KORYFEUSZ 2020

22.10.2020

7 listopada na antenie TVP Kultura poznamy laureatów dziesiątej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Laureaci wybrani przez środowisko muzyczne odbiorą statuetki w kategoriach: Osobowość rokuWydarzenie rokuNagroda honorowa oraz Odkrycie roku.

Rada Programowa ds. Muzyki Instytutu Muzyki i Tańca podczas posiedzenia 30 września wytypowała nominowanych we wszystkich kategoriach spośród nadesłanych 187 kandydatur.

O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej 2020 w kategorii Osobowość roku rywalizować będą:

  • Adam Bałdych – za kreatywność na polu jazzu i wykonawstwa muzyki współczesnej, za twórcze łączenie obu tych dziedzin oraz za wielką wyrazistość muzycznych interpretacji.
  • Łukasz Długosz – za inspirowanie kompozytorów, przyczynienie się do powstania nowych dzieł muzycznych i znakomite wykonawstwo muzyki współczesnej.
  • Anna Szostak-Myrczek – za stworzenie i prowadzenie chóru Camerata Silesia, za wizjonerską politykę repertuarową tego zespołu.
  • Adam Sztaba – za uszlachetnianie kultury popularnej, za łączenie ludzi w trudnym okresie pandemii w projekcie #wdomuzagrane.
  • Lutosławski Piano Duo – Emilia Sitarz i Bartek Wąsik – za niestandardowość, śmiałość programową i znakomitą klasę interpretacji utworów różnych muzycznych epok, w tym najnowszych.



Łukasz Długosz

– flecista, za łączenie najwyższego poziomu sztuki wykonawczej z niezwykłą aktywnością nakierowaną na promocję muzyki polskiej i dokonanie 22 prawykonań utworów polskich kompozytorów współczesnych w sezonie 2017/2018

----------

Absolwent studiów w Hochschule für Musik und Theater w Monachium, studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Jest laureatem wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu konkursach międzynarodowych, w tym tak prestiżowych, jak Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Jean Pierre Rampala w Paryżu, Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Carla Nielsena w Odense, Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Theobalda Böhma w Monachium oraz Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Leonardo de Lorenzo w Viggiano.

Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Występował m.in. w Musikverein Goldener Saal, Konzerthaus we Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium, Poly Theatre w Pekinie, Xinghai Concert Hall w Guangzhou, Shanghai Concert Hall, Opera House w Katarze, Shin Kobe Oriental Hall w Kobe, Sali koncertowej im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie czy salach Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Jesús López Cobos, Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Agnieszka Duczmal czy Jacek Kaspszyk. Występował podczas licznych festiwali międzynarodowych, m.in.: Euro Classic Festival w Berlinie, „Chopin i Jego Europa” w Warszawie, na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena, „Warszawska Jesień”, „Musica Polonica Nova”, Festiwalu „Jeszcze Polska Muzyka”, „Poznańska Wiosna Muzyczna”, podczas Śląskich Dni Muzyki Współczesnej, Festiwalu Muzyki Współczesnej „Nowe Fale”, Laboratorium Muzyki Współczesnej, Warszawskich Spotkań Muzycznych, na Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu Witolda Lutosławskiego „Łańcuch”, a także „Muzyka w Starym Lwowie” (Ukraina), British Flute Convention (Wielka Brytania), Festival de Sully (Francja), Shanghai Concert Hall (Chiny), Beijing Music Festival Poly Theatre Beijging (Chiny), Slovenian Flute Festival (Słowenia), Festival Belge de Flute (Belgia), Oficina de Música de Curitiba (Brazylia), Convention Internationale de la Flûte (Francja), International Festival „Jeunesses Musicales” w Bukareszcie (Rumunia) i International Festival Leonardo de Lorenzo w Viggiano (Włochy).

Był wielokrotnie zapraszany do wykonania Koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego, m.in. w Pekinie, Doha, Berlinie, Paryżu, Rydze, Koblencji, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Opolu, Toruniu, Bydgoszczy, Lublinie, w tym wielokrotnie pod batutą kompozytora.
W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z koncertem fletowym Michaela Colina. Artysta dokonał ponadto wielu rejestracji archiwalnych, radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Jego liczne nagrania płytowe, przede wszystkim z muzyką polskich kompozytorów, zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską oraz otrzymały szereg nagród fonograficznych, w tym nagrodę International Classical Music Award (ICMA).

Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze rozgłośnie radiowe, takie jak: BBC Radio 3, NDR, SWR, BR4, Deutschland Radio Kultur, Polskie Radio 2, Radio France, RMF Classic.

Jest jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie. Reprezentuje Polskę na licznych międzynarodowych konwencjach fletowych.

Łukasz Długosz był dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki oraz nagrody „Fryderyk” i „Gwarancje Kultury” TVP Kultura. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał szereg prestiżowych nagród i stypendiów, m. in. Gasteig Musikpreis, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zeit-Preis i Deutsche Stiftung Musikleben. Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie wykonawstwa muzyki fletowej, w tym dzieł kompozytorów polskich. Łukasz Długosz został także odznaczony medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej.

Sezon 2017/2018 był dla artysty wyjątkowo bogaty, zwłaszcza w dziedzinie promowania nowych polskich kompozycji. Wśród 22 prawykonań nowych dzieł znalazły się utwory takich twórców jak: Krzysztof Baculewski, Marcin Błażewicz, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Wojciech Widłak, Paweł Łukaszewski, Wojciech Ziemowit-Zych, Justyna Kowalska-Lasoń, Maciej Żółtowski. Ponadto w sezonie tym wykonywał wielokrotnie dwa koncerty napisane dla niego przez Pawła Mykietyna – Koncert na flet i Koncert na 2 flety. Nagranie pierwszego z nich, z NFM Filharmonią Wrocławską pod batutą Benjamina Shwartza, ukazało się w 2017 roku na płycie wydanej nakładem wytwórni CD Accord i otrzymało nominację do nagrody „Fryderyk” 2018 w kategorii Album Roku – Muzyka Współczesna. W sezonie 2017/2018 Długosz nagrał także dla Polskiego Radia oba Koncerty fletowe – op. 75 i op. 148 Mieczysława Weinberga z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod batutą Anny Mróz-Duczmal oraz – razem z Agatą Kielar-Długosz – Serenadę na 2 flety Romana Palestra, a w ramach projektu 100/100 realizowanego przez PWM zarejestrował kolejne dwie kompozycje – Colas Breugnon Tadeusza Bairda i Arię, Corale et Interludium Eugeniusza Knapika.
Łukasz Długosz jako artysta japońskiej firmy Sankyo produkującej flety, a w przeszłości japońskiej firmy Altus i amerykańskiej firmy Powell bierze czynny udział w procesie ulepszania technicznego instrumentu, stając się ambasadorem tych marek na świecie.

http://www.koryfeusz.org.pl/pl/2018/nominacje/osobowosc-roku/lukasz-dlugosz

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M