Zmarł Krzysztof Penderecki

29.03.2020
Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość, że dnia 29 marca 2020 r. odszedł KRZYSZTOF PENDERECKI. Kompozytor, dyrygent i pedagog.

Małżonce i Rodzinie składamy głębokie wyrazy współczucia 

Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.  

https://penderecki-center.pl/krzysztof-penderecki
KRZYSZTOF PENDERECKI


Dnia 29 marca 2020 r. odszedł jeden z najwybitniejszych przedstawicieli kultury KRZYSZTOF PENDERECKI. Zasłynął przede wszystkim jako kompozytor – uznany za największego naszego twórcę od czasów Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego i jednego z największych współczesnych w skali światowej. Katalog Jego dzieł obejmuje wiele pozycji instrumentalnych i wokalno- instrumentalnych, wykonywanych na licznych estradach koncertowych świata i nagrywanych przez prestiżowe firmy fonograficzne w wykonaniu znakomitych artystów. Posługiwał się unikatowymi technikami kompozytorskimi, które w dużym stopniu wytyczyły nowe ścieżki twórczości muzycznej. Wielokrotnie dyrygował wykonaniami swoich utworów. 

Ważny rozdział Jego życia stanowiła działalność pedagogiczna. Po uzyskaniu w 1959 roku dyplomu z odznaczeniem w klasie kompozycji Stanisława Wiechowicza (studia rozpoczął u Artura Malawskiego) w krakowskiej Akademii Muzycznej – wówczas Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, był tam wykładowcą teorii muzyki i prowadził klasę kompozycji (w l. 1972-1975 kierownik Katedry). W l. 1972-1987 pełnił funkcję rektora macierzystej uczelni. Ponadto wykładał m.in. w Folkwang-Hochschule w Essen, w Yale University w New Haven. Wykształcił wielu uczniów – także uznanych kompozytorów.

Doradca muzyczny Radia Wiedeńskiego, m.in. pierwszy dyrygent orkiestry Norddeutscher Rundfunk w Hamburgu, dyrektor artystyczny Festiwalu Casalsa w San Juan (Puerto Rico), dyrektor muzyczny Sinfonii Varsovii. 

Światowej sławy twórca, laureat wielu prestiżowych nagród w kraju i za granicą, m.in. nagrody honorowej „Fryderyk 2000” (płyta „Siedem Bram Jerozolimy”). 

Kawaler wielu odznaczeń, m.in. Orderu Orła Białego (2005 r.). Dr h.c. kilkunastu uczelni w Polsce i na świecie. W 2000 r. na targach w Cannes otrzymał tytuł „Największy Żyjący Kompozytor”.

Odejście Krzysztofa Pendereckiego jest niewątpliwie wielką stratą dla polskiej i światowej kultury muzycznej.


Wiceprezes Zarządu Głównego SPAM

Katarzyna Janczewska - Sołomko


Benefity członkowskie

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M