List otwarty przedstawicieli europejskiego Sektora Kultury i Sektora Kreatywnego

Informacja dotycząca Listu otwartego przedstawicieli europejskiego Sektora Kultury i Sektora Kreatywnego do KE oraz rządów krajów członkowskich UE

Czytaj więcej »

"poGŁOSka - tam, gdzie możliwości spotykają się z wyobraźnią i wiedzą o nowych zadaniach wokalnych" odcinek 1


Odcinek 1 cyklu edukacyjnego Joanny Freszel pt. "poGŁOSka"

"poGŁOSka - tam, gdzie możliwości spotykają się z wyobraźnią i wiedzą o nowych zadaniach wokalnych.
Jest to cykl spotkań związanych ze współczesną sztuką wokalną, poświęcony jej najciekawszym zagadnieniom. Wybrane, omówione, a następnie zaprezentowane w nagraniach lub na żywo nowe zadania wokalne, wcześniej nieopisywane lub mało znane w polskiej literaturze, mają być źródłem wiedzy i inspiracji dla śpiewaków, kompozytorów, muzykologów, ale przede wszystkim dla melomanów."

Czytaj więcej »

Cykl edukacyjny Joanny Freszel pt. "poGŁOSka"

"poGŁOSka - tam, gdzie możliwości spotykają się z wyobraźnią i wiedzą o nowych zadaniach wokalnych."

Jest to cykl spotkań związanych ze współczesną sztuką wokalną, poświęcony jej najciekawszym zagadnieniom. Wybrane, omówione, a następnie zaprezentowane w nagraniach lub na żywo nowe zadania wokalne, wcześniej nieopisywane lub mało znane w polskiej literaturze, mają być źródłem wiedzy i inspiracji dla śpiewaków, kompozytorów, muzykologów, ale przede wszystkim dla melomanów.
Czytaj więcej »

Akcja Znicz - Wspominamy

Prof. Marek Szwarc

Odszedł nieoczekiwanie. Pozostawił po sobie tylko dobre wspomnienia.
Był człowiekiem wielkiej wiary i pewnie chciałby, żebyśmy dzisiaj wspominając czas jaki mięliśmy dany z nim spędzić nie zapomnieli pomodlić się za jego duszę.
28.07.2020 r. – odszedł prof. Marek Szwarc
Wspomnijmy naszego Przyjaciela cudownego człowieka ,wybitnego artystę Roztaczającego niesamowitą energię i radość życia. Pełnego wiary i ufności w Boga.
Urodził się w Warszawie w 1939 roku. Studiował grę na skrzypcach w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna im. I.J Paderewskiego) w Poznaniu w klasie prof. Edwarda Statkiewicza, którą ukończył z wyróżnieniem. W 1962 roku otrzymał wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1962). Rząd belgijski przyznał mu stypendium i w roku akademickim 1966/1968 pogłębiał umiejętności wiolinistyczne u André Gertlera w Brukseli, oraz Louisa Pouleta (muzyka kameralna). Ukończył oba kursy z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonalił w Sienne na kursach mistrzowskich prowadzonych przez Franco Gulli (skrzypce) i Riccardo Brengola (muzyka kameralna).
W latach 1973–75 występował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej jako solista i członek orkiestry.
40 lat swojego życia poświęcił pracy w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Był muzykiem orkiestry, a w latach 1976-2002 jej koncertmistrzem.
Kiedy z inicjatywy Tadeusza Ochlewskiego, dyrektora PWM w 1967 roku powstała orkiestra kameralna „ Con moto ma cantabile” Marek Szwarc został jej liderem,a z czasem kierownikiem do końca jej działalności w roku 1982. Zespół w tym czasie przyciągał na koncerty tłumy publiczności, odegrał ważną rolę w popularyzacji muzyki dawnej, zwłaszcza polskiej.
Z Poznaniem nie rozstał się nigdy , bowiem w latach 1968 -90 wraz z pianistą prof. Waldemarem Andrzejewskim stworzył duet, z którym wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą.
W Poznaniu też rozpoczął swoją misję pedagogiczną (1968 r.) w Akademii Muzycznej im. I.J Paderewskiego.
Nauczał również w Akademii Muzycznej G. i K. Bacewiczów w Łodzi.
Od 1991 roku prowadził zajęcia ze studiów orkiestrowych i zespołów kameralnych w Warszewskim UMFC. Swoją pedagogiczną pasję kultywował na Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich w Łańcucie, gdzie prowadził klasę skrzypiec i orkiestrę.
W roku akademickim 2004/2005 prowadził klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Keimyunga w Daegu (Korea Południowa).
Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.
Czytaj więcej »

