Kwintety fortepianowe

02.08.2016

Kwintety fortepianowe
15 sierpnia 2016, poniedziałek, godz. 12:00
Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków
ul. Marszałkowska 66/24, 00-545 Warszawa


Wstęp wolny.


Wystąpi Wojciech Świętoński i Kwartet smyczkowy „Nostadema” w składzie: Kamil Staniczek, Marta Oyrzanowska, Aleksandra Demowska – Madejska i Joanna Citkowicz – Włodarczyk.

„Kwintet Fortepianowy” Pawła Łukaszewskiego czerpie z tradycji wspaniałych polskich kwintetów fortepianowych (J. Zarębski, G. Bacewicz). Kompozytor wzbogacił Kwintetem pokaźne dokonania na polu muzyki wokalno-instrumentalnej. Paweł Łukaszewski „w ostatnich latach chyba wysunął się na czoło twórców swego pokolenia”(Scott Godin, Ruch Muzyczny 1997). Komponuje żywą, energiczną muzykę. Dzięki silnie zarysowanej, odrębnej indywidualności tworzy nowy, niepowtarzalny styl. Jego muzyka charakteryzuje się wyrazistością, często motorycznością, niejednokrotnie opartą na heterofonicznych nawarstwieniach.

W wielu aspektach Kwintet fortepianowy Stanisława Bromboszcza jest kontynuacją poszukiwań, jakie kompozytor prowadził  podczas pisania takich kompozycji jak: Con tensione  na zespół kameralny; Intensamente. Muzyka na dwa flety i fortepian czy Muzykanci na zespół instrumentalny i elektronikę. Nowym elementem jest  szersze zastosowanie zdefiniowanych koncepcji harmonicznych, co nadaje utworowi bardziej wyrazisty idiom brzmieniowo – ekspresyjny.

Kompozycja „Prisma” Bartosza Kowalskiego na kwintet fortepianowy to w pewnym stopniu twórcza kontynuacja idei kompozytorskiej zawartej we wcześniejszej kompozycji „Prismatic Shapes”, kompozycji nagrodzonej pierwszą nagrodą w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Krzysztofa Pendereckiego. Pomysł przełożenia gry świateł i cieni na interakcje dźwiękowe ma kontynuację w obsadzie kameralnej, co umożliwił skupienie się na barwie solistów jak i też ich wzajemną interakcję – grę faktur.

Koncert dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”.

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M