I Letni Koncert Kameralny Muzyki Polskiej i Amerykańskiej w Dworku Kościuszków w Lublinie

Ogród Botaniczny UMCS i Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków zapraszają na I Letni Koncert Kameralny Muzyki Polskiej i Amerykańskiej w Dworku Kościuszków w Lublinie pt. "Od Ludomira Michała Rogowskiego do George’a Gershwina”. Wydarzenie odbędzie się 11 sierpnia 2024 roku o godz. 12.00. Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja zaproszeń.

Wystąpią śpiewaczka Dorota Całek, saksofonistka Alicja Wołyńczyk-Raniszewska i pianistka Urszula Świerczyńska.

W ich wykonaniu zabrzmią utwory urodzonego na Lubelszczyźnie Ludomira Michała Rogowskiego, patrona jednej z ulic na pobliskim Osiedlu im. Stanisława Moniuszki. Twórczość Rogowskiego jest wciąż odkrywana, m.in. dzięki artystom, związanym ze Stowarzyszeniem Polskich Artystów Muzyków. Tym razem zaprezentują jego pieśni skomponowane do poezji Stanisława Długosza, który był oficerem I Brygady Legionów Polskich i zginął pod Lubartowem 6 sierpnia 1915 roku podczas walk z Rosjanami.

Usłyszymy również interpretacje muzyki kameralnej Mariana Sawy, urodzonego w Krasnymstawie na Lubelszczyźnie i  współczesnego kompozytora, pianisty oraz teoretyka Marcina Tadeusza Łukaszewskiego.

Muzykę kontynentu amerykańskiego w programie reprezentować będą utwory wybitnego George’a Gershwina, a także Joaquína Nina y Castellanosa - kubańskiego kompozytora i pianisty pokolenia Rogowskiego.

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin dr Krzysztofa Żuka.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Czytaj więcej »

Brzmienie Fest


III Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Brzmienie Fest" 

J E S I E Ń 2 0 2 4


Czytaj więcej »

Wielcy Polscy Muzycy

Eugenia Umińska - urodziła się w Warszawie w 1910 roku. Ojciec jej, Teodor Umiński był w latach międzywojennych radcą w Ministerstwie Komunikacji, matka była nauczycielką muzyki.

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w 5-tym roku życia wykazując duże zdolności, doskonały słuch i pasję do muzyki. Pierwszymi nauczycielami Eugenii Umińskiej byli: Gabriela Jabłońska i Mieczysław Michałowicz. Warszawskie konserwatorium Muzyczne, w klasie prof. Józefa Jarzębskiego, ukończyła w 1927 roku, uzyskując odznaczenie, nagrodę pieniężną i stypendium na studia za granicą. Jednocześnie zdała maturę w Państw. Gimnazjum im. Hoffmanowej w Warszawie. Następnie odbyła studia za granicą – w mistrzowskiej klasie u słynnego pedagoga prof. Seroika w Czechosłowacji w latach 1927-1928, oraz u znakomitego muzyka rumuńskiego Georges Enesed w Paryżu w latach 1930-1932. Przed 1939 rokiem koncertowała w Anglii, Bułgarii, Czechosłowacji, Finlandii, Francji, Grecji, Holandii, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Szwecji, i innych. Były to występy solowe, symfoniczne, kameralne i radiowe. Ważniejsze jej występy to koncerty z Karolem Szymanowskim z programem utworów skrzypcowych kompozytora. Koncerty te odbyły się w Bolonii, Berlinie i Warszawie.

Czytaj więcej »

