Aktualności SPAM już są!

Zapraszamy do zapoznania się z nowymi Aktualnościami SPAM!
Czytaj więcej »

Kampania Sprawiedliwa muzyka

"Kiedyś ścigało się piratów, a dzisiaj największymi piratami są kampanie digitalowe — przekonuje kompozytor, Zbigniew Preisner w wywiadzie dla Onetu. — Gdyby nie my, artyści, to takie firmy nie miałyby racji bytu. One niczego nie produkują, nie inwestują w wartość, nie zamawiają muzyki, nie płacą za jej nagranie. Tylko biorą pieniądze. Czas to ukrócić" - powiedział kompozytor. Świadomość problemu tantiem odczuwalna jest najbardziej w środowisku muzyków nagrywających i wydających swoją muzykę. Może się nam wydawać, że sprawy te dotyczą głównie muzyki rozrywkowej - nic bardziej mylnego. 
Czytaj więcej »

Warszawa bez pracowni dla muzyków

My – muzycy – zdajemy sobie sprawę, że niektóre lokale przeznaczone do wynajmu są usytuowane w budynkach mieszkalnych wspólnot mieszkaniowych i rozumiemy konieczność odpowiedniego wygłuszenia pomieszczenia w celu użytkowania go dla potrzeb pracowni twórczej w dziedzinie muzyki. Jednakże pragniemy wskazać, iż kwestia ewentualnego wygłuszenia dotyczy nie tylko działalności muzycznej, ale także innych działalności artystycznych, także tych, którym lokale są wynajmowane. Nie rozumiemy, dlaczego w przypadku wynajmowania lokali pod pracownie twórcze działalność muzyczna jest dyskryminowana.
Czytaj więcej »

Co to jest IMSLP?

Prawdopodobnie dla wielu muzyków witryna imslp.org jest po prostu wygodnym miejscem do darmowego pobierania materiałów nutowych. Petrucci Music Library jest jednak w swym zamierzeniu projektem o wiele szerszym a korzystanie z niego obwarowane jest różnymi ograniczeniami wynikającymi z praw autorskich.
Piotr Dąbrowski
Czytaj więcej »

WYKLUCZENI - Wspieramy Ustawę o Artystach Zawodowych!

Rozpoczęła się kampania społeczna „WYKLUCZENI” wspierająca artystów zawodowych. Trzy kobiety, trzy artystki i trzy krótkie opowieści o tym, czego nie widzimy, kiedy obcujemy ze sztuką. O swojej pracy i związanych z nią poświęceniach, opowiadają tancerka baletowa, konserwatorka dzieł sztuki oraz instrumentalistka, specjalizująca się w grze na instrumentach tradycyjnych.
Czytaj więcej »

Aktualnośći SPAM

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z aktualnościami SPAM.
Czytaj więcej »

Zarząd Główny SPAM wyjaśnia - po co nam TA USTAWA?

31.05.2021 r.

Zarząd Główny SPAM wyjaśnia - po co nam TA USTAWA?


Kilka ważnych informacji o Ustawie o uprawnieniach artysty zawodowego przekażą członkowie Zarządu Głównego: Prezes SPAM - Ryszard Cieśla, Sekretarz SPAM - Aleksandra Demowska-Madejska i Wicesekretarz SPAM - Małgorzata Chmurzyńska.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami na www.artystazawodowy.pl

Członków SPAM zachęcamy do przysyłania pytań do ZG SPAM w sprawie ustawy.

Zapraszamy do obejrzenia: 

www.youtube.com/watch?v=Yp6-S89QE1E
Czytaj więcej »

W ramach akcji Legalna Muzyka Zarząd Główny SPAM zaprasza na webinar Sztuka czy usługa? Dzieło czy zlecenie?

24.02.2021 r.


W ramach akcji Legalna Muzyka Zarząd Główny SPAM zaprasza na webinar Sztuka czy usługa? Dzieło czy zlecenie?


Zarząd Główny SPAM zaprasza na webinar z Moniką Karwaszewską, która opowie m.in. o tym, jak skutecznie broni podczas rozpraw sądowych umów o dzieło podważanych przez kontrolerów ZUS.


