FREELIGHT prawykonanie utworu młodej kompozytorki polskiej w Wiedniu - koncert przełożny!

12.11.2020

FREELIGHT 

prawykonanie utworu młodej kompozytorki polskiej w WiedniuW niedzielę, 15 listopada br o godzinie 19.30, w kościele św. Elżbiety w Wiedniu w ramach festiwalu VOCUMENTA odbędzie się światowa premiera utworu młodej utalentowanej kompozytorki polskiej Nikolet Burzyńskiej, laureatki licznych nagród międzynarodowych, której utwory wykonywane sa przez znaczące orkiestry polskie (NOSPR) i europejskie, a nawet soliści tej klasy co amerykańska skrzypaczka Hilary Hahn.

Prawykonania "FREELIGHT" for Violin and Choir (2020)" dokonają podczas koncertu związana na co dzień z Wiedniem polska skrzypaczka-solistka Jolanta Sosnowska - laureatka wielu nagród międzynarodowych (członkini OW SPAM) oraz wiodący zespół wokalny Wiener Solisten Chor pod dyrekcją Michała Kucharko - polskiego chórmistrza, wykładowcy Uniwerytetu Muzycznego w Wiedniu i animatora życia muzycznego Polonii Wiedeńskiej.


Informacje o utworze:
Kompozycja powstała na zamówienie Jolanty Sosnowskiej, która prawykonywała w Norwegii i w Polsce (a także dokonała z powodzeniem prawykonań amerykańskich) wcześniejsze utwory Burzyńskiej: Lightfire for Violin solo (2015), Lightflight for Violin and Organ, Verdantlight for Violin and Harp (2019).


Od kompozytorki:
"Tekst utworu FREELIGHT for Violin and Choir (2020) jest asemantyczny, a głosy wokalne czasami są traktowane jak instrumenty. W moim odczuciu asemantyczny przekaz jest bardziej otwartym i pierwotnym (w jakimś sensie niezakłóconym przez podążanie za treścią słowną) nośnikiem treści emocjonalnej i energetycznej dźwięku. Zarówno partia wokalna jak i skrzypcowa zawiera elementy sonorystyczne i nietypowe techniki wykonawcze jak podmucho-gwizdy, perkusyjne odgłosy wokalne w partiach wokalnych, czy flażoletowe tremolanda, wirtuozowskie ricochety flażoletowych glisssand w partii skrzypiec. Wpływa to na bardzo żywą i kolorową brzmieniowość utworu, który w swojej narracji przez pewną część jest statyczny i kontemplacyjny. Natomiast przez żywość tekstur i barw staje się podróżą przez niespodziewane i różnorodne smaki".

Przedsięwzięcie to organizuje wiedeński festiwal VOCUMENTA, Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Warszawski. 
Projekt finansowany jest z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury - w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Prawykonanie wspolfinansuje Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Partnerzy: Archidiecezja Wiedeńska
Patronat honorowy: Konsulat RP w Wiedniu

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M