Akordeonowy jest w założeniu świętem muzyki akordeonowej w jej wszelkich przejawach. Akordeon to instrument niezwykły, wielowymiarowy, obecny we wszystkich nurtach i stylach, w muzyce klasycznej i współczesnej. Festiwal jest miejscem spotkań artystów z całego świata, przestrzenią wymiany doświadczeń kilku pokoleń muzyków.
Organizatorem tego wydarzenia jest FUNDACJA ART FORUM.

Patronem medialnym jest Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków.


Czytaj więcej »

Zmarł Jan Krentz


Dnia 14 września 2020 roku odszedł JAN KRENZ - wybitny dyrygent, a także kompozytor, Członek Honorowy Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, Dr h.c. Akademii Muzycznej Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (2000), Dr h.c. Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (2018).
Czytaj więcej »

Pożegnanie

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 04 września 2020 roku odeszła Pani Janina Pasławska-Czechowska.
Czytaj więcej »

III Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier

Prawykonanie

20 września 2020, godz. 12.00
Kościół św. Trójcy w Żeliszewie Podkościelnym
koncert odbędzie się po mszy świętej

Wstęp wolny
Czytaj więcej »

Symfonia życia codziennego

Taniec Po Strunach

20 września 2020, godz. 19.00
Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Przyrody w Cegłowie
ul. Kolejowa 17

Wstęp wolny
Czytaj więcej »

Muzyczne Spotkania z poezją Jana Pawła II

Aleksy Komorowski oraz The Time Quartet

18 września 2020, godz. 17.00
scena plenerowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim
skwer przy placu Kilińskiego

Wstęp wolny



Czytaj więcej »

Zapraszamy do udziału w internetowych wykładach o muzyce nowej

Autorski Vlog dla kompozytorów i wykonawców muzyki współczesnej- "Nowe Brzmienia" @ModernViola, to 7 pełnych prezentacji z omówieniami i przykładami nowych technik wykonawczych, współczesnej muzyki klasycznej, zaprezentowanych na altówce i dotyczących grupy instrumentów smyczkowych.
Każda prezentacja-wykład, jest podzielona na dwie części- skierowaną do kompozytorów oraz do muzyków wykonawców (skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów).
Czytaj więcej »

Fonie Lublina - Beethoven i zapomniana muzyka polska

Ludwig van Beethoven i zapomniana muzyka polska

13 września 2020, godz. 18.00
Trybunał Koronny w Lublinie

Czytaj więcej »

Symfonia życia codziennego

Taniec po strunach

28 sierpnia 2020, piątek, godz. 18.00
Dom Kultury w Kałuszynie
Scena plenerowa

Wstęp wolny
Czytaj więcej »

POMOC DLA MUZYKÓW I RODZICÓW UCZNIÓW SZKÓŁ MUZYCZNYCH

Już niedługo rozpocznie się kolejny rok szkolny i nowy sezon koncertowy. Wciąż nie wiemy, w jakich warunkach to nastąpi; czy szkoły i akademie muzyczne, instytucje kultury zostaną otwarte? W Polsce muzycy–artyści nie posiadają własnych pracowni przeznaczonych na ćwiczenia (poza szczególnymi wyjątkami). Obowiązkiem dzieci i młodzieży ze szkół muzycznych jest posiadanie własnego instrumentu i ćwiczenie w miejscu zamieszkania (poza szczególnymi wyjątkami). Tak było od wielu, wielu lat. I nikomu to nie przeszkadzało (poza szczególnymi wyjątkami).