Fonie Lublina - Muzyka religijna ostatniego ćwierćwiecza

Muzyka religijna ostatniego ćwierćwiecza

7 listopada 2020, godz. 19.00
Bazylika oo. Dominikana w Lublinie
Czytaj więcej »

WYBORY ODDZIAŁU WARSZAWSKIEGO SPAM

Szanowni Państwo,
Kończy się kadencja obecnego Zarządu, wobec tego musimy przeprowadzić wybory nowych władz Oddziału Warszawskiego SPAM.
Czytaj więcej »

Escape from the shadows

Premiera na Facebooku oraz kanale YouTube Aleksandry Demowskiej-Madejskiej
29 października (czwartek) 2020, godz. 21:30
Projekt "Escape from the shadows" ma na celu przypomnienie artystycznemu światu i publiczności wartościowych, niemal zapomnianych dzieł, pozostających w cieniu koncertowego wykonawstwa kameralnego, przeznaczonego na altówkę z fortepianem. Polska premiera koncertowa utworów odbyła się w ramach IV Festiwalu WarszeMuzik w sierpniu 2020 roku.
Czytaj więcej »

Krakowski Festiwal Akordeonowy 2020

V Krakowski Festiwal Akordeonowy dobiegł końca, krótka relacja z całości wydarzenia.

Klipy z każdego dnia festiwalowego produkcji Chillology są dostępne na
naszym kanale na YouTube:
https://www.youtube.com/channel/UCuFawWFalFueZaZnPcNE0Zg/videos

Reportaże fotograficzne (autorzy są oznaczeni pod zdjęciami) znajdą
Państwo na naszej stronie www w zakładce "My w Obiektywie":
https://krakowskifestiwalakordeonowy.pl/v-krakowski-festiwal-akordeonowy-2020-2/
Czytaj więcej »

KORYFEUSZ 2020

7 listopada na antenie TVP Kultura poznamy laureatów dziesiątej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Laureaci wybrani przez środowisko muzyczne odbiorą statuetki w kategoriach: Osobowość rokuWydarzenie rokuNagroda honorowa oraz Odkrycie roku.

Rada Programowa ds. Muzyki Instytutu Muzyki i Tańca podczas posiedzenia 30 września wytypowała nominowanych we wszystkich kategoriach spośród nadesłanych 187 kandydatur.

O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej 2020 w kategorii Osobowość roku rywalizować będą:

  • Adam Bałdych – za kreatywność na polu jazzu i wykonawstwa muzyki współczesnej, za twórcze łączenie obu tych dziedzin oraz za wielką wyrazistość muzycznych interpretacji.
  • Łukasz Długosz – za inspirowanie kompozytorów, przyczynienie się do powstania nowych dzieł muzycznych i znakomite wykonawstwo muzyki współczesnej.
  • Anna Szostak-Myrczek – za stworzenie i prowadzenie chóru Camerata Silesia, za wizjonerską politykę repertuarową tego zespołu.
  • Adam Sztaba – za uszlachetnianie kultury popularnej, za łączenie ludzi w trudnym okresie pandemii w projekcie #wdomuzagrane.
  • Lutosławski Piano Duo – Emilia Sitarz i Bartek Wąsik – za niestandardowość, śmiałość programową i znakomitą klasę interpretacji utworów różnych muzycznych epok, w tym najnowszych.
Czytaj więcej »

Szczeciński Chór Kameralny

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M