I. Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego
07.11.2014
Artyści ze Szwajcarii, USA i Polski. Koncerty, panele dyskusyjne, wystawy, pokazy filmów i kursy mistrzowskie. Koncerty i prezentacje w Filharmonii Narodowej, w Muzeum Łazienki Królewskie, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, w Domu Spotkań z Historią. 3 listopada 2014 rozpoczyna się w Warszawie I Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego – „Paderewski Warszawie – Warszawa Paderewskiemu”.
Festiwal odbędzie się w dniach 3 - 9 listopada 2014 r. i jest organizowany przez Fundację „AVE ARTE”. Jego celem jest przypomnienie i spopularyzowanie wiekopomnych dokonań oraz twórczości wielkiego polskiego patrioty, światowej sławy artysty, Premiera i Ministra Spraw Zagranicznych II Rzeczypospolitej, kawalera Orderu Virtutti Militari, Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy – Ignacego Jana Paderewskiego.
Organizatorzy planują, by Festiwal na stałe się wpisał w kalendarz stałych stołecznych imprez kulturalnych i stał się miejscem prezentacji dokonań naszego Wielkiego Rodaka.
Uroczyste otwarcie Festiwalu odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie w dniu 3 listopada koncertem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyr. Jacka Kaspszyka z solistami Kevinem Kennerem i Beatą Bilińską.
Następnego dnia zapraszamy do Muzeum Łazienki Królewskie na dwuczęściowy panel dyskusyjny w Pałacu Myślewickim, który rozpocznie się o godzinie 11.00. Jan Popis - dyrektor artystyczny Festiwalu i Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków poprowadzi rozmowę nt. „Historyczne nagrania Ignacego Jana Paderewskiego”. Jego gośćmi będą: prof. Wojciech Kocyan - dyrektor artystyczny Towarzystwa im. Paderewskiego (Los Angeles, USA) oraz dr Bożena Schmid-Adamczyk Prezes Organizacji Kulturalnej „Musica pro pace” (Genewa, Szwajcaria). Drugą cześć panelu nt. „Paderewski Warszawie” poprowadzi Ewa Kielak-Ciemniewska, Redaktor Naczelna miesięcznika „Stolica” zapraszając do udziału varsavianistów m. in. Jerzego Zielińskiego.
Wieczorem 4 listopada w Łazienkach - w Podchorążówce odbędzie się koncert Włodka Pawlika „Paderewski - jazz - inspiracje”. Tegoroczny laureat nagrody Grammy opracował specjalny program na festiwal, inspirując się twórczością Paderewskiego i zaprosił do udziału w koncercie również wokalistów: sopranistkę Annę Cymmerman i tenora Karola Kozłowskiego.
Trzeci dzień Festiwalu rozpocznie się kursem mistrzowskim na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina prowadzonym przez profesora Wojciecha Kocyana, do udziału w którym zapraszamy młodych pianistów z warszawskich i poza warszawskich szkół muzycznych. Profesor Kocyan, utytułowany pianista i pedagog na co dzień jest wykładowcą Loyola-Marymount University w Los Angeles.
O godzinie 19.00 w sali koncertowej Uniwersytetu Fryderyka Chopina odbędzie się koncert pod Honorowym Patronatem Lukasa Beglingera Ambasadora Konfederacji Szwajcarskiej. Wystąpi „Paderewski Trio” ze Szwajcarii (David O’Doherty – skrzypce, Francesco Bartoletti – wiolonczela, Catherina Lemoni – fortepian). W drugiej części wieczoru usłyszymy skrzypaczkę Agatę Szymczewską w duecie z pianistką Joanną Marcinkowską. W ich wykonaniu zostanie zaprezentowana m.in. Sonata skrzypcowa Paderewskiego. Koncert poprzedzi projekcja, nagrodzonego na Międzynarodowych Festiwalach w Chicago, Miami i Warszawie, filmu dokumentalnego pt. „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy” w reżyserii Wiesława Dąbrowskiego.
6 listopada zapraszamy na dwie wystawy do Łazienek Królewskich. Pierwsza pn. „Paderewski wygrał Polskę na fortepianie” zostanie zaprezentowana w galerii plenerowej przy Al. Ujazdowskich i będzie dostępna od 31 października, natomiast druga pn. „Historia serca Paderewskiego” w Podchorążówce o godz. 18.30.
O godzinie 19.00 tego samego dnia - w Podchorążówce odbędzie się projekcja filmu „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy” oraz spotkanie z reżyserem. Na zakończenie wieczoru i zwieńczenie części koncertowej Festiwalu z recitalem wystąpi pianista Kevin Kenner, wykonując utwory Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego.
W dniu 8 listopada zapraszamy na Dzień Polskiego Instytutu Dyplomacji im. I.J. Paderewskiego. W programie spacer śladami Paderewskiego, który spod hotelu Bristol o godz. 11.00 poprowadzi Rafał Jabłoński. O godz. 13.00 w Domu Spotkań z Historią prezentacja filmu pt. „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy” i spotkanie panelowe z udziałem prof. Juliusza Chrościckiego i prof. Jerzego Kochanowskiego.
Na zakończenie Festiwalu, w dniu 9 listopada o godz. 11.00 odbędzie się Msza święta w intencji Ojczyzny i wielkiego patrioty Ignacego Jana Paderewskiego w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Organizatorzy powołali Komitet Honorowy Festiwalu, do którego przystąpili:
Lech Wałęsa – b. Prezydent RP
Wanda Nowicka – Wicemarszałek Sejmu RP
Jerzy Wenderlich – Wicemarszałek Sejmu RP
Grzegorz Schetyna – Minister Spraw Zagranicznych RP
Barbara Borys-Damięcka – Senator
Marek Borowski – Senator
Jan Dworak – Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Władysław Bartoszewski – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów
Iwona Śledzińska-Katarasińska – Przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu
Lukas Beglinger – Ambasador Konfederacji Szwajcarskiej
Jacek Kozłowski – Wojewoda Mazowiecki
Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent m.st. Warszawy
Kardynał Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski
Jerzy Stępień – b. Prezes Trybunału Konstytucyjnego
Ewa Łętowska – b. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego
Waldemar Dąbrowski – Dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
Andrzej Seweryn – Dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie
Tadeusz Zielniewicz – Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie
Jerzy Maksymiuk – dyrygent
Andrzej Wajda – reżyser
Krystian Zimerman – pianista
oraz Komitet Wspierający:
Ambasador Katarzyna Skórzyńska – Dyrektor Polskiego Instytutu Dyplomacji im. Ignacego Jana Paderewskiego
Cezary Lusiński – doradca do spraw rozbrojenia, nieproliferacji i bezpieczeństwa ludzkiego w delegaturze Unii Europejskiej w Genewie, założyciel Lubuskiej Fundacji im. Paderewskiego
Mirosław Banach – Wicestarosta Powiatu Tarnowskiego
Janusz Fogler – Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS
Wojciech Kocyan – Dyrektor Artystyczny Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Los Angeles
Jerzy Kornowicz – Prezes Związku Kompozytorów Polskich
Henryk Martenka – Dyrektor Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego, wiceprezes Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy
Justyna Morska – Prezes Zarządu Lubuskiej Fundacji im. Paderewskiego
Jan Popis – Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków
Adam Radzikowski – Prezes Zarządu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
Krzysztof Sadowski – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego
Bożena Schmid-Adamczyk – Prezes Organizacji Kulturalnej „Musica Pro Pace”
Andrzej Sadowski – Wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha
Jan Tarczyński – Dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej
ks. Grzegorz Michalczyk – Duszpasterz Środowisk Twórczych
Ryszard Zabielny – Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna
Marek Żebrowski – Dyrektor Artystyczny Festiwalu Paderewskiego w Paso Robles
Organizator Festiwalu: Fundacja "AVE ARTE"
Partnerzy Festiwalu: Filharmonia Narodowa, Muzeum Łazienki Królewskie, Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Roche Polska, Organizacja Kulturalna „Musica Pro Pace” z Genewy, Hotele Warszawskie „Syrena”, Grupa Vidoq, Starostwo Powiatu Tarnowskiego, Polski Instytut Dyplomacji im. I.J. Paderewskiego, Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego.
Partnerzy technologiczni: Ricoh, VES