Czytaj więcej »

Zmarł wieleletni członek SPAM, przewodniczący Warszawskiego Samodzielnego Koła Seniorów Zbigniew Veith

Nabożeństwo żałobne odbędzie się
w kościele parafialnym pw. Wniebowstąpienia Pańskiego
na Ursynowie, Aleja KEN 101,
dnia 21 sierpnia 2020 roku o godz. 12.00,
a następnie wyprowadzenie na cmentarz Ewangelicko-Reformowany
przy ul. Żytniej 42.
Czytaj więcej »

III Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier

23 sierpnia 2020, niedziela, godz. 19.00
Koncert kwartetu smyczkowego The Time Quartet
Gminna Biblioteka Publiczna Kulturoteka w Cegłowie

25 sierpnia 2020, wtorek, godz. 17.00
Dom Pracy Twórczej "Reymontówka"
Czytaj więcej »

Symfonia życia codziennego

Natura smyczkiem malowana

21 sierpnia 2020, piątek, godz. 18.00
Dom Kultury w Kałuszynie
Scena plenerowa

Wstęp wolny
Czytaj więcej »

Fonie Lublina - Vivaldi/Beethoven

Antonio Vivaldi / Ludwig van Beethovena

23 sierpnia 2020, godz. 18.00
Trybunał Koronny w Lublinie
Czytaj więcej »

Pałacowy Salon Literacko-Muzyczny

25 sierpnia 2020, wtorek, godz. 17.00
Pałac Sztuki w Krakowie

Wstęp wolny

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Art Forum oraz Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.
Czytaj więcej »

Zmarł wspaniały muzyk prof. Marek Szwarc

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 28.07.2020r., zmarł wspaniały muzyk, koncertmistrz orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, wieloletni wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków prof. Marek Szwarc.


Czytaj więcej »

Fonie Lublina - Bach, Beethoven, Wagner

Mistrzowie zza Odry i ich "romantyczne" inklinacje...

26 lipca 2020 r., godz. 18.00
Trybunał Koronny w Lublinie

Czytaj więcej »

Inicjatywa Szczecińskiego Koła SPAM

12 czerwca br. w "Kurierze Szczecińskim" ukazał się artykuł, autorstwa p. Grzegorza Dowlasza, którego bohaterem jest Michał Landowski, pianista, promowany od wielu lat przez Koło SPAM w Szczecinie.
Michał Landowski przed wielu laty koncertował w starej siedzibie Stowarzyszenia w Warszawie - było to tuż przed Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym w Wiedniu, gdzie został laureatem I nagrody.

Z inicjatywy Szczecińskiego Koła SPAM Filharmonia im. M.Karłowicza w Szczecinie przygotowuje do wydania w tym roku ostatnią książkę Waleriana Pawłowskiego, założyciela i pierwszego prezesa oddziału SPAM w Szczecinie.
Szczegóły w załączonym skanie artykułu zamieszczonego w "Kurierze Szczecińskim" 14 lipca 2020 r.
Czytaj więcej »

#PayPerformers #RemunerationRight #FairRemunerationForAll

ZAW STOART zwraca się do środowiska muzyków w sprawie wypełniania ankiety dotyczącej uzyskania wynagrodzeń dla artystów wykonawców ze streamingu internetowego, których wykonawcy nie otrzymują stosownie do wpływów ze sprzedaży efektów ich pracy, bo nie mają takich gwarancji prawnych. A mogliby je mieć, gdyby udało się ująć to w dyrektywie EU, która będzie niebawem uchwalana przez Parlament Europejski. Ankieta jest akcją wielu - jeśli nie wszystkich - europejskich organizacji zbiorowego zarządzania prawami artystów wykonawców i jest ona prowadzona w całej Europie.
Czytaj więcej »

Fonie Lublina - In memoriam Ludwig van Beethoven i Św. Jan Paweł II

Fonie Lublina - In memoriam Ludwig van Beethoven i Św. Jan Paweł II

20 czerwca 2020, godz. 20.00
Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty
10 ulica Królewska, Lublin
Czytaj więcej »

Fonie Lublina - Pieśni i arie klasyków wiedeńskich

Fonie Lublina - Pieśni i arie klasyków wiedeńskich


7 czerwca 2020, godz. 18.00
Trybunał Koronny w Lublinie
Transmisja live na kanale youtube organizatora i na stronie internetowej www.fonielublina.pl
Czytaj więcej »

