Czarowne duchy przeszłości

Czarowne duchy przeszłości
Przygotowując się do konkursu, często przychodziłam ćwiczyć w sali, gdzie raz w miesiącu obraduje Zarząd Główny SPAM przy ul. Marszałkowskiej 66/24.
Ze ścian spoglądały na mojej Trio te wszystkie postaci, które są legendą wiolinistki, pianistyki, dyrygentury, wokalistyki. Totalni bogowie. Oni założyli stowarzyszenie, choć w dawnych czasach działalność była dużo bardziej prężna. Niemniej patrząc na te zdjęcia, które dla mnie tyle znaczą, a dla przeciętnego Polaka tak niewiele, zadałam sobie pytanie kto będzie o nich pamiętał za 50 lat.
Aktorzy, pisarze, malarze- wszyscy zrzeszeni w swoich zawodowych stowarzyszeniach dbają o pamięć o najlepszych z nich. Tymczasem w naszym środowisku zjednoczeni są jedynie kompozytorzy. ZKP działa prężnie i dba o to by uczniowie szkół muzycznych i nierzadko ogólnych dobrze wiedzieli kto to był Krzysztof Penderecki.A to, że bez nas nigdy by nikt nie usłyszał jego dzieł, nierzadko się zapomina. Aktorzy też przecież interpretują dzieła literackie, a jednak doceniają swój zawód. SPAM został założony przez wykonawców. Wielkich profesorów. Jeśli nie zadbamy o pamięć o nich- jako środowisko- nikt tego nie zrobi. To nasze korzenie, a tymczasem o dorobku artystycznym Bacewiczów, czy Wiłkomirskich mówi się stanowczo za mało. Dzięki SPAMowi udało się stworzyć stronę o Irenie Dubiskiej. Ale jest wielu, wielu których należało by dla potomnych osadzić w XXI wiecznych przekaźnikach informacji, by ich nagrania, zdjęcia, życie pełne pasji, było dostępne dla potomnych. SPAM jest otwarty na działania muzykologiczne w tym zakresie. I to jest kolejne ponieważ- jestem w SPAMie, bo to zaszczyt kontynuować dzieło tak wspaniałych muzyków. Oby dzięki włączeniu się w popularyzację wiedzy o nich, pamięć o muzykach wykonawcach- wielkich swojej epoki- nigdy nie zgasła.
A. Demowska-Madejska