Wielcy Polscy Muzycy

Ada Sari – Jadwiga Szajerówna (ur. 1889 r. w Wadowicach), jedna z najznakomitszych śpiewaczek koloraturowych. Studiowała w Mediolanie a pierwsze występy (około 1912 roku) dawała w Rzymie i Krakowie, odnosiła wielkie sukcesy występując na największych scenach świata. W 1923 roku została zaangażowana przez Arturo Toscaniniego do La Scali w Mediolanie. Następnie odbyła tournée po Ameryce Północnej i Południowej. Adę Sari nazywano królową koloratury. Była uwielbiana, w teatrach całego świata wystawiano jej portrety i rzeźby. W 1936 sprzedała swoje mieszkanie w Mediolanie i powróciła na stałe do Warszawy, gdzie przebywała w okresie okupacji i Powstania Warszawskiego. Jej Warszawskie mieszkanie doszczętnie spłonęło. Przebywała w obozie w Pruszkowie a następnie wyjechała do Krakowa. Po wojnie osiadła w Warszawie poświęciwszy się pracy pedagogicznej jako profesor PWSM. W 1966 roku odbył się jej jubileusz w Teatrze Wielkim – 80- lecie urodzin i 60-lecie pracy artystycznej. Jej uczennicami były m.in. Halina Mickiewiczówna de Larzac, Bogna Sokorska, Urszula Trawińska-Moroz, Nina Stano, Maria Fołtyn, Zdzisława Donat, Lidia Kłobucka. Była współzałożycielką i członkiem honorowym Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków SPAM, twórczynią Koła Seniorów. Zmarła w Ciechocinku, 12 lipca 1968 roku, w wieku 82 lat. W wycinku z gazety, zamieszczonym w kronice SPAM napisano: „W prawdzie sędziwy wiek – 82 lata – w każdej chwili pozwalał spodziewać się katastrofy, ale właśnie słowo „sędziwy” zupełnie nie pasowało do Ady Sari, zawsze pełnej życia i młodzieńczego niemal zapału, gdy szło o sprawy jej umiłowanej sztuki. Była jedną z ostatnich już, nie tylko w Polsce, lecz i całym świecie, przedstawicielek wspaniałej epoki bel canta – epoki, która w dziedzinie twórczości operowej zamknęła się około połowy ubiegłego stulecia, lecz w dziedzinie odtwórczości wokalnej trwała jeszcze niemal do trzydziestych lat naszego wieku...”
Promowanie działalności artystów oraz koncertów i wydarzeń muzycznych o charakterze edukacyjnym współfinansowano ze środków ZAW STOART www.stoart.org.pl #stoart #stoartwspieramuzyke
Czytaj więcej »

Dni Muzyki Instrumentalnej w Dusznikach Zdrój w dniach 30 czerwca - 08 lipca 2024 r.


41. Kurs Interpretacji w Zakresie Gry na Instrumentach Dętych 
realizowany w ramach 
Dni Muzyki Instrumentalnej w Dusznikach Zdrój 
w dniach 30 czerwca - 08 lipca 2024 r.
Czytaj więcej »

Wielcy Polscy Muzycy

Prof. Margerita Trombini-Kazuro – pianistka, klawesynistka i pedagog, była członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Urodziła się 19 listopada 1891 roku w Warszawie. Była córką Cezara Trombini – włoskiego skrzypka, dyrygenta, który przez kilkanaście lat był dyrektorem Opery Warszawskiej. Jej matką była Emilia Dąbrowska śpiewaczka. Ukończyła studia pianistyczne u prof. Rudolfa Strobla w Warszawie, a następnie wyjechała do Rzymu, gdzie w Accademia di Santa Cecilia uzyskała tytuł „Magistero” w klasie fortepianu Giovanniego Sgambatiegio. Pod kierunkiem Wandy Landowskiej studiowała grę na klawesynie, stała się również w tej dziedzinie wybitną specjalistką. Występowała na czołowych estradach w całej Europie. W 1923 zawiera związek małżeński z prof. Stanisławem Kazuro – wybitnym propagatorem kultury muzycznej, znanym kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, pierwszym rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w powojennej Warszawie, mającym wielkie zasługi w odbudowie uczelni.

W 1919 roku została przyjęta w poczet pedagogów Konserwatorium Warszawskiego przez ówczesnego dyrektora Emila Młynarskiego. Z uczelnią związała całe swoje życie. Wykształciła wielką liczbę wspaniałych polskich artystów. W okresie okupacji pracowała w konspiracji nauczając w konspiracyjnym konserwatorium na ulicy Sienkiewicza 12 w Warszawie oraz biorąc udział w koncertach w kawiarniach m.in. w kawiarni Dąbrowskiego przy ulicy Bagatela. Po wojnie wystąpiła z pierwszym recitalem chopinowskim w wyzwolonej Warszawie. Kontynuowała pracę pedagogiczną pełniąc przez wiele kadencji obowiązki kierownika Katedry Fortepianu. Była jurorem wielu konkursów międzynarodowych m.in. czterokrotnie konkursu Chopinowskiego w Warszawie, w USA, Rio de Janeiro, Moskwie, Padwie czy Lipsku. Za swoją działalność otrzymała szereg odznaczeń m.in.: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Zasłużony Działacz Kultury, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Państwową Nagrodę Artystyczną I stopnia i inne. Zmarła 1 stycznia 1979 roku w Warszawie.