Fonie Lublina - Mozart/Beethoven

Fonie Lublina - Mozart/Beethoven


31 maja 2020, godz. 18.00

Koncert bez udziału publiczności. Transmisja live na kanale youtube organizatora i na stronie internetowej www.fonielublina.pl
Czytaj więcej »

POMOC STOART

Aby zrealizować program Funduszu Socjalnego Covid-19, nie potrzebujemy pism, zgłoszeń i formularzy. Pomoc zostanie zrealizowana na przełomie maja i czerwca bezpośrednio na konta zarejestrowanych artystów w STOART.
Czytaj więcej »

Z kroniki SPAM 2008

 

Opera Narodowa na rzecz Domu Muzyka Seniora


Będziemy znowu mieszkać w swoim domu, Będziemy stąpać po swych własnych schodach, Nikt o tym jeszcze nie mówi nikomu, Lecz wiatr już o tym szepce po ogrodach.




Te piękne strofy Leopolda Staff a przypomniał w programie koncertu Opera Narodowa na rzecz Domu Muzyka Seniora Prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Edward Pałłasz. Dziś o idei budowy Domu Muzyka Seniora szepce nie tylko wiatr po ogrodach, ale coraz głośniej mówi się o tym w całym środowisku muzycznym. Najlepszym tego przykładem może być zorganizowany dzięki inicjatywie dyr. Janusza Pietkiewicza w dniu 4 października br. w Teatrze Wielkim w Warszawie koncert na rzecz Domu Muzyka Seniora. W koncercie udział wzięli, rezygnując ze swoich honorariów, soliści: Adam Palka (bas), Bernadetta Grabias (mezzosopran), Adam Kruszewski (baryton), Janusz Lewandowski (bas), Vera Baniewicz (mezzosopran), Joanna Tylkowska (sopran), Agnieszka Zwierko (mezzosopran), soliści baletu: Anna Lorenc i Robert Bondara oraz chór Alla Polacca pod dyrekcją Sabiny Włodarskiej, a także chór, balet i orkiestra Opery Narodowej, którą poprowadzili – również charytatywnie – Will Crutchfi eld, Mieczysław Nowakowski, Gabriel Chmura, Bogdan Hoff mann, Krzysztof Słowiński. Występom artystów towarzyszyła wspaniała, monumentalna scenografi a bezpośrednio nawiązująca do idei budowy Domu Muzyka Seniora. Wizualizacja projektu Domu, którą zaprezentowano na początku II części koncertu, uświadomiła publiczności, szczelnie wypełniającej Salę Moniuszki, jak bardzo realne i ważne dla całego środowiska muzycznego jest to zamierzenie. Dom bowiem, oprócz opieki nad muzykami-seniorami, będzie pełnił ważną rolę kulturotwórczą, organizując koncerty, spotkania i warsztaty muzyczne. Ze scenografi ą pięknie współbrzmiał dziecięcy chór Alla Polacca, którego występ w zamierzeniu realizatorów odbywał się jakby na dziedzińcu Domu, a skierowany był do jego mieszkańców. Podkreślono w ten sposób wartości, które Dom uosabia – łączność międzypokoleniową, szacunek dla tradycji, dla odchodzących w „jesień życia” znakomitych polskich muzyków. W przerwie koncertu odbyła się aukcja. Wśród wystawionych na sprzedaż eksponatów znalazły się autografy Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara oraz obrazy Wiesława Ochmana. Dochód z koncertu oraz aukcji przeznaczono na budowę Domu Muzyka Seniora. 2 Biuletyn SPAM Prezes Fundacji p. Zofi a Wit w krótkim wystąpieniu serdecznie podziękowała wszystkim wykonawcom i organizatorom, podkreślając jednocześnie, iż koncert odbywa się przy fi nansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Rada Fundacji i Zarząd Główny SPAM przyłączają się do tych podziękowań.


