Moniuszko i miniatura romantyczna

23.07.2019

XIX wiek przyniósł muzyce rozwój jednego z najbardziej wdzięcznych gatunków – miniatury. Twórcy w całej Europie masowo pisali krótkie utwory, które przy ograniczeniu rozmiaru formy miały skupiać w sobie maksimum wyrazu emocjonalnego. Ta moda objęła nie tylko twórczość instrumentalną, ale również wokalną (pieśni to swoiste wokalne miniatury muzyczne), a za modą tą podążał również Stanisław Moniuszko.
W ramach koncertu skonfrontowane zostaną ze sobą dokonania Moniuszki w dziedzinie miniatur wokalnych, prezentowanych w transkrypcjach na kontrabas z towarzyszeniem fortepianu z dorobkiem najbardziej cenionych kompozytorów romantyzmu, m.in. M. del Falli i S. Rachmaninova. Ponadto w programie znajdą się utwory kameralne skomponowane z myślą o szczególnych właściwościach wykonawczych kontrabasu – wśród nich publiczność usłyszy dzieła Reinholda Glière i Giovanniego Bottesiniego. Dzięki temu koncert zaprezentuje w zasadzie pełne spektrum twórczości europejskich romantyków - od twórców z Półwyspu Iberyjskiego aż po Rosję - szczególne w nim miejsce zajmie zaś twórczość naszego rodzimego romantyka, który stał się bohaterem tegorocznej edycji cyklu Fonie Lublina.
W koncercie, prezentując to mniej znane, „klasyczne oblicze” kontrabasu wystąpią gościnni artyści ze Śląska – Mazanek Duo, w składzie:
Łukasz Mazanek – kontrabas
Michał Mazanek – fortepian.
Słowo o muzyce wygłosi Karol Furtak.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Miasto Lublin.
Patronatem honorowym objęli go Pan Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin i Pan Przemysław Czarnek, Wojewoda Lubelski.
Mecenas – Hotel Victoria Lublin.
Patroni medialni: Polskie Radio Lublin, TVP3 Lublin, Radio Centrum, Gość Niedzielny, Kurier Lubelski, Dziennik Wschodni, POLMIC.PL - Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Partnerami są: STOART, Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Lublinie i Klasztor oo. Dominikanów.

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M