Premiera projektu "Nieoczywiste Materie"

20.05.2022

Premiera projektu "Nieoczywiste Materie"

28.05.2022, godzina 16.00, Akademia Muzyczna im.I.J.Paderewskiego w Poznaniu, Sala Błękitna

Program:
Jeanne Artemis Message II na altówkę amplifikowaną (2014/2020)
Tatiana Catanzaro Intarsia na altówkę amplifikowaną i elektronikę ***
(2014/2015) 
Sarah Westwood Every branch of coral will hold up the moon na
altówkę z amplifikacją (2022) * prawykonanie
Michele Abondano The Inconvenience of loving a flickering creature na
altówkę z amplifikacją (2022) * prawykonanie
Katarzyna Taborowska Opiłki na jedwabnej nici na altówkę
amplifikowaną i elektronikę** (2022) * prawykonanie

Wykonawcy:
Aleksandra Demowska-Madejska - altówka, kuratorka projektu
Katarzyna Taborowska-Kaszuba -  realizacja live electronics**
Michał Janocha  -  realizacja live electronics***
obsługa techniczna – Wojciech Kaszuba

Nieoczywiste materie/non-obvious matter

Najnowszy solowy, muzyczny projekt Aleksandry Demowskiej-Madejskiej, to połączenie istniejących już  kompozycji XXI wieku oraz licznych dedykacji, inspirowanych szeroko pojętą interpretacją materii stałej.

Nieoczywiste materie - dotknięte zmysłem słuchu, interpretowane poprzez miłość do nich, potrzebę ich dotyku,  specyficznej, kosmicznej wręcz pustki w przypadku gdy ich brakuje. Materie, jako istota każdego kształtu, nanocząsteczka wszystkiego co ożywione i nieożywione, próba odpowiedzi na pytanie czy „istnieje” tylko to, czego możemy dotknąć. Jak niematerialne dźwięki oddają kształty, naturę „rzeczy” i czy to faktycznie możliwe.

 „Nieoczywiste materie” to dla mnie projekt, w którym muzyka stara się zjednoczyć z sensoryką i dzięki eksperymentom sonorystycznym znieść barierę dotyk-wzrok-słuch.

W projekt Aleksandry, zaangażowane są artystki z Kolumbii, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Polski. 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” został zainicjowany w 1961 roku przez Tadeusza Szeligowskiego. Od ponad pół wieku w Poznaniu, podczas festiwalowych koncertów rozbrzmiewa muzyka najnowsza w najlepszych interpretacjach. Prezentowane są kompozycje zarówno twórców polskich, jak i zagranicznych obejmujące swoim zakresem klasykę XX wieku oraz kompozycje pisane współcześnie – w tym światowe premiery. Festiwal odgrywa również istotną rolę w promowaniu twórczości kompozytorów związanych z Poznaniem i Wielkopolską. Organizatorem festiwalu jest Związek Kompozytorów Polskich, a od 2022 roku funkcję dyrektora pełni Monika Kędziora.

51. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 26-29.05.2022. W trakcie czterech festiwalowych dni wybitni instrumentaliści i śpiewacy z Polski i zagranicy zagrają dziesięć koncertów, podczas których wykonają utwory zarówno XX wieczne jak i te najbardziej współczesne. Zabrzmią prawykonania kompozycji: Michele Abondano, Arona Ludwiga, Sławomira Czarneckiego, Jaromira Gajewskiego, Macieja Jabłońskiego, Zbigniewa Kozuba, Artura Kroschela, Janusza Stalmierskiego, Katarzyny Taborowskiej, Sarah Westwood, Agnieszki Zdrojek-Suchodolskiej oraz Katarzyny Kwiecień-Długosz. Festiwalowe wydarzenia obejmują również Atelier – w tym roku będzie to specjalny koncert poświęcony postaci wybitnego poznańskiego kompozytora Andrzeja Koszewskiego w setną rocznicę jego urodzin. Wydarzeniem towarzyszącym festiwalu będzie recital duetu akordeonowego Amalgalis Duo.

Organizatorzy: Związek Kompozytorów Polskich oraz Fundacja Muzyczne Spotkania

Festiwal dofinansowano ze środków Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

www.wiosnamuzyczna.pl

Partnerzy festiwalu: Akademia Muzyczna w Poznaniu, ZAIKS, Fundacja Świat Możliwości, Austriackie Forum Kultury

Media: Radio Poznań, Polmic, Glissando, SPAM, IKS, kulturapoznan,pl

Obszar załączników

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M