Fonie Lublina - W kręgu muzyki Karola Kurpińskiego

14.03.2018

Fonie Lublina - W kręgu muzyki Karola Kurpińskiego


17 marca 2018, godz. 18.00
Trybunał Koronny 
Rynek 1, Lublin


W ramach drugiej już edycji cyklu Fonie Lublina skupimy się na twórczości polskich kompozytorów. Styl polski, w muzyce wieku XIX czy późniejszej, stał się bowiem rozpoznawalnym na świecie idiomem. Za sprawą bohaterów spotkań z muzyką w Trybunale Koronnym świat raz po raz słyszał o dziełach polskich kompozytorów i miał okazję doceniać ich często niecodzienne walory artystyczne. Dlatego też, w 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości, prezentujemy Państwu cykl koncertów, z których każdy poświęcony jest sylwetce Polaka – kompozytora, którego zasługi dla polskiej kultury muzycznej nie wymagają komentarza w formie publikacji – wymagają jedynie by zatonąć w dźwiękach polskiej literatury muzycznej. 

K. Kurpiński znany jest dziś nie tylko jako twórca opery Nędza uszczęśliwiona ale również jako kompozytor, który zapisał się w historii muzyki swoim Koncertem na klarnet i orkiestrę B-dur. Właśnie dlatego jego osoba stała się inspiracją do prezentacji lubelskim melomanom repertuaru przeznaczonego na instrumenty stroikowe. Podejmie się tego wyzwania zespół legitymujący się bogatym doświadczeniem wykonastwa muzyki kameralnej – Lubelskie Trio Stroikowe. Jako że polska muzyka silniej skoncentrowała się na instrumentach stroikowych dopiero w wieku XX, to właśnie kompozycje z tego okresu zabrzmią podczas tego otwierającego cykl spotkania – wśród nich znajdą się zaś utwory A. Tansmana, A. Szałowskiego, czy T. Paciorkiewicza. 
Utwory te wykona Lubelskie Trio Stroikowe w składzie: Jan Arnal - obój, Andrzej Mazur - klarnet i Wiesław Kaproń - fagot. Koncert poprowadzi Iwona Sawulska. 
WSTĘP WOLNY!