Koncert dialogu z okazji 450-lecia Unii Lubelskiej

27.06.2019

3 lipca w Filharmonii Lubelskiej im. H. Wieniawskiego odbędzie się bezprecedensowe wydarzenie muzyczne. Już od godziny 18.00 sala koncertowa Filharmonii pobrzmiewać będzie dźwiękami utworów spod pióra twórców polskich, litewskich, białoruskich i ukraińskich. Wszystkie te narodowości zamieszkiwały na terenach Rzeczypospolitej Obojga Narodów – Zderzenie tych czterech kultur przenikających się wzajemnie się przez wieki uczci tym samym 450 rocznicę podpisani aktu Unii Lubelskiej. Koncert będzie unikatową okazją do wysłuchania zarówno znanych dzieł, jak i utworów bardzo rzadko wykonywanych.
450 lecie Unii Lubelskiej to rocznica wyjątkowa. Akt z lipca 1569 roku na kolejne kilkaset lat ukształtował Europę Środkowo-Wschodnią. Decyzja Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, zatwierdzona przez króla Zygmunta Augusta zaważyła na kwestiach bezpieczeństwa oraz losach państw i narodów naszego regionu. Mimo różnic pomiędzy mieszkańcami Rzeczypospolitej Obojga Narodów pod względem wyznania czy języka podpisany akt przyczynił się także do wyjątkowej wymiany dóbr i idei z zakresu kultury i sztuki.
Podczas koncertu przygotowanego przez Oddział Lubelski Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w Filharmonii Lubelskiej 3 lipca 2019 roku będziemy mogli bliżej przyjrzeć się ogromnej różnorodności twórczości muzycznej Polaków i mieszkańców ziem Rzeczypospolitej innych narodowości. Zaprezentowany zostanie przekrój utworów od XVIII do XX wieku, z różnych gatunków, od arii operowych, przez pieśni i solowe utwory instrumentalne, po tradycyjne melodie ludowe. Osią koncertu będą dzieła Stanisława Moniuszki oraz Fryderyka Chopina, wielkich ambasadorów polskości, ale nie zabraknie utworów innych kompozytorów polskich (Jelski, Yotejko, Noskowski, Niewiadomski), jak i innych narodowości zamieszkujących tereny przedrozbiorowej Polski i Litwy (Holland, Stepowyj, Ciurlionis). Nie zabraknie akcentu zza wschodniej granicy – w programie zabrzmi kilka klasycznych kompozycji na tradycyjne, białoruskie cymbały.
W Koncercie dialogu wystąpią artyści związani z Lubelszczyzną: śpiewacy Anna Barska, Dorota Szostak-Gąska, Natalia Skipor, Mariola Zagojska (Otto Wiktor Hoffman), Jakub Gąska, utwory skrzypcowe wykona Magdalena Maciąg, a przy fortepianie zasiądzie Agnieszka Schulz - Brzyska.
Koncert wzbogaci udział artystów gościnnych z Polski i zagranicy. Wystąpią Natalia Kovalenko z Ukrainy, Maria Kuczyńska z Białorusi oraz Aleksander Ładysz.
Koncert słowem wiążącym opatrzy Andrzej Gładyszł.
3 lipca 2019, o godz. 18:00, Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie, WSTĘP WOLNY.

Koncert współfinansowany jest przez Miasto Lublin w ramach obchodów 450-lecia Unii Lubelskiej.
Mecenas koncertu – Hotel Victoria Lublin.
Patroni medialni: Kurier Lubelski, TVP 3 Lublin, Radio Lublin, Gość Niedzielny, Dziennik Wschodni.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Pan Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M