IV Międzynarodowy Festiwal Puzonu Historycznego i Cynku

14.11.2023

Szanowni Państwo! 

Odliczamy dni do rozpoczęcia naszego Festiwalu! 

Pierwszym wydarzeniem będzie koncert zespołu muzyki dawnej Sabionetta, pt. „Muzyka instrumentalna dawnych czasów” oraz prelekcja: „Historyczne instrumenty, o których nazwy wstydzicie się zapytać” Piotra Dąbrowskiego.

Poniedziałek/Monday – 20.11.2023, godz. 18.00, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Sala im. Henryka Melcera, Warszawa, ul. Okólnik 2

Wystąpią/Performers

Agniszka Obst-Chwała - rogi, flety proste, fidel, gitara renesansowa, kierownik artystyczny, gemshorns, recorders, fiddel, renaissance gitar, director
Agnieszka Szwajgier - flety proste, szałamaja, kornamuza, pomort/recorders, shawm, cornamuse, pommer
Maciej Chwała - cynk, instrumenty perkusyjne/cornett, percussion instruments
Piotr Dąbrowski - buzina, puzan, renesansowa trąbka suwakowa/buisine, sackbut, renaissance slide trumpet
Piotr Wawreniuk - puzan/sackbut
Witold Wilgos - teorba/theorbo
Paweł Zalewski - viola da gamba, rebek/viola da gamba, rebec
W programie/Program: Francesco Landini, Antonio Zacara da Teramo , Diego Ortiz, Pierre Attaignant, Clément Janequin, Pierre Phalèse, John Dowland i inni/and others

SABIONETTA
Warszawski zespół Sabionetta działa od 2004 roku. Powstał z inicjatywy fidelistki i skrzypaczki Agnieszki Obst-Chwały. Zespół wykonuje muzykę wokalno-instrumentalną epok średniowiecza i renesansu. W swoim bogatym repertuarze posiada m.in. utwory średnio-wieczne z Libre Ver-mell de Montse-rrat, Cantigas de Santa Maria, Codex Vaticano Rossi, Codex Las Huelgas oraz utwory piętnastowiecznych kompozytorów jak np. Guill-aume’a Dufaya Estienne’a Grossina i Piotra z Grudziądza. W renesansowym repertuarze zespołu znajdują się m.in. utwory z Cancionero de Palacio, tańce renesansowe oraz utwory kompozytorów polskich, w tym z Koncjonału Zamoyskich, Pieśni Kaliopy Słowieńskiej i inne.
Zespół Sabionetta koncertował w kraju i za granicą m.in. na wielu prestiżowych festiwalach muzyki dawnej: Festival de Música Antiga dels Pirineus w Katalonii, Forum Musicum we Wrocławiu, Festiwal Muzyki Jednogłosowej w Płocku, Festiwal Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie, Maj z Muzyką Dawną we Wrocławiu, Gdy Muzyka Była Młodsza w Łodzi, Muzyka Dawnej Europy w Lublinie, Międzynarodowe Dni Muzyki Dawnej w Elblągu, Festiwal im. Pana, Wójta i Plebana w Narolu, Festiwal Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie, i wielu innych.
Muzycy zespołu Sabionetta są członkami Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz jednymi z założycieli Koła Muzyki Dawnej, działającego przy SPAM. W 2011 roku Sabionetta była współorganizatorem cyklu koncertów 1611–ZIELEŃSKI–2011. Zespół jest również współorganizatorem dwóch cykli pod tytułem Koło Muzyki Dawnej Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków prezentuje. W październiku 2013 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu Podobieństwo żywota krześcijańskiego z XVI-wieczną muzyką polską, która została nominowana przez Akademię Fonograficzną do nagrody Fryderyk 2014. W 2017 roku Sabionetta brała udział w cyklu filmowym Historia w ożywionych obrazach Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. W 2017 roku zespół Sabionetta zaproszono do nagrania muzyki do serialu Korona Królów TVP.

IV Festiwal Puzonu Historycznego i Cynku Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu “Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M