Promocja Polskich Muzyków
Agnieszka Obst-Chwała - kierownik zespołu, skrzypaczka, fidelistka, działaczka.
Jest założycielką i kierownikiem artystycznym działającego od 2004 r. w Warszawie zespołu muzyki dawnej Sabionetta. Swoją przygodę z muzyką dawną rozpoczęła około 1989 r. w zespole Capella all' Antico swojego ojca Krzysztofa Obsta. W zamojskim zespole zdobyła podstawy gry na wielu dawnych instrumentach strunowych, dętych i perkusyjnych, które doskonaliła podczas mistrzowskich kursów interpretacji muzyki dawnej.
Jest Absolwentką Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiowała również muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz ukończyła podyplomowe Studia Menedżerów Kultury na SGH. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrodzona Złotą Odznaką Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz Nagrodą “Ambasador Kultury Miasta Zamościa 2023”.
Współpracuje z wieloma zespołami muzyki dawnej: Dekameron, La Tempesta, Ars Nova, Ars Cantus, Il Giardino d'Amore, Il Tempo, Klub św. Ludwika, Alta, Luthien Consort, Sabionetta oraz z zespołami tańca dawnego.
Prowadzi kursy, audycje i zajęcia gry na instrumentach dawnych. Nagrała wiele płyt z muzyką dawną, folkową oraz muzyką pisaną do przedstawień teatralnych, filmowych, oraz audiobooków. Jest jednym z założycieli i członkiem zarządu Koła Muzyki Dawnej, działającego od 2010 roku przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w Warszawie. W 2017 roku została zaproszona do współpracy przy serialu TVP1 „Korona Królów”, dla którego skomponowała pieśni w dawnym stylu oraz zaaranżowała i nagrała ponad 50 dawnych utworów z zespołem Sabionetta. Od 2021 roku współpracuje przy organizacji Międzynarodowego Festiwalu Puzonu Historycznego i Cynku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
Inna działalność artystyczna:
2005 r. - 2007 r. udział w sztuce W. Shakespeare „Król Lear” w Teatrze Na Woli, reż. Andrieja Konczałowskiego.
2009 r. - 2012 r. udział w widowiskach Romana Kołakowskiego m.in. „FLORILEGIUM – Pieśni Świętego Franciszka”.
2011 r. ZIELEŃSKI 1611-2011 - organizacja i wykonanie koncertów w ramach dofinansowania Instytutu Muzyki i Tańca Nowe interpretacje.
2012 r. Współorganizacja dwóch edycji Festiwalu Koło Muzyki Dawnej Prezentuje
2014 r. „Lamenty i uciechy Kazimierza Dejmka” pod kierownictwem Jacka Urbaniaka w Teatrze Polskim w Warszawie.
Od 2010 r. do 2017 r. udział w koncertach Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
2014 r. aranżacja polskich pieśni ludowych i kompozycja utworów podczas koncertu „Oskar Kolberg Polak z wyboru” z okazji rocznicy Roku Kolbergowskiego.
2015 r. - 2018 r. współpraca przy projektowaniu i wykonywaniu instrumentów dawnych (giterna, rebek sopranowy, altowy, tenorowy, fidel średniowieczna, lira da braccio, sinfonia) autorstwa Krzysztofa Obsta.
Od 2019 r. Kompozycja utworów inspirowanych czternastowieczną muzyką oraz nagranie ponad 50 utworów z XIII, XIV i XV wieku, coaching muzyczny dla aktorów, gra na planie serialu Korona Królów TVP.
2019 r. Kompozycja i wykonanie z zespołem Sabionetta utworów do plenerowego spektaklu Bogowie Wojny Arena Lublin.
2022 r. udział w filmie "Mikołaj Zieleński: dyskretny urok polichóralności" La Tempesta.
2018 r., 2020r. Festiwal Wszystkie Mazurki Świata Dialogi na tańce polskie. Ludowe vs narodowe – aranżacja i wykonanie polskich tańców ludowych na kwartet Sabionetta.
od 2021 r. Współorganizacja Międzynarodowego Festiwalu Puzonu Historycznego w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.
Działalność edukacyjna:
Od 2004 r. nauka gry na instrumentach dawnych i przygotowanie młodzieżowego, instrumentalno-wokalnego zespołu Capella all' Antico z Zamościa do konkursów. Nagrody - Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”: dwie Brązowe Harfy Eola, trzy Srebrne Harfy Eola, trzy Złote Harfy Eola, dwie nagrody Grand Prix - Puchar Ministra Edukacji Narodowej.
2007 r. - 2009 r. Prowadzenie zajęć z emisji głosu w ZTL „Warszawa” Akademia Wychowania Fizycznego.
2015 r. prowadzenie klasy dawnych instrumentów strunowych podczas warsztatów Laudario di Cortona na Festiwalu Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu.
Od 2004 r. prowadzenie i udział w audycjach muzycznych w szkołach podstawowych i średnich, propagujących polską i europejską muzykę dawną, oraz w Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia, Pałacu w Wilanowie z zespołem Sabionetta i innymi.
2017 r. prowadzenie zajęć z nauki gry na dawnych instrumentach z dziećmi w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie.
Od 2022 r. warsztaty ze śpiewu białego w ZPiT Zamojszczyzna.
2023 r. Studium Teatralne Baza w Warszawie - emisji głosu.
Nagrane płyty:
Swoją drogą & Goście Swoją Drogą i Disguise,
Pieśni kurpiowskie Swoją Drogą i Apolonia Nowak,
Dzieła S. Klonowica Ars Nova,
Dzieła wszystkie Cypriana Bazylika Ars Nova,
Wojna i Miłość Klub św Ludwika,
Grunwald 1410 po Kowalsku Klub św Ludwika,
Pieśni św. Franciszka Florilegium Romana Kołakowskiego,
Barwy Średniowiecza Capella all' Antico
Czesław śpiewa Miłosza Czesław Mozil,
Rubikone Piotr Rubik,
Podobieństwo Żywota Krzescijańskiego Sabionetta,
Handel Arias Matej Benda & La Tempesta,
Communiones Mikołaj Zieleński La Tempesta,
Jasnogórska Muzyka Dawna Augustin Volckmer La Tempesta,
Passeggiata Musicale. Leonardo da Vinci ALTA Early Music Ensemble,
Król, poeta, rycerz Boży – Pieśni Tybalda hrabiego Szampanii króla Nawarry Klub św Ludwika,
Niezbędnik Szuana Klub św Ludwika,
Powiem o miłości mej Król i błazen Klub św Ludwika,
Filary Ziemi Ken Follett – audiobook Dekameron,
Korona Królów – DVD muzyka do serialu Sabionetta
i inne...
IV Międzynarodowy Festiwal Puzonu Historycznego i Cynku Warszawa 2023 Koncert Zespołu Sabionetta:
https://www.youtube.com/watch?v=5d2T2zEs69k
Promowanie działalności artystów oraz koncertów i wydarzeń muzycznych o charakterze edukacyjnym współfinansowano ze środków ZAW STOART www.stoart.org.pl #stoart #stoartwspieramuzyke