ZAPRASZAMY NA KONCERT

FILHARMONIA im. ROMUALDA TRAUGUTTA

Założona przez Tadeusza Kaczyńskiego w 1983 roku

Krzysztof Kur – Dyrektor Ryszard Cieśla – Dyrektor Artystyczny


Polskie drogi do Niepodległości

Festiwal Lato Seniora – środa, 1 sierpnia 2018 godz. 17.05

Czytaj więcej »

Urodziny fonografu

Samodzielne Koło Muzykologów Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, Sekcja Fonotek Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk uprzejmie informują, że w dniach 25-26 września 2018 roku w lokalu ISPAN w Warszawie odbędzie się konferencja popularno-naukowa z okazji 140. rocznicy opatentowania przez Thomasa Alvę Edisona fonografu "Fonografia dla muzyki i nauki: historia, relacje, współczesność."


Serdecznie zapraszamy.


Szczegółu zostaną podane w terminie późniejszym.


Telefon kontaktowy: pani Ewelina Grygier 502 853 267; e-mail: urodzinyfonografu@gmail.com

Czytaj więcej »

Koncert „Berżeretki po latach”

Nowa strona o Antonim Wicherku

Zapraszamy do obejrzenia strony internetowej poświęconej Prezesowi SPAM Antoniemu Wicherkowi.

www.antoniwicherek.pl

www.antoniwicherek.pl/index.php/biografia
Czytaj więcej »

Koncert Pamięci w dniu urodzin Nestora ś.p. profesora Bohdana Łukaszewicza

"Koncert Pamięci w dniu urodzin Nestora ś.p. profesora Bohdana Łukaszewicza"

14 maja 2018 r. godz. 19.00 

Sala Koncertowa, ul. Podleśna 2, Białystok

Wstęp wolny

Czytaj więcej »

NOWA ZAKŁADKA

Szanowni Państwo,

W nowej zakładce " O Stowarzyszeniu" można będzie przeczytać o najciekawszych i najważniejszych zagadnieniach jakie były omawiane podczas zebrań Zarządu Głównego SPAM.

Czytaj więcej »

Suwałki Zapraszają !

ZAPRASZAMY NA:

I MIĘDZYNARODOWY KONKURS SZTUKI WOKALNEJ SUWAŁKI 24-26 SIERPNIA 2018 r.
 oraz
 VI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ARS MUSICA SUWAŁKI 14 SIERPIEŃ -14 PAŹDZIERNIKA.
Czytaj więcej »

Pożegnanie Damy Polskiej Wiolinistyki WANDY WIŁKOMIRSKIEJ

Pożegnanie Damy Polskiej Wiolinistyki WANDY WIŁKOMIRSKIEJ

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 15 maja 2018 roku o godz. 14.00
w domu pogrzebowym na Powązkach Wojskowych,
po czym nastąpi odprowadzenie na Stare Powązki do grobu rodzinnego. 
Czytaj więcej »

Żegnamy Damę Polskiej Wiolinistyki WANDĘ WIŁKOMIRSKĄ

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, iż dnia 1 maja 2018 roku odeszła wspaniała artystka, Dama Polskiej Wiolinistyki WANDA WIŁKOMIRSKA

Członek-Założyciel oraz Członek Honorowy Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Laureatka Nagrody Orfeusz'79 za wykonanie Koncertu na skrzypce i orkiestrę smyczkową Andrzeja Panufnika. Przez 3 kadencja zasiadała w Zarządzie Głównym, była członkiem Zarządu Sekcji Solistów i Dyrygentów, a także reprezentowała nasze stowarzyszenie w innych gremiach (m.in. w powołanym przez SPAM w 1966 roku Komitecie Ochrony Praw Artystów Wykonawców).

Laureatka i juror międzynarodowych konkursów wiolinistycznych, wieloletnia solistka Filharmonii Narodowej w Warszawie. Pozostawiła liczne nagrania.

Była najwybitniejszą skrzypaczką polską, godnie reprezentowała naszą kulturę muzyczną  zarówno w kraju, jak i na całym niemal świecie, wykonując między innymi wiele utworów polskich kompozytorów. Niemal do legendy przeszła Jej mistrzowska interpretacja I Koncertu skrzypcowego Karola Szymanowskiego.

Od pewnego momentu z pasją przekazywała swoją wiedzę i umiejętności młodym muzykom jako pedagog uczelni w Mannheim i w Sydney.

Uhonorowana licznymi tytułami i wieloma odznaczeniami, m.in. Doctor h.c. Akademii Muzycznej w Łodzi, Obywatel Honorowy miasta Kalisza oraz miasta Świdnika, odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze - "Gloria Artis", a także innymi.

Odejście Wandy Wiłkomirskiej to niepowetowana strata zarówno dla kultury polskiej, jak i światowej.

Czytaj więcej »

Nadzwyczajny Koncert Charytatywny na rzecz Joanny Tic-Ramos

Nadzwyczajny Koncert Charytatywny na rzecz Joanny Tic-Ramos


29 kwietnia 2018, godzina 18.00
Filharmonia Narodowa w Warszawie

Nadzwyczajny Koncert Charytatywny na rzecz Joanny Tic-Ramos poprowadzi znakomity dyrygent młodego pokolenia, Paweł Kapuła. Solistką będzie Marianna Żołnacz, laureatka m.in. nagrody Koryfeusz Roku 2017.

Rodzaj koncertu: Koncert nadzwyczajny, symfoniczny
Sala: Koncertowa
Cena: 25, 40 zł

Wykonawcy:
Orkiestra Filharmonii Narodowej
Paweł Kapuła - dyrygent
Marianna Żołnacz - flet
Anna Popek - prowadzenie koncertu
Paweł Burczyk - prowadzenie aukcji

Program:
Ignacy Jan Paderewski - Uwertura na orkiestrę symfoniczną [9’]
Carl Philipp Emanuel Bach - Koncert fletowy d-moll Wq 22
Przerwa [30']
Dmitrij Szostakowicz - I Symfonia f-moll op. 10 [31’]

Joanna Tic-Ramos jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fletu poprzecznego prof. Elżbiety Dastych-Szwarc. Ukończyła również Studium Muzyki Dawnej na warszawskiej uczelni. Jest dwukrotną stypendystką Austriackiego Forum Kultury i Austria Barock Akademie. W 2009 roku jako solistka prawykonała koncert na flet i orkiestrę Wolframa Wagnera wraz z Lubelską Orkiestrą Symfoniczną. W tym samym roku wyjechała wraz z mężem do Chile. Tam urodziło się ich pierwsze dziecko. Od 2011 do 2013 roku była pierwszą flecistką Orkiestry Symfonicznej ULS w La Serena (Chile). Przebywając w Chile, często dokonywała prawykonań utworów kompozytorów latynoamerykańskich w zespołach kameralnych oraz jako członkini orkiestry symfonicznej. W 2012 roku, podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej w Santiago, jej interpretacja utworu kompozytora Gabriela Galveza zyskała nominację do nagrody muzycznej „Altazor” w kategorii najlepsze wykonanie. W Chile Joanna prowadziła również działalność edukacyjną, prowadząc warsztaty z Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną oraz organizując koncerty edukacyjne dla przedszkolaków z najbiedniejszych dzielnic IV regionu Chile.

W 2013 roku Joanna Tic-Ramos wraz z rodzina wróciła do Polski, gdzie uczyła w szkołach muzycznych i prowadziła koncerty edukacyjne z Małą Filharmonią. W 2014 roku wraz z mężem założyła Ensamble Insularoj - zespół propagujący współczesną muzykę latynoamerykańską. Zespół zagrał kilkakrotnie w Polsce oraz w Niemczech, podczas Festiwalu Latynoamerykańskiego we Frankfurcie nad Menem.

W 2015 roku Joanna urodziła drugie dziecko, a kiedy córeczka ma rok, w 2016 roku u jej mamy został zdiagnozowany rak piersi z przerzutami do węzłów chłonnych. Przeszła operację oszczędzającą piersi oraz chemioterapię, którą zniosła bardzo źle. Próbowała również leczyć się metodami opartymi na immunoterapii, które jednak nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. W listopadzie 2017 roku badania kontrolne wykazały liczne przerzuty do kości oraz wznowę miejscową. Obecnie Joanna jest w trakcie leczenia bisfosfonianami, środkami hormonalnymi oraz czeka na operację jajników wraz z jajowodami. Leczy się w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów. Obecnie stosowane metody leczenia nie są zbyt obiecujące, a jedynie hamują rozwój choroby.

Joanna mieszka w Warszawie wraz z mężem i dwójką dzieci w wieku 2 i 7 lat. Pozostała część rodziny niestety nie mieszka w stolicy. Praca zawodowa Joanny jest niemożliwa, ponieważ ciągłe badania, pobyty w szpitalach i operacje nie pozwalają na stałą i normalną pracę. Mąż, pianista, pracuje w dwóch szkołach muzycznych.

"Miarą Twojego człowieczeństwa, jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka" - ks. Mieczysław Maliński

W połowie roku 2017 dotarła do nas niezwykle smutna wiadomość o ciężkiej chorobie Joanny Tic-Ramos. Dla wielu muzyków Orkiestry Filharmonii Narodowej to bliska osoba, dla innych zwykła koleżanka lub po prostu obca osoba. Niemniej informacja o sytuacji Joanny oraz jej rodziny poruszyła serca nas wszystkich. Determinacja jaką wykazuje się na co dzień w walce z chorobą, ale również świadomość jak silny wpływ wywiera to na życie jej męża i dwójki malutkich dzieci, zainspirowały muzyków Orkiestry Filharmonii Narodowej do podjęcia działań mających na celu okazanie wsparcia w tej jakże trudnej sytuacji.

OFN postanowiła zorganizować koncert charytatywny, podczas którego zbierane będą środki na leczenie oraz codzienne funkcjonowanie Joasi i Jej rodziny. Zapraszamy Państwa do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu, gdzie piękno nienamacalnej sztuki spotyka się ludzką dobroczynnością.

Koncert symfoniczny poprowadzi znakomity dyrygent młodego pokolenia, Paweł Kapuła, a jako solistka wystąpi Marianna Żołnacz, laureatka nagrody Koryfeusz Roku 2017 oraz wielu innych wyróżnień, potwierdzających jej wyjątkowy talent mimo młodego wieku.

Podczas przerwy odbędzie się aukcja, którą poprowadzi Paweł Burczyk. W przeprowadzeniu zbiórki oraz aukcji - finansowego wparcia na dalsze leczenie Joanny Tic-Ramos - pomaga Fundacja Sedeka, opiekująca się na co dzień Joanną. W zbiórkę tę zaangażowanych jest wiele osób i podmiotów.

Organizatorami koncertu są: SPAM (Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, spa-m.pl), wspierający działalność muzyków od 1956 roku, oraz Filharmonia Narodowa. Dzięki Nim jak i wielu innym podmiotom, patronom, ludziom dobrej woli - inicjatywa muzyków Filharmonii Narodowej może zostać zrealizowana.

Artyści OFN pragną zaznaczyć, że wszystkie osoby zaangażowane w przygotowanie i realizację koncertu nie pobierają z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. 

Marzeniem muzyków Orkiestry Filharmonii Narodowej jak i całej Instytucji jest stworzenie cyklicznego, corocznego wydarzenia, podczas którego zbierane będą fundusze na rzecz artystów znajdujących się w ciężkiej sytuacji zdrowotnej i życiowej.

Pragniemy dzielić z Państwem to wydarzenie i liczymy na Państwa współudział!
Czytaj więcej »

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M