Monika Karwaszewska - teoretyk muzyki, dr hab., adiunkt w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Kierownik Biura ds. Nauki, Rozwoju Kadr i Wydawnictwa oraz redaktor naczelna uczelnianego Wydawnictwa. Jej wybitne dokonania naukowe, organizacyjne i dydaktyczne zostały wielokrotnie nagrodzone przez Rektora. Od kilkunastu lat przygotowuje wzory umów cywilnoprawnych i licencyjnych (w tym w ramach projektów badawczych), zajmuje się koordynacją czynności związanych z komercjalizacją wyników badań naukowych, prac rozwojowych, wyników twórczości artystycznej oraz wykorzystania infrastruktury badawczej w Akademii. Uczestniczy w konstruowaniu wewnętrznych aktów prawnych Akademii oraz zgłaszaniu poprawek do aktów prawnych dotyczących Szkolnictwa Wyższego.

Członek Rady Dyscypliny Artystycznej (zastępca Przewodniczącej) w Akademii Muzycznej. Od 2020 roku Pełnomocnik Rektora ds. ewaluacji jakości działalności naukowej. Od 2019 r. występuje jako ekspert reprezentujący muzyków podczas rozpraw sądowych związanych z podważaniem przez ZUS umów o dzieło dla wykonawców–muzyków.

Ma na swoim koncie kilkanaście wygranych spraw i jedną przegraną w drugiej instancji (w tej sprawie zostało złożone odwołanie do Sądu Najwyższego).

Webinar poprowadzi dr Małgorzata Chmurzyńska z Zarządu Głównego SPAM.

Pytania do prelegentki można wysyłać na adres: stowpolartmuz@gmail.com

W trakcie webinaru będzie możliwość zadawania pytań na czacie YouTube.


Wydarzenie BEZPŁATNE


1 MARCA 2021

GODZINA 18:00


LINK: https://youtu.be/9TaRZyKFh4U


ORGANIZATOR

Biuro Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków

ul. Marszałkowska 84/92 lok. 202,  00-514 Warszawa 

tel. kom. 532-206-079; tel. 22-621-28-02

e-mail: stowpolartmuz@gmail.com

Dziękujemy za wsparcie akcji informacyjnej Legalna Muzyka: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, ZAW STOART.


Czytaj więcej »

Kontynuacja akcji Legalna Muzyka!

19.08.2020 r.

Szanowni Państwo, pragniemy poinformować, że od września rusza kontynuacja akcji Legalna Muzyka! 

Szczegóły już niebawem! 


07.01.2020 r.

Dziękujemy wszystkim artystom wykonawcom za udział w Akcji LEGALNA MUZYKA SPAM ! Akcję będziemy kontynuować ponieważ pytań jakimi podzieliliście się Państwo z nami jest naprawdę dużo i wszystkie wymagają odpowiedzi specjalistów. Czekamy na kolejne tematy i pytania!
Czytaj więcej »

TEMAT: Legalne publiczne odtwarzanie muzyki.

TEMAT: Legalne publiczne odtwarzanie muzyki.
Czytaj więcej »

TEMAT: Pozyskiwanie nut w sieci i legalne korzystanie z publikacji PWM.

TEMAT: Pozyskiwanie nut w sieci i legalne korzystanie z publikacji PWM.
Czytaj więcej »

A K C J A I N F O R M A C Y J N A S T A R T !

A K C J A      I N F O R M A C Y J N A     S T A R T ! 

W czasach nieograniczonego dostępu do internetu mamy możliwość dotarcia i skorzystania z wielu cennych informacji, które stwarzają nam nowe możliwości muzycznej pracy. Jako muzycy wykonawcy powinniśmy jednak zwrócić uwagę na legalność źródeł, które są dla wszystkich dostępne. Przy ogromie możliwości często nie mamy pewności, czy to z czego korzystamy idzie w parze z poszanowaniem praw i pracy innych.

Akcja informacyjna Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków LEGALNA MUZYKA zorganizowana dzięki wsparciu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, skierowana jest zarówno do muzyków zawodowych jak i uczniów szkół muzycznych oraz studentów. Zaprezentujemy najważniejsze zagadnienia dla wykonawców muzyki związane z codziennym, legalnym korzystaniem z zasobów muzycznych w internecie. Przeprowadzimy szereg wywiadów ze znawcami tematów z dziedziny prawa autorskiego i pokrewnego oraz specjalistów od zasobów muzyki w sieci.

Czytaj więcej »

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M