Antoni Wroński



A oto fragmenty wypowiedzi przedstawicieli Stowarzyszeń Twórczych, zamieszczonych w Programie Koncertu.


Wsparcie dla Domu Muzyka Seniora to ten sam znak, który dajemy naszą pracą i całokształtem działań. Nie szczędzimy więc radości spełnienia naszego marzenia o własnym Domu Muzyka Seniora. Idea jest wielka – bądźmy wobec niej wielcy.

Jerzy Kornowicz Prezes Związku Kompozytorów Polskich


W tym Domu będą mogli spokojnie odpocząć po wiecznej rywalizacji, po stresach, które towarzyszą każdemu występowi. Muzycy coś o tym wiedzą.

Irena Santor Honorowy Prezes Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Polskich


Im więcej będzie konkretnej pomocy dla Fundacji ze strony środowiska muzycznego oraz całego społeczeństwa, tym szybciej ta piękna idea stanie się rzeczywistością.

Krzysztof Knittel Prezes Polskiej Rady Muzycznej


Całym sercem pragniemy się aktywnie przyłączyć do tego projektu, bo również muzyków jazzowych może dosięgnąć los wymagający środowiskowego wsparcia.

Krzysztof Sadowski Prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego


Dom Aktora w Skolimowie funkcjonuje już blisko 80 lat. Muzycy także na taki Dom zasługują. Anna Malewicz-Madej Prezes Zarządu Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego Dom Muzyka Seniora będzie nieustanną lekcją wychowania muzycznego, poszanowania polskiej kultury muzycznej, świadectwem ciągłości pokoleń w historii polskiej muzyki.

Antoni Wroński Wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków

Czytaj więcej »

Tarcza Antykryzysowa dla sektora kultury

Niezwłocznie po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego i ograniczeń w działalności instytucji kultury MKiDN przystąpiło do pracy nad rozwiązaniami rekompensującymi straty związane z zawieszeniem działalności w tym sektorze. Dzięki temu polscy artyści mogą dziś liczyć na wielowymiarowe wsparcie ze strony państwa polskiego.

Poniżej prezentujemy podjęte działania i narzędzia wsparcia dla sektor kultury:

Czytaj więcej »

Zespół Antykryzysowy ds. Kultury

Szanowni Państwo,

przedstawiamy listę członków zespołu antykryzysowego ds. kultury, którzy wzięli udział w spotkaniu Zespołu Antykryzysowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 28 kwietnia 2020 r.


Czytaj więcej »

APEL BRANŻY KREATYWNEJ I PRACOWNIKÓW KULTURY DO WICEPREMIER, MINISTER ROZWOJU JADWIGI EMILEWICZ

APEL BRANŻY KREATYWNEJ I PRACOWNIKÓW KULTURY DO WICEPREMIER, MINISTER ROZWOJU JADWIGI EMILEWICZ

W związku z informacjami o kontynuowanych pracach zespołów kryzysowych przy Ministerstwie Rozwoju, które zadecydują o uruchamianiu kolejnych rozwiązań i środków finansowych – w wysokości przekraczającej 100 miliardów złotych – na pomoc sektorom poszkodowanym w sytuacji pandemii COVID-19, dotarły do nas niepokojące głosy, że udział i interesy branży kreatywnej i sektora kultury są w tych pracach zmarginalizowane.

Czytaj więcej »

Konkurs na dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Zarząd Województwa Pomorskiego informuje, iż zmienia się termin rozpatrzenia złożonych ofert i zakończenia postępowania konkursowego związanego z przeprowadzeniem konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Termin ten został określony do dnia 30 czerwca 2020 roku (Uchwała nr 321/140/20 Zarządu Województwa Pomorskiego z dnia 21 kwietnia br).