Czytaj więcej »

Promocja Polskich Muzyków

dr Maja [Maya] Baczyńska – muzyk i performerka, scenarzystka i reżyserka, pedagog specjalny i arteterapeutka, poetka, librecistka, autorka opowiadań dla dzieci i publicystka.

  • Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawiev(gra na organach), doktor sztuk muzycznych. Ukończyła seminarium krytyki muzycznej oraz Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne. Absolwentka Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego, Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu (pedagogika specjalna), Akademii Filmu i Telewizji oraz Wajda School.

  • Laureatka nagród muzycznych, poetyckich (m.in. I nagroda Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Złotą Pszczołę” na tomik poetycki, I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Śląski Shakespeare”), filmowych i teatralnych.

  • Autorka libretta do Pasji na solistów, chór i orkiestrę Rafała Kłoczko, a także filmów (m.in. Miła, padnij!, Kilka pytań o słyszenie świata, Prawykonanie x 3, Warsaw Music: Suita warszawska II, Rotmistrz Pilecki – przywrócenie pamięci cz. I) spektakli autorskich (m.in. Dziwnotwór, Motyl i wilk, Matka skodyfikowana) oraz tomików poetyckich: Pióra dzikich, Matka skodyfikowana, Ojcowizna i książki dla dzieci Jezioro Sekretów i inne opowiadania.

  • Stypendystka m.in. Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Związku Artystów Wykonawców STOART, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, programu "Młodzi naukowcy" (kwerenda naukowa w Polish Music Center przy USC w Los Angeles).

  • Gra koncerty muzyki intuitywnej na styku eksperymentu i tradycji oraz muzyki relaksacyjnej i ambientowej. Tworzy muzykę do spektakli butoh. Występowała wraz z Warsaw Gamelan Group m.in. w Filharmonii Narodowej. Od 2023 roku współpracuje (gra na skrzypcach) z zespołem punkowym Ciary. Od ponad 17 lat prowadzi zajęcia muzyczne i arteterapeutyczne oraz warsztaty (m.in. improwizacji na bazie pieśni tradycyjnej czy medytacji z dźwiękiem misy). Autorka solowych projektów muzycznych: tryptyku – Strange Songs, Tribal Songs (w 2022 wydany jako album CD live, w przygotowaniu wersja studyjna do streamingu finansowana ze środków ZAW STOART), City Songs oraz Haiku Music i Flower Songs.

  • Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków od 2012 roku.


Czytaj więcej »

Chopin meets Vivaldi - koncert inauguracyjny

KONCERT INAUGURACYJNY  

Chopin meets Vivaldi

2.07.2024, wtorek, godz. 19.00

Oratorium Marianum


Czytaj więcej »

Wrocław Summer Classics 2024

Festiwal obejmie 18 koncertów muzyki klasycznej od 2 lipca do 30 sierpnia w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego. Wystąpi ok. 40 wykonawców w tym najlepsi wrocławscy muzycy i zagraniczni goście. 

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz JM Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.
Czytaj więcej »

Promocja Polskich Muzyków

Marlena Borowska - absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Studiowała u Mistrzów Bel Canto – I rok w klasie śpiewu solowego Prof. Kazimierza Pustelaka, dalsze lata i Dyplom u Prof. Haliny Słonickiej. Jest uznaną solistką wielu renomowanych festiwali o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Często występuje jako ceniona solistka i kameralistka, stale poszerza repertuar, aktywnie koncertuje w kraju i za granicą, zbierając za swoje występy znakomite recenzje.

Czytaj więcej »

Benefity członkowskie

DYSKOGRAFIA IGNACEGO
JANA PADEREWSKIEGO

Dopuszczalny poziom dźwięku
w mieszkaniu - rozwiązania prawne, przykładowe sprawy

Orfeusz dla Piotra Sałajczyka

Leksykony SPA-M