Żegnamy Damę Polskiej Wiolinistyki WANDĘ WIŁKOMIRSKĄ

07.05.2018

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, iż dnia 1 maja 2018 roku odeszła wspaniała artystka, Dama Polskiej Wiolinistyki WANDA WIŁKOMIRSKA

Członek-Założyciel oraz Członek Honorowy Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Laureatka Nagrody Orfeusz'79 za wykonanie Koncertu na skrzypce i orkiestrę smyczkową Andrzeja Panufnika. Przez 3 kadencja zasiadała w Zarządzie Głównym, była członkiem Zarządu Sekcji Solistów i Dyrygentów, a także reprezentowała nasze stowarzyszenie w innych gremiach (m.in. w powołanym przez SPAM w 1966 roku Komitecie Ochrony Praw Artystów Wykonawców).

Laureatka i juror międzynarodowych konkursów wiolinistycznych, wieloletnia solistka Filharmonii Narodowej w Warszawie. Pozostawiła liczne nagrania.

Była najwybitniejszą skrzypaczką polską, godnie reprezentowała naszą kulturę muzyczną  zarówno w kraju, jak i na całym niemal świecie, wykonując między innymi wiele utworów polskich kompozytorów. Niemal do legendy przeszła Jej mistrzowska interpretacja I Koncertu skrzypcowego Karola Szymanowskiego.

Od pewnego momentu z pasją przekazywała swoją wiedzę i umiejętności młodym muzykom jako pedagog uczelni w Mannheim i w Sydney.

Uhonorowana licznymi tytułami i wieloma odznaczeniami, m.in. Doctor h.c. Akademii Muzycznej w Łodzi, Obywatel Honorowy miasta Kalisza oraz miasta Świdnika, odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze - "Gloria Artis", a także innymi.

Odejście Wandy Wiłkomirskiej to niepowetowana strata zarówno dla kultury polskiej, jak i światowej.

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M