 

 

Zarząd Województwa Pomorskiego ogłasza konkurs na dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Oferty można składać do 28 lutego 2020 r.

Do konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku mogą przystąpić kandydaci posiadający następujące kwalifikacje i umiejętności.

 

Kwalifikacje wymagane od kandydata:

  1. udokumentowane ukończenie jednolitych studiów magisterskich lub studiów drugiego stopnia (tytuł zawodowy magistra lub równorzędny);
  2. udokumentowany co najmniej trzyletni staż pracy na stanowisku kierowniczym
    w instytucjach artystycznych lub organizacjach związanych z działalnością kulturalną
    lub naukowo-dydaktyczną albo co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe
    w samodzielnym zarządzaniu i realizacji projektów z dziedziny kultury
    o charakterze ogólnopolskim i/lub międzynarodowym.

 

Umiejętności i kompetencje, jakie ma posiadać kandydat:

  1. udokumentowane doświadczenie zawodowe związane z działalnością kulturalną,
  2. udokumentowane doświadczenie w zarządzaniu instytucjami i/lub zespołami ludzkimi.

 

Oferty wraz określonym w ogłoszeniu kompletem załączników w zaklejonej kopercie z napisem
„Nie otwierać - konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
im. Fryderyka Chopina w Gdańsku”
prosimy kierować na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Departament Kultury

ul. Okopowa 21/27

80-810 Gdańsk

lub dostarczyć osobiście do sekretariatu Departamentu Kultury UMWP (Gdańsk, ul. Rzeźnicka 58).

 

Oferty muszą wpłynąć do dnia 28 lutego 2020 rokudo godziny 15.45.

 

Uwaga: dotyczy ofert nadsyłanych pocztą. Nie decyduje data stempla pocztowego!

Czytaj więcej »

Bezpłatny pakiet wspieraMY dla artystów muzyków i tancerzy

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom środowiska, Instytut Muzyki i Tańca uruchamia bezpłatny pakiet wspieraMY dla artystów muzyków i tancerzy.

W jego skład wchodzą:

poradnictwo psychologiczne on-line,
poradnictwo prawne on-line,
baza wiedzy w zakresie możliwości uzyskania wsparcia finansowego.
Mamy nadzieję, że ta forma wsparcia będzie konstruktywna, inspirująca i satysfakcjonująca. Jesteśmy otwarci na sugestie środowiska co do zakresu oferowanej pomocy.

Czytaj więcej »

Odpowiedź MKiDN na apel SPAM

Szanowni Państwo,

przesyłamy odpowiedź MKDiN na apel SPAM.
Czytaj więcej »

Życzenia świąteczne

Zdrowych, spokojnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych
życzy
Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków
Czytaj więcej »

Empatia w czasach koronawirusa

Szanowni Państwo,

Przedstawiamy apel Prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków skierowany do sąsiadów muzyków zawodowych, którzy z powodu COVID-19 zmuszeni są wykonywać swój zawód muzyka w swoich mieszkaniach. Prosimy o wyrozumiałość, sytuacja w jakiej się znaleźliśmy jest dla wszystkich bardzo trudna. Ćwiczenie na instrumentach, granie, śpiewanie, prowadzenie lekcji muzyki to jest nasza aktywność zawodowa, to jest nasza praca, z której utrzymujemy siebie i nasze rodziny. Życzymy wszystkim, abyśmy jak najprędzej spotkali się w przestrzeni koncertowej, gdzie będziemy swoją sztuką przynosić Państwu radość.
Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków
Czytaj więcej »

Zmarł Krzysztof Penderecki

https://penderecki-center.pl/krzysztof-penderecki


Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość, że dnia 29 marca 2020 r. odszedł KRZYSZTOF PENDERECKI. Kompozytor, dyrygent i pedagog.

Małżonce i Rodzinie składamy głębokie wyrazy współczucia 

Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.  



Czytaj więcej »

Pomoc socjalna dla twórców i artystów z FPK

Pomoc socjalna dla twórców i artystów z FPK

Zapytania dotyczące zasad przyznawania pomocy socjalnej oraz składania wniosków należy kierować na adres email: pomocsocjalna@mkidn.gov.pl bądź zgłaszać do Ministerstwa za pośrednictwem platformy epuap https://epuap.gov.pl


https://www.gov.pl/web/kultura/pomoc-socjalna-dla-tworcow-i-artystow?fbclid=IwAR0Y-J0kuuuVHVwM7JUlA4qW0j-ELt9uUe4yhkWYiIdYZV-7SrrWxoelhyQ
Czytaj więcej »

NOWY NUMER TELEFONU DO SPAM

Szanowni Państwo,

Dzisiaj uruchamiamy telefon komórkowy do Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Ponieważ pracujemy zdalnie prosimy się z nami kontaktowaźć mailowo: stowpolartmuz@gmail.com lub telefonicznie na nowy numer: 532 206 079 od godziny 9:00 do godziny 15:00.
Czytaj więcej »

APEL STOWARZYSZENIA POLSKICH ARTYSTÓW MUZYKÓW

Szanowni Państwo, w odpowiedzi na liczne zapytania ze strony naszych członków, publikujemy nasz apel związany sytuacją kryzysowo-epidemiologiczną, która dotknęła artystów- w tym muzyków wykonawców. Czynimy wszystko, by być w kontakcie z Ministerstwem Kultury w tej sprawie oraz jesteśmy otwarci na wypracowanie wspólnych dla wszystkich artystów rozwiązań. Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.
Czytaj więcej »

BIURO ZG SPAM

Szanowni Państwo,

w związku z zaistniałą sytuacją spowodowaną pandemią koronawirusa, w wyniku której zawieszono funkcjonowanie instytucji kultury oraz odwołane zostały imprezy muzyczne, informujemy że Biuro Zarządu Głównego SPAM pracuje zdalnie. W pilnych sprawach prosimy o kontakt mailowy stowpolartmuz@gmail.com. W najbliższym czasie zostanie uruchomimy  nowy numer komórkowy SPAM.

BIURO ZG SPAM

Czytaj więcej »

Emerytury dla harfistów

Do Zarządu Głównego SPAM zgłoszono sprawę pominięcia grupy muzyków grających na instrumentach strunowych szarpanych (harfa, lutnia etc) w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 1983..w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach.. co sprawiło, że ta grupa muzyków została pozbawiona przysługującego im dodatku do emerytur, z którego korzystają wszyscy inni muzycy orkiestrowi. Powyższe ominięcie wynika z błędu merytorycznego, jakim było niewłaściwe zastosowanie klasyfikacji instrumentów muzycznych. 
SPAM wystosował w tej sprawie 16 kwietnia 2018 roku pismo do MKiDN, na które otrzymało odpowiedź 22 maja 2019 roku z informacją, że powinniśmy zgłosić sprawę do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 25 czerwca 2019 r. wysłaliśmy pismo do MRPiPS i w styczniu 2020 dowiedzieliśmy się z rozmowy telefonicznej od Pana Cezarego Gromadzkiego z Departamentu Ubezpieczeń Społecznych, że MRPiPS czeka na odpowiedź z MKiDN w tej sprawie i na ekspertyzę. ZG SPAM 9 marca 2020 roku przesłał ekspertyzę z propozycją korekty przepisu do MRPiPS. Otrzymaliśmy też informację od Pana C. Gromadzkiego, żeby tę ekspertyzę wysłać również do MKiDN.
Będziemy Państwa informować o postępach w tej sprawie. 
ZG SPAM 
Czytaj więcej »

Odszedł Zasłużony Członek SPAM Jan Pruszak

Zmarł Zasłużony Członek SPAM Jan Pruszak. 

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione dnia 27 lutego 2020 roku o godzinie 10.00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej 14 w Warszawie, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na miejscowym cmentarzu.

Czytaj więcej »

SUPLEMENT DO LEKSYKONU POLSKIM MUZYKÓW PEDAGOGÓW

Zapraszamy do wypełnienia karty zgłoszeniowej do suplementu Leksykonu Polskich Muzyków Pedagogów. 


Czytaj więcej »

AKACJA LEGALNA MUZYKA

Zapraszamy do zapoznania się z naszą akcją! Wiele odpowiedzi na trudne muzyczne i rynkowe pytania znajdziecie Państwo na stronie: http://spa-m.pl/legalna-muzyka Prosimy o przesyłanie kolejnych pytań, które Państwa nurtują na adres stowpolartmuz@gmail.com !
Czytaj więcej »

Spotkanie Świąteczno-Noworoczne

Oddział Warszawski SPAM zaprasza na spotkanie 

1 lutego 2019 r. godz. 14.00, Dom kultury "Kolorowa" w Ursusie, ul Sosnkowskiego 16


Czytaj więcej »

Poranek muzyczny dla dzieci

Muzyka w czasach Jagiellonów

2 lutego 2020, godz. 12.30
Dom Kultury Kolorowa
ul. Sosnkowskiego 14, Ursus, Warszawa
Czytaj więcej »

Zapraszamy do Koszalina!

W przeddzień  92. urodzin Profesora Andrzeja Cwojdzińskiego (ur. 25.1.1928) w Filharmonii Koszalińskiej odbędzie uroczysty koncert poświęcony twórczości Jubilata. Wykonawcami będą muzycy Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki oraz  pedagodzy i uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie.
Czytaj więcej »

LEGALNE POZYSKIWANIE NUT


Gdzie można legalnie pozyskać nuty np. Poloneza Es-dur Józefa Elsnera, Poloneza a- moll Michała Kleofasa Ogińskiego lub partyturę i głosy Suity z filmu Dracula na orkiestrę dętą i chór mieszany Wojciecha Kilara? 

Zapraszamy Artystów Muzyków do zapoznania się z najnowszą ofertą PWM!

https://pwm.com.pl/pl/sklep/kategoria/438/enuty-eksiazki
Czytaj więcej »

Ze smutkiem informujemy o odejściu prof.Wilhelma Krzystka.

W latach 1954 - 1992 pierwszy puzonista orkiestry symfonicznej Państwowej Filharmonii we Wrocławiu. Profesor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Doświadczony pedagog, wychowawca wielu instrumentalistów, puzonistów oraz tubistów obecnie pracujących w orkiestrach filharmonii i oper w kraju oraz zagranicą. Były nauczyciel Państwowego Liceum Muzycznego (1954 - 1976) oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. we Wrocławiu. W uczelni pełnił funkcje prodziekana, przez trzy kadencje - dziekana wydziału instrumentalnego oraz w latach 1987 - 1991 funkcję prorektora d/s studenckich. Autor wydanych przez PWM podręczników "31 Małych etiud" na puzon oraz "Studia" na puzon lub tubę. Członek SPAM, od 1968 roku wybierany do Zarządu Wrocławskiego Oddziału Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Czytaj więcej »

Poranek muzyczny dla dzieci

Dzielni rycerze fletu i korby

12 stycznia 2020, godz. 12.30
Dom Kultury Kolorowa
ul. Sosnkowskiego 16, Ursus, Warszawa
Czytaj więcej »

Szanowni Państwo,


ze smutkiem informujemy, iż dnia 13 grudnia 2019 roku zmarł Jerzy Górzyński. 

6 stycznia 2020 roku o godzinie 16:00 odbędzie się Msza święta za Jerzego Górzyńskiego w kaplicy Jezuitów Kurii Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej ul. Narbutta 21 02-536 Warszawie.

Czytaj więcej »

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M