Zmarła Joanna Tic Ramos

Z głębokim żalem przekazujemy niezwykle smutną dla nas informację, że po ciężkiej i długiej walce z chorobą odeszła Joanna Tic Ramos, wpaniała flecistka, członkini Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.
Składamy wyrazy współczucia i żalu Christianowi Ramosowi oraz całej Rodzinie Asi. 

Czytaj więcej »

IV Międzynarodowy Festiwal Puzonu Historycznego i Cynku

ARS CANTUS

Środa, 22 listopada 2023, godz. 18.00
Teatr Wielki - Opera Narodowa – Sale Redutowe
Warszawa, plac Teatralny 1

Wstęp wolny!
Czytaj więcej »

IV Międzynarodowy Festiwal Puzonu Historycznego i Cynku

SABIONETTA

Poniedziałek, 20 listopada 2023, godz. 18.00 
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Sala im. Henryka Melcera 
Warszawa, ul. Okólnik 2

Wstęp wolny! 
Czytaj więcej »

!!ZAPRASZAMY NA FESTIWAL!!

IV Międzynarodowy Festiwal Puzonu Historycznego i Cynku

Poniedziałek 20.11.2023, 18:00 - Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina - SABIONETTA
Środa 22.11.2023, 18:00 - Teatr Wielki-Opera Narodowa - ARS CANTUS
Sobota 25.11.2023, 18:00 - Teatr Wielki-Opera Narodowa - LA TEMPESTA

WSTĘP WOLNY!
Czytaj więcej »

MKiDN proponuje rozszerzenie uprawnień emerytalnych tancerzy i muzyków

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego proponuje rozszerzyć uprawnienia emerytalne niektórych zawodów artystycznych poprzez nadanie statusu pracy w szczególnych warunkach zawodom scenicznym wymagającym bardzo dużej wydolności oddechowej lub koordynacji i sprawności ruchowej oraz przyznanie niektórym grupom artystów prawa do emerytur pomostowych, a w pewnych przypadkach obniżenie wieku wymaganego do otrzymania tego świadczenia.
Czytaj więcej »

Zmarł Członek Zasłużony SPAM Grzegorz Sutt

Z głębokim żalem zawiadamiamy, iż 19 października 2023 r. zmarł Grzegorz Sutt, adiunkt Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku i Prodziekan tejże uczelni w latach 1975-1976. Był m. in. Dyrygentem Państwowej Opery Bałtyckiej, Pedagogiem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku, a także Prezesem Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków i współzałożycielem Orkiestry Kameralnej Przymorze. W latach 2009-2011 pod jego batutą wybrzmiewały dźwięki Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej. Współpracę z orkiestrą zakończył dyrygując wielkie dzieło Mozarta - Requiem. A tak o swoim Ojcu pisze jego Syn, Piotr Sutt:
"Dzisiaj zabrzmiał ostatni akord twórczego życia Wspaniałego Człowieka i Wielkiego Artysty. Maestro Grzegorz Sutt przeniósł się do świata najpiękniejszych melodii, harmonii, rytmów i krainy wiecznej młodości. Po latach pracy z ukochaną całym sercem młodzieżą, orkiestrami filharmonicznymi, zespołami teatrów operowych i dziesiątkami studentów zamknął wielkie dzieło swojego pięknego życia. Pozostanie w naszych sercach na zawsze tak jak sztuka, radość i miłość którą obdarzał nas wszystkich.❤️"
Czytaj więcej »

MKiDN planuje poszerzyć uprawnienia emerytalne niektórych artystów!

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) chce zmian w systemie emerytalnym dla wybranych grup artystycznych – zawodów scenicznych, które charakteryzują się dużą potrzebą wydolności oddechowej oraz koordynacji i zręczności ruchowej. Według poprawki opracowanej przez MKiDN zawody te mają uzyskać status prac wykonywanych w szczególnych warunkach. Pewne kategorie artystów mogą liczyć na przyznanie emerytur pomostowych czy obniżenie wieku emerytalnego.
Czytaj więcej »

Nowy Członek Zarządu Głównego SPAM


Zarząd Główny SPAM uchwałą nr 31 powołał Panią Barbare Kubiak do pełnienia funkcji Członka Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, po rezygnacji przez Pana Tomasza Żymłę. 

Czytaj więcej »

KURSY MISTRZOWSKIE

Zapraszamy do Teatru Wielkiego - Opery Narodowej na Kursy mistrzowskie - warsztaty gry na puzonie historycznym i cynku, prowadzone przez światowej sławy instrumentalistki - Stephanie Dyer – puzon historyczny (Wielka Brytania) i Annę Schall – cynk (Niemcy).
Czytaj więcej »

IV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL PUZONU HISTORYCZNEGO I CYNKU 2023

W dniach 20-25 listopada br. odbędzie się organizowany po raz kolejny przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Międzynarodowy Festiwal Puzonu Historycznego i Cynku. Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w salach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej i Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina. W ramach tegorocznej czwartej edycji wydarzenia odbędą się koncerty festiwalowe oraz warsztaty gry na puzonie historycznym i cynku, prowadzone przez światowej sławy instrumentalistki - Stephanie Dyer – puzon historyczny (Wielka Brytania) i Annę Schall – cynk (Niemcy).

Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 20 listopada o godzinie 18:00 w Sali im. H. Melcera UMFC od wykładu o renesansowych instrumentach dętych oraz koncertu z użyciem tych instrumentów w wykonaniu warszawskiego zespołu Sabionetta.

Następnym wydarzeniem, które odbędzie się w Salach Redutowych Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, 22 listopada o godzinie 19:00, będzie koncert wrocławskiego zespołu Ars Cantus. Wieczór poświęcony będzie w całości twórczości Piotra z Grudziądza. Muzyce towarzyszyć będzie prelekcja o życiu i twórczości kompozytora w wykonaniu dr hab. Pawła Gancarczyka z PAN.

Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert uczestników i wykładowców kursów mistrzowskich wraz z muzykami warszawskiego zespołu La Tempesta, podczas którego usłyszymy utwory wielkich mistrzów późnego renesansu takich jak Giovanni Gabrireli, Heinrich Schütz czy Mikołaj Zieleński. Koncert finałowy odbędzie się również w Salach Redutowych Teatru Wielkiego-Opery o godzinie 18:00. Dyrektorem Festiwalu jest Piotr Dąbrowski.

IV Festiwal Puzonu Historycznego i Cynku Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu “Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej »

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M