Wybrane zagadnienia z zebrania Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków 16.02.2021 r.

Pan Piotr Dąbrowski zrelacjonował pierwsze zebranie grupy artystów freelacerów, które odbyło się online 12 lutego. Wynikiem rozmów miało być stworzenie pisma do Premiera z postulatami wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących pomocy dla artystów freelacerów. Pani Aleksandra Demowska-Madejska przypomniała o dokumencie stworzonym na podstawie analizy środowiska teatralnego, w którym muzycy spisali wszystkie problemy dotyczące freelacerów. Nie wiemy czy nasze przesłane postulaty zostały wzięte pod uwagę w pracach nad pismem do Premiera.
Najważniejsze obecnie sprawy dla muzyków freelacerów to:
1.Prośba by zlikwidować zapis, który wszedł od stycznia 2021
związany z możliwością ubiegania się o pomoc socjalną:
„...zaświadczenie od pracodawcy/podmiotu, (z którym zawarł) umowę o odwołaniu/przełożeniu konkretnych wydarzeń artystycznych ze swoim udziałem, zaświadczenie od konkretnych placówek o odwołaniu: zajęć/warsztatów/prelekcji itp.) oraz okoliczności uprawniających do zwolnienia przyznanego wsparcia finansowego z podatku dochodowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426, 1428, 1492 i 1565).”
Jest to rozporządzenie Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z dnia 30 października 2020. W opisie na stronie www te załączniki są wymieniane jako nieobowiązkowe, we wniosku jako obowiązkowe. Wydarzenia nie zostały zaplanowane z powodu lockdownu, więc nie ma jak pozyskać takich zaświadczeń.
2. Podobnie nie kwalifikujemy się do otrzymania postojowego - tam znów trzeba okazać oświadczenie pracodawcy, że w ramach podpisanej umowy pracodawca nie wypłaci odszkodowania i dlatego jako muzyk występuję o postojowe do ZUS.
Na stronie www jest taki opis:
"Jeśli zawarłeś umowę cywilnoprawną, która nie doszła do skutku lub nastąpiło ograniczenie jej realizacji w związku z przestojem w prowadzeniu działalności w następstwie COVID-19, możesz wystąpić do ZUS za pośrednictwem swojego zleceniodawcy albo zamawiającego o świadczenie finansowe, które zrekompensuje Ci utratę przychodów."
Nie ma też jasnej instrukcji, który wniosek należy wypełnić i jak. Z drugiej strony postojowe miało być naliczane od przychodów za poprzedni miesiąc i tylko wykazanie tego powinno być obowiązkowe.
3. W związku z możliwością wystąpienia o postojowe, wyróżnione są konkretne punkty PKD i brakuje tam 90.03.Z = Artystyczna działalność twórcza (jako PKD wiodącego), dlatego spora część kolegów działających jako jednoosobowe firmy nie może ubiegać się o objęcie tarczą.
Zarząd Główny dyskutował na temat działalności grup artystów zrzeszonych w Forum Organizacji Kreatywnych i ich efektywności. Do dzisiaj nie ma żadnych informacji o podjęciu działań w tematach spraw, które zostały poruszone na poprzednich zebraniach.
Pani Aleksandra Demowska-Madejska poinformowała o działaniach reaktywujących obecnie nie działający Oddział Katowicki.