Pałacowy Salon Literacko-Muzyczny

13.08.2020

25 sierpnia o godzinie 17:00 w Pałacu Sztuki w Krakowie odbędzie kolejny i jedyny w tym roku Pałacowy Salon Literacko-Muzyczny.

Spotkanie nawiązuje do salonów sztuki jakie odbywały się w czasie powstania Pałacu - w epoce secesji, która stawiała na synkretyzm i synergię sztuk kontynuując i rozwijając romantyczną, wagnerowską ideę Gesamtkunstwerku czy też promowany przez 4 wieszcza - Stanisława Wyspiańskiego Correspondance des arts. Wydarzenie odbędzie się w perle secesji - Pałacu Sztuki w Krakowie kojarzonym przede wszystkim z licznymi wystawami rzeźby oraz malarstwa, które na co dzień odwiedzają nie tylko ich miejscowi entuzjaści, ale również rzesze turystów. Jest to więc doskonałe miejsce, aby móc zaprezentować inne dziedziny sztuki w nowej formie – literaturę i muzykę na tle wystaw i tym sposobem umożliwić percepcję syntezy sztuki.

W wydarzenie zaangażowanych jest wiele znanych krakowskich twórców. W części literackiej zaprezentuje się: Małgorzata Lebda - Autorka pięciu książek poetyckich, laureatka licznych nagród m.in. Nagrody Fundacji Wisławy Szymborskiej im. A. Włodka za rok 2019 na napisanie zbioru opowiadań pt. Łakome, jej tom poetycki Sny uckermärkerów otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia, za tom pt. Matecznik otrzymała Poznańską Nagrodę Literacką oraz Nagrodę im. K.I. Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2016.
W części muzycznej wydarzenia zaprezentują się Katarzyna Wiwer – sopran, oraz Marek Szlezer – fortepian, wybitni krakowscy muzycy.
Katarzyna Wiwer jest śpiewaczką i propagatorką kultury, dyrektorem artystycznym zespołu muzyki dawnej, a także dwóch festiwali - Muzyka nad Zdrojami oraz Barok na Spiszu, oraz prezesem fundacji Kulturalny Szlak.
Marek Szlezer jest wykładowcą krakowskiej Akademii Muzycznej, laureatem m.in. stypendium królewskiego w Brukseli, stypendium Ministra Kultury, stypendium Towarzystwa im. F. Chopina, a w 2015 r. z okazji urodzin kompozytora wystapił z koncertem w Carnegie Hall.
W ramach wydarzenia prócz autorskiego odczytu literatury i koncertu, znajdą się wywiady z literatami i muzykami o ich życiu i twórczości oraz o kompozytorach i repertuarze wybranym na koncert, a publiczność będzie miała szansę na bezpośrednią dyskusję z nimi.

Pałacowy Salon Literacko-Muzyczny poprowadzi pomysłodawca projektu Bożena Boba-Dyga: artystka interdyscyplinarna, poetka, wokalistka, kompozytorka i konserwatorka dzieł sztuki.

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Art Forum oraz Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

PROJEKT JEST WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MIASTA KRAKOWA

W związku z wprowadzonym stanem epidemii wirusa SARS - CoV- 2 i zaleceniami Ministerstwa Zdrowia ilość miejsc ograniczona. Zalecamy dokonanie rezerwacji poprzez e-mail: zgloszenia.pslm@gmail.com. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M