Oddział Warszawski SPAM zaprasza!

02.09.2019
VERDANT-LIGHT for Violin and Harp (2019)
prawykonanie utworu młodej kompozytorki polskiej przez artystów scen światowych w norweskim miescie Skien.
 
W niedzielę, 15 września 2019 roku o godzinie 19.00 w najstarszym z kościołów Norwegii, w Gjerpen kirke w Skien, w ramach cyklu koncertów muzyki klasycznej odbędzie się światowe prawykonanie utworu VERDANT-LIGHT na skrzypce i harfę młodej utalentowanej kompozytorki Nikolet Burzyńskiej, laureatki licznych nagród międzynarodowych, której utwory wykonywane sa przez znaczące orkiestry polskie (NOSPR) i europejskie, a nawet solistów tej klasy co amerykańska skrzypaczka Hilary Hahn.

Oto co o VERDANT-LIGHT mówi sama autorka: “Do napisania utworu inspirowała mnie energia zielonej łąki. Spokój, harmonia, prostota, czystość jaką emanuje, a zarazem złożoność, wielobarwność, witalność, fantazje kształtów i tętnienie życia. Utwór momentami nawiązuje też charakterem do muzyki starożytnej Grecji czy Egiptu, grania na kitarze i lirze, kiedy muzyka służyła również do nastrajania swojego stanu ducha, czy oczyszczania. Utwór oscyluje między nastrojowością muzyki starożytnej a niczym nieskrępowaną ekspresją. Można powiedzieć, że skrzypce są światłem harfy. Czasami tylko nadają jej charakter kolorystyczny i wpływają na temperaturę kolorów pełniąc taką rolę jak światło w fotografii; czasem są światłem które dominuje, oślepia i staje się tematem samym w sobie” - dodaje Burzyńska.

Premiery utworu dokonają: współpracująca z Burzyńską, związana od kilkunastu lat z Wiedniem polska skrzypaczka Jolanta Sosnowska - laureatka konkursow międzynarodowych, specjalizujaca się w odkrywaniu i kreowaniu muzyki nowej od baroku po współczesność oraz pochodzaca z Warszawy harfistka Małgorzata Milewska-Sundberg, wybitna solistka i kameralistka, od wielu lat mieszkająca w Norwegii, której działalność i sztuka wykonawcza była inspiracją dla wielu twórców decydujących jej swoje dzieła.

Znakomite artystki zaprezentują ponadto dzieła Heinricha Bibera, Carlosa Salzedo, Johna Cage'a, Arvo Pärta i innych. 

Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Warszawski. Koncert objęty jest patronatem honorowym Ambasady Polskiej w Oslo. 
 
Partnerzy i Patroni: Den Norske Kirche, IMiT, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Oslo. 
Dofinansowano ze środków Polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu "Zamówienia Kompozytorskie" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca w Polsce.


Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M