Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu

13.06.2024

Szanowni Państwo,
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Chwile ulotne" 
Będzie to koncert z okazji urodzin Romualda Twardowskiego.

 Niedziela 16 czerwca 2024, godz. 18:30
 Sień Główna, Pałac Radziwiłłów Nieborowie
 Wstęp wolny
 Liczba miejsc siedzących ograniczona

Wykonawcy:
Dorota Całek – sopran, Andrzej Gębski, Marta Gębska – skrzypce,
Antoni Lichomanow, Krzysztof Wierciński – fortepian
Prowadzenie koncertu – Alicja Twardowska

Program:
1️⃣ Pastorale e Danza
- na skrzypce i fortepian

2️⃣ 7 Pieśni ludowych
- na głos i fortepian
1.Żebyś ty chmielu, 2. Z tamtej strony jeziora, 3. Oj, służbo moja, służbo!, 4. Oj, szynkarko, szynkareczko, 5. A za lasem, 6. Rozlecieli się ptaszki, 7. Moja matuleńka

3️⃣ Sonatina na dwoje skrzypiec

4️⃣ Plejady
- na skrzypce i fortepian

5️⃣ Dwa utwory na fortepian: Strumień leśny, Temat z wariacjami

6️⃣ Kołysanka warmińska - do słów Marii Zientary – Malewskiej

7️⃣ Patrz morze - do słów Zbigniewa Herberta

8️⃣ Wokaliza

9️⃣ Oberek
- na skrzypce i fortepian
------------------------------------------------------
Biogram:
ROMUALD TWARDOWSKI
Urodził się 17- 06 -1930 r. w Wilnie. Tam spędził swoje dzieciństwo i młodość. W czasie okupacji uczył się gry na skrzypcach, a po wojnie na fortepianie i organach. Już w lutym 1945 r. zaczął pełnić obowiązki organisty w wileńskich kościołach, m.in. w uniwersyteckim kościele św. Jana, gdzie przed 100 laty grał Stanisław Moniuszko, w kościele Bonifratrów oraz św. Piotra i Pawła.

W latach 1952-57 studiował fortepian i kompozycję w klasie Juliusa Juzeliunasa w Państwowym Konserwatorium Litewskiej SRR w Wilnie (obecnie Litwa). W grudniu 1957 roku wraz z matką przyjechał na stałe do Warszawy. Najpierw kontynuował studia w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej u prof. Bolesława Woytowicza, a po wygraniu konkursu Związku Kompozytorów Polskich, w 1963 roku wyjechał do Paryża na dalsze studia u słynnej Nadii Boulanger. Był tam dwukrotnie. Po powrocie z Francji, początkowo osiedlił się na Śląsku, gdzie w Bytomiu wystawił swoją pierwszą operę Cyrano de Bergerac ( 1962), według własnego libretta opartego na komedii E. Rostanda. Wkrótce zamieszkał na stałe w Warszawie, a w 1972 r. podjął trwającą do 2010 roku współpracę z Akademią Muzyczną im. F. Chopina. (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina).

Kompozytor zdobył liczne nagrody w kraju i za granicą, m.in. dwukrotnie Grand Prix w w Monaco, I Nagrodę na Festiwalu „Praska Wiosna”, I miejsce na Trybunie kompozytorów UNESCO w Paryżu, a za utwory chóralne II nagrodę w Skopje, dwie nagrody w Tours oraz za Mały koncert na chór mieszany - prestiżową nagrodę Zachodnioniemieckiej Federacji Chórów –AGEC.

Romuald Twardowski jest autorem oper, baletów, koncertów, utworów symfonicznych, kameralnych, solowych, wokalno-instrumentalnych i chóralnych. Dość ważny dział w twórczości kompozytora zajmuje muzyka „pedagogiczna”; jest ona stale wykonywana przez uczniów, zespoły chóralne i orkiestrowe szkół muzycznych w Polsce. Uwieńczeniem twórczych dokonań na polu muzyki dla dzieci i młodzieży było nadanie w 2012 r. imienia Romualda Twardowskiego Państwowej Szkole Muzycznej I st. W Puławach, a w 2019 – Miejskiej Szkole Muzycznej I st. w Gostyninie.

Twórczość Romualda Twardowskiego, jakkolwiek nowoczesna, jest zarazem komunikatywna, pełna wewnętrznego dramatyzmu i posiada rys indywidualny. Stanowi ona oryginalne zjawisko w powojennej muzyce polskiej. Nie uleganie zbytniej modzie, awangardzie, lecz tworzenie muzyki w duchu umiarkowanie nowoczesnym, strawnej dla uszu słuchacza – to myśl przewodnia kompozytora.

W 2006 r. amerykańska Fundacja im. I. J. Paderewskiego przyznała R. Twardowskiemu nagrodę roku jak wybitnemu polskiemu kompozytorowi.

W 2010 roku z okazji 80-lecia urodzin za swój dorobek twórczy kompozytor otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złoty Medal Orderu Gloria Artis.

W 2015 roku, w Poznaniu przyznano kompozytorowi Nagrodę im. Jerzego Kurczewskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości chóralnej.

Z okazji 90. rocznicy urodzin kompozytor otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Nie sposób wymienić setek nagród, wyróżnień, dyplomów i odznaczeń artysty. Trzeba też wspomnieć o licznych nagraniach radiowych, telewizyjnych i płytowych w kraju i za granicą, gdzie utwory chóralne ukazują się na płytach nawet w języku chińskim i japońskim.

Romuald Twardowski to kompozytor o wyjątkowej osobowości: erudycja łączy się u niego z wybitną inteligencją, ogromnie czułą wrażliwością i spostrzegawczością. Zamiłowanie do książek łączy z pasją wnikliwego obserwatora, zadziwia znajomością historii sztuki, jak i historii ogólnej. Był niespotykanym gawędziarzem; potrafił uwagę słuchacza przykuć na wiele godzin zarówno barwnymi opowieściami, jak i – przede wszystkim - swoją muzyką, co dziś jest niezwykle rzadką cechą. Kocha dzieci, zwierzęta i kwiaty.

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M