Wielcy Polscy Muzycy

Maria Drewniakówna – urodziła się w 1908 roku w Rozbórzu (powiat Przeworski). Kształciła się w Stanisławowie, Warszawie i we Lwowie. Po ukończeniu studiów wokalnych w 1936 roku, rozpoczęła działalność artystyczną jako śpiewaczka-solistka Polskiego Radia. Dokonała prawykonań utworów m.in. Grażyny Bacewicz (pieśń „Róże” na sopran i fortepian, prawykonana w 1934 w Warszawie z akompaniamentem Kiejstuta Bacewicza,”Trzy pieśni na sopran i fortepian” prawykonane w 1938 w Warszawie), Artura Malawskiego, Andrzeja Panufnika i Witolda Rudzińskiego. W okresie okupacji brała udział w prywatnych koncertach, w tym zorganizowanych przez Radę Główną Opiekuńczą (RGO) – (polska organizacja charytatywna działająca podczas II wojny światowej), przeznaczając dochód dla najbiedniejszych i potrzebujących. Po wyzwoleniu w latach 1946 do 1949 koncertowała w filharmoniach i rozgłośniach radia Bułgarii, Czechosłowacji, Jugosławii i ZSRR, wykonując pieśni polskie, a w szczególności muzykę Karola Szymanowskiego. Za propagowanie polskiej pieśni współczesnej za granicą, otrzymała w 1947 roku nagrodę PWM. W 1949 roku nagrała Pieśni Kurpiowskie dla UNESCO. Za wysoki poziom artystyczny wykonywanych utworów wokalnych została wyróżniona w roku 1955 przez Polskie Radio. Na II Festiwalu Muzyki Polskiej otrzymała nagrodę za wykonanie III Symfonii Karola Szymanowskiego. Występowała we wszystkich filharmoniach polskich biorąc udział w koncertach symfonicznych i kameralnych, organizowanych przez Artos, SPAM, WTM i Telewizję Polską. . Nagrała wiele utworów dla Polskiego Radia. W 1958 roku została członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, w którym od 1974 roku działała w Zarządzie Koła Seniorów.
Za swoją działalność otrzymała m.in.: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodę Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (1947) za propagowanie polskiej muzyki, Złotą Odznakę Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008).
Zmarła 30 września 2014 w wieku 106 lat, 7 października została pochowana na cmentarzu ewangelicko-augsburskim.
Promowanie działalności artystów oraz koncertów i wydarzeń muzycznych o charakterze edukacyjnym współfinansowano ze środków ZAW STOART www.stoart.org.pl #stoart #stoartwspieramuzyke.




