Fonie Lublina - Muzyka z pogranicza

06.08.2021

W imieniu Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków Oddział Lubelski i wszystkich partnerów tegorocznej edycji festiwalu Fonie Lublina mamy przyjemność zaprosić Państwa do zapoznania się z efektami realizacji koncertu "Muzyka z pogranicza". Koncert nagrano 24 lipca podczas występu na żywo. Premiera w wersji zdalnej odbyła się 1 sierpnia 2021 roku.

Wykonawcy:

Krzysztof Pachla – klarnet

Katarzyna Czerniawska– altówka

Stefaniia Verbovetska – fortepian

Agnieszka Schulz-Brzyska – fortepian

słowo o muzyce – Andrzej Gładysz

Program koncertu opiera się na koncepcji różnych znaczeń terminu „pogranicze”.

W sensie historycznym i geograficznym pod koniec XIX wieku Polska stanowiła pogranicze mocarstw zaborczych. Istotnym elementem kształtowania się polskiej kultury muzycznej była, oprócz czynników rodzimych, twórcza asymilacja nurtów zagranicznych.
Usłyszymy cykl miniatur fortepianowych na cztery ręce Zygmunta Noskowskiego powstały pod wpływem zainteresowania kulturą Ukrainy.   

Józef Wieniawski, młodszy brat wirtuoza skrzypiec – Henryka Wieniawskiego, to kompozytor z pogranicza sławy i zapomnienia. Podobnie jak sławny brat Henryk, rozpoczynał swoją edukację muzyczną w Paryżu. Usłyszymy jego kompozycję fortepianową w opracowaniu na cztery ręce, która powstała pod wpływem asymilacji kultury francuskiej.

Kolejny kompozytor z pogranicza sławy i zapomnienia to Josef Labor, austriacki kompozytor i pianista, wywodzący się z Czech, który zrealizował swoją muzyczną karierę mimo utraty wzroku w wieku zaledwie trzech lat. Usłyszymy prezentację fragmentów jegoTria na klarnet, altówkę i fortepian na cztery ręce.

W ostatnim bloku muzycznym spotkamy się z granicami kompozytorów, wynikającymi z ich wieku. Usłyszymy fortepianową interpretację najpopularniejszych melodii z opery Verdiego, wykonywaną na cztery ręce. Dzieło napisane u schyłku życia przez ponad 70-letniego twórcę Johanna Baptistę Cramera, angielskiego pianistę i kompozytora niemieckiego pochodzenia, tętni żywotnością i charakterem.

Koncert zwieńczy polka autorstwa wybitnego rosyjskiego kompozytora romantycznego i przedstawiciela Potężnej Gromadki, Aleksandra Borodina. Pierwsza wersja tego utworu została napisana przez dziewięcioletniego chłopca, bez pamięci zauroczonego dorosłą znajomą o imieniu Elena, i jej zadedykowana.

W zupełnie niezamierzony sposób premiera on-line przypadnie na 1 sierpnia, dzień kolejnej rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego, w którym polscy patrioci pokonali granice życia i śmierci.

 

Szczegóły: www.fonielublina.pl

Organizator: Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Lubelski

Partnerzy: Fundacja PZU, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Warszawski, Związek Artystów Wykonawców STOART, Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Lublinie

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin

Projekt został współfinansowany z budżetu Województwa Lubelskiego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Realizacja: nagranie i reżyseria dźwięku – Łukasz Jakubowski / Manufaktura Nagrań; nagranie i montaż video – Paweł Giergisiewicz

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublina S.A., Radio Centrum, Kurier Lubelski, Dziennik Wschodni, Gość Niedzielny


Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M