Koncert z cyklu „Chwile ulotne”
01.08.2023
Szanowni Państwo,
Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu „Chwile ulotne”
Niedziela, 06.08.2023r. , godz. 18:30
Wstęp wolny
Liczba miejsc siedzących ograniczona
Wystąpi:
Ewa Guz-Seroka – fortepian
Dyrektor artystyczny: Wojciech Świętoński
Program:
W. A. Mozart
Sonata A - dur KV 331
Andante grazioso
Menuetto
Alla turca Allegretto
L.v. Beethoven
Bagatela a - moll WoO.59
Dla Elizy
F. Mendelssohn
Bartholdy - Pieśń weneckiego gondoliera op.30 nr 6 z II zeszytu Pieśni bez słów
F. Chopin
Walc cis - moll op.64 nr 2
Walc a - moll op. posth
Nokturn cis - moll op. posth
E. Grieg
Nokturn op.54 nr 4
E. Granados
Taniec hiszpański nr 5 Andaluza z cyklu 12 tańców hiszpańskich
I. J. Paderewski
Krakowiak fantastyczny op.14 nr 6
P. Łukaszewski - Nokturny
nr 1 Alsephina
nr 4 Aljanah
nr 7 Athebyne
nr 8 Imai
nr 14 Pipirima
_____________________________________________
Biogramy artystyczne:
Urodziła się w Lublinie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku pięciu lat u Jana Wieczerzaka. Kontynuowała ją w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie w klasach fortepianu Krystyny Dobosz, a następnie Tamary Bogdanowskiej, uzyskując dyplom z wyróżnieniem.
Od najmłodszych lat koncertowała na terenie Lublina. Występowała wielokrotnie w Filharmonii Lubelskiej jako solistka w koncertach fortepianowych W.A.Mozarta, F. Mendelssohna oraz E.Griega z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Adama Natanka oraz Ryszarda Komorowskiego. Dokonała nagrań dla radiowej rozgłośni lubelskiej.
Otrzymała dyplom za wybitne osiągnięcia od Prezydenta miasta Lublina.
Studia pianistyczne odbyła w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. Barbary Muszyńskiej - fortepian oraz prof. Krystyny Borucińskiej - kameralistyka fortepianowa ( dyplom z wyróżnieniem). Kształciła się u Bernarda Ringeissenana kursach muzycznych w Weimarze.
Koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą w Finlandii, Niemczech, Anglii, Hiszpanii, we Włoszech, na Węgrzech i na Łotwie.
Nagrała dla Telewizji Polskiej "Fantazję Polską na tematy własne" op.19 Ignacego Jana Paderewskiego z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod dyrekcją Macieja Niesiołowskiego.
Uczestniczyła w wykonaniu wszystkich dzieł fortepianowych Ignacego Jana Paderewskiego w 125 rocznicę urodzin kompozytora prezentując w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie "Humoresques de concert" op.14 oraz "Fantazję Polską"op.19 z Orkiestą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina pod dyrekcją Macieja Niesiołowskiego.
Brała udział w koncercie na 10 fortepianów w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie z tak wybitnymi pianistami jak: Regina Smendzianka, Barbara Hesse-Bukowska, Lidia Kozubek, Kazimierz Gierżod.
Współpracowała z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej oraz Krajowym Biurem Koncertowym jako solistka i kameralistka.
W Warszawskiej Operze Kameralnej wraz z wybitnymi polskimi śpiewakami uczestniczyła w przygotowaniu polskiej prapremiery opery W.A.Mozarta "Mitridate Re di Ponto".
Brała udział w Festiwalu Pieśni Polskiej i Europejskiej w Warszawie organizowanym przez Filharmonię im. Stefana Traugutta oraz w Świętokrzyskich Dniach Muzyki w Filharmonii Kieleckiej, prezentując wraz z Anną Mikołajczyk- sopran i Robertem Gierlachem- baryton pełen dorobek pieśniarski Pawła Łukaszewskiego.
Na koncercie monograficznym "Łukaszewski - wokalnie i kameralnie" na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie oraz na Festiwalu Most Lutosławskiego w Filharmonii Lubelskiej zaprezentowała solowe utwory fortepianowe, cykle pieśni oraz instrumentalne utwory kameralne kompozytora.
Dwukrotnie miała zaszczyt brać udział w światowych prawykonaniach Pieśni Pawła Łukaszewskiego.
Uczestniczyła w festiwalu 40. Dni Karola Szymanowskiego w Zakopanem prezentując z Anną Mikolajczyk - Niewiedział pieśni K. Szymanowskiego i F. Nowowiejskiego.
Na XX Festiwalu Muzyczne Konfrontacje w Stawisku wystąpiła z Jadwigą Rappe -alt oraz Urszulą Kryger - mezzosopran w koncercie Od Chopina do Góreckiego.
Prezentowała twórczość wybitnych kompozytorów polskich Stanisława Moniuszki z Robertem Gierlachem na festiwalu Moniuszko na Trakcie Królewskim oraz w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, Mieczysława Karłowicza z Anną Mikołajczyk oraz Robertem Gierlachem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym oraz Ignacego Jana Paderewskiego z Anną Lubańską w 100. rocznicę odzyskania niepodległości w Radzyminie.
Występowała jako pianistka na licznych konkursach wokalnych i instrumentalnych zdobywając nagrody dla pianisty m.in. na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stansława Moniuszki w Warszawie, na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana Kiepury w Krynicy, na Międzynarodowym Konkursie Fortepianowym im. Janiny Garści w Stalowej Woli, na Międzyuczelnianym Konkursie Pieśni Polskiej im. Edmunda Kossowskiego w Warszawie.
Dokonała nagrań muzyki polskiej dla Polskiego Radia.
Zaraz po studiach rozpoczęła pracę w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie ( obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej na Wydziale Wokalno-Aktorskim.
Tytuł doktora sztuki w dyscyplinie muzycznej - instrumentalistyka otrzymała broniąc pracy " Fortepian w twórczości Pawła Łukaszewskiego”. W roku 2016 Firma fonograficzna DUX wydała płytę ŁUKASZEWSKI MUSICA PROFANA 1 z fortepianowymi utworami solowymi i kameralnymi Pawła Łukaszewskiego , stanowiącymi materiał pracy doktorskiej. Nagranie zostało wysoko ocenione przez krytyków w kraju i za granicą. Płyta otrzymała prestiżową nagrodę FRYDERYK 2017 w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna oraz nominację w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.
Jest autorką premierowego projektu kameralnego prezentującego komplet pieśni Henryka Mikołaja Góreckiego wydanego przez DUX w roku 2020 i uhonorowanego prestiżową nagrodą FRYDERYK 2021 w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna. Nagranie zyskało bardzo pochlebne recenzje krytyków zagranicznych i krajowych.
Ewa Guz-Seroka została uhonorowana dyplomem Ministra Kultury i Sztuki oraz nagrodą Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie za całokształt działalności.