Wybrane zagadnienia z zebrania Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków 09.05.2018 r.

Wybrane zagadnienia z zebrania Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków 09.05.2018 r. 

Pożegnanie Wandy Wiłkomirskiej

W wieku 89 lat 1 maja 2018 r. zmarła Wanda Wiłkomirska. Była Członkiem-Założycielem oraz Członkiem Honorowym Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Przez trzy kadencje zasiadała w Zarządzie Głównym, była członkiem Zarządu Sekcji Solistów i Dyrygentów, a także reprezentowała nasze stowarzyszenie w innych gremiach (m.in. w powołanym przez SPAM w 1966 roku Komitecie Ochrony Praw Artystów Wykonawców). W 1979 otrzymała Nagrodę Orfeusz za wykonanie Koncertu na skrzypce i orkiestrę smyczkową  Andrzeja Panufnika.

Uhonorowana licznymi tytułami (m.in. tytułem doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi, tytułem Obywatel Honorowy miasta Kalisza oraz miasta Świdnika) i wieloma odznaczeniami, np. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis". Uroczystości pogrzebowe odbędą się 15 maja 2018 roku o godz. 14.00 w domu pogrzebowym na Powązkach Wojskowych, po czym nastąpi odprowadzenie na Stare Powązki do grobu rodzinnego.

Podczas uroczystości SPAM będzie reprezentował Prezes Ryszard Cieśla.


Wybory dyrektora w Filharmonii Koszalińskiej

ZG SPAM wyraził zgodę aby Pani Grażyna Janus reprezentowała Stowarzyszenie w komisji wybierającej dyrektora Filharmonii Koszalińskiej.


Status Artysty

Znaczną część zebrania poświęcono na omówienie zagadnień związanych ze Statusem Artysty, a w szczególności z kolejnym etapem prac środowisk artystycznych i koordynującego całe przedsięwzięcie NIFC. Przedyskutowano i wprowadzono zmiany w dokumentach przesłanych przez NIFC do zaopiniowania.

Debata na temat Statusu Artysty toczy się w środowiskach artystycznych od września 2017 r. Odbyło się 11 wielkich sympozjów pod wspólną nazwą Ogólnopolska Konferencja Kultury, a także wiele spotkań w mniejszym gronie. Ostatecznych ustaleń spodziewamy się na konferencji 18–19 czerwca w Teatrze Polskim w Warszawie, kończącej cały cykl spotkań. Wówczas także ZG SPAM przedstawi na swojej stronie internetowej przebieg całorocznych konsultacji i dyskusji, zgłaszane przez nas postulaty i poprawki oraz ostateczne ustalenia.

Podczas zebrania naniesiono następujące korekty: zmiana sformułowania "wiek ustania zdolności pracy artysty" na "minimalny wiek nabycia praw emerytalnych", ponieważ uważamy, że poprzednia wersja może stanowić pretekst do zwalniania starszych kolegów muzyków z pracy. Kolejna zmiana to z "dedykowane procedury medyczne dla wykonawców scenicznych" na "muzyków wykonawców". Z doświadczenia wiemy, że różni urzędnicy traktują różne słowa dosłownie i mogą to wykorzystać, aby pewnej grupie artystów nie występujących bezpośrednio " na scenie" ale np. w orkiestronie, ograniczyć dostęp do takiej procedury.

Nowi członkowie SPAM

Pragniemy poinformować, że w poczet nowych członków SPAM zostali przyjęci: Piotr Cebula, Marta Piórkowska, Arkadiusz Dobrowolski, Piotr Gach, Szymon Krzemień, Marcin Bańczyk, Lucjan Szaliński-Bałwas, Satomi Tagashira oraz  Marcin Kunicki.

Z gratulacjami i koleżeńskim pozdrowieniem Zarząd Główny